VTB. Astana poza zasięgiem Stelmetu. Emil Rajković ma patent na drużynę z Zielonej Góry

Wyprawa do Kazachstanu zakończyła się niepowodzeniem dla polskiego klubu. Stelmet Enea BC Zielona Góra drugi raz w tym sezonie musiał uznać wyższość BC Astany. Gospodarze zwyciężyli 92:80.

Patryk Pankowiak
koszykarze Stelmetu Enea BC WP SportoweFakty / Artur Lawrenc / Na zdjęciu: koszykarze Stelmetu Enea BC
James Florence szalonymi trafieniami z dystansu w końcówce meczu zapewnił BC Astanie zwycięstwo w Zielonej Górze podczas pierwszej konfrontacji obu drużyn. Teraz w Kazachstanie tak wyrównanego przebiegu już nie było, bo to podopieczni Emila Rajkovicia dobrze rozpoczęli niedzielne spotkanie i od drugiej kwarty konsekwentnie podkreślali swoją przewagę.

O godzinie 15:00 czasu lokalnego, a 10:00 polskiego Stelmet Enea BC Zielona Góra rozpoczynał swój 15. występ w lidze VTB. Trener Żan Tabak nie mógł skorzystać z usług kontuzjowanego Drewa Gordona, co na pewno było dużym osłabieniem dla jego zespołu. Ale Stelmet w pierwszych 10 minutach wcale nie odstawał od rywali.

Problemy rozpoczęły się w drugiej kwarcie, kiedy znany z występów w BM Slam Stali Ostrów Wielkopolski Stephen Holt wymuszał faule i stawał na linii rzutów wolnych. Holt trafił cztery takie próby, a Astana doprowadziła do wyniku 31:23.

Zielonogórzanie nie wykorzystali kilku akcji w ataku, co było niczym woda na młyn dla drużyny z Kazachstanu. Gospodarze zanotowali serię 7-0 i po dwóch punktach Jamesa Florence'a wyszli na prowadzenie 40:27, budując swoją przewagę. Stelmet udanie zakończył pierwszą połowę, bo Przemysław Zamojski trafił ważny rzut z dystansu, ale do przerwy było jednak 37:48.

Astana była zbyt skoncentrowana, aby tego dnia roztrwonić 11 punktów zaliczki. Ich przewaga przez całą drugą połowę oscylowała w tych granicach, a w czwartej kwarcie sięgnęła nawet 20 punktów (88:68). Ostatecznie niedzielne spotkanie zakończyło się wynikiem 92:80.

Emil Rajković, który w Polsce z BM Slam Stalą zdobywał brązowy i srebrny medal Mistrzostw Polski ma patent na Stelmet. Odkąd Macedończyk przejął drużynę BC Astana, on i jego asystent, Marko Velickovic zwyciężyli wszystkie cztery mecze z zielonogórskim klubem.

Dla drużyn z Kazachstanu 25 punktów rzucił Malcolm Hill, a 14 dodał Stephen Holt. W Stelmecie 29 punktów i aż 14 zbiórek wywalczył Ivica Radić, który spędził na parkiecie blisko 34 minuty. Słabo wypadli przede wszystkim Tony Meier oraz niedawny transfer, George King. Meier wykorzystał tylko 3 na 10 oddanych rzutów, a King nie zdobył nawet punktu.

Astana dzięki temu zwycięstwu z bilansem 6-7 awansowała na 5. miejsce w tabeli VTB. Stelmet Zielona Góra (6-9) po dwóch ostatnich porażkach spadł na 9. lokatę, ale jest tuż za zespołami Jenisej Krasnojarsk (6-8) i BC Kalev (6-8).