I liga. STK Czarni Słupsk nie zatrzymali WKK Wrocław. Dogrywka w Pruszkowie i emocje w Kłodzku

Koszykarze WKK Wrocław odnieśli siódme zwycięstwo z rzędu. W 23. kolejce pokonali STK Czarnych Słupsk 81:76. W meczu na szczycie I ligi nie do zatrzymania był Piotr Niedźwiedzki.

Patryk Neumann
zawodnicy WKK Wrocław Materiały prasowe / Ryszard Jędrzejewski / Na zdjęciu: zawodnicy WKK Wrocław
Podkoszowy zaczął pojedynek w Słupsku od mocnego uderzenia. W sześć minut zdobył 14 punktów, a jego zespół prowadził 16:7. Ostatecznie Piotr Niedźwiedzki uzyskał dla WKK 31 punktów, 16 zbiórek i dwa bloki. Goście wyraźnie zdominowali zbiórki (47:35), a właściwie jedyny z kluczowych elementów, w którym byli słabsi to straty (13 przy siedmiu STK Czarnych).

Słupszczanie grali zrywami. W drugiej kwarcie uzyskali nawet cztery punkty przewagi, ale końcówka tej części i kolejne minuty nie były udane również przez fatalną skuteczność na linii rzutów wolnych (7/14). W czwartej kwarcie gospodarze tracili do rywali 12 punktów, ale zbliżyli się na dwa "oczka". Grę na siebie wziął Adrian Kordalski (24 punkty i sześć asyst). Double-double skompletował Patryk Pełka (12 punktów i 10 zbiórek), ale trafił tylko 3/11 prób z gry. Goście mieli jednak Tomasza Prostaka (15 punktów i sześć asyst) oraz Michała Jędrzejewskiego (13 "oczek", osiem zbiórek i sześć asyst).

Wrocławianie wygrali 81:76. Ten wynik sprawił, że tylko Górnik Trans.eu dotrzymuje kroku WKK. Koszykarze z Wałbrzycha rozegrali o jeden mecz mniej, a w środę zwyciężyli z Pogonią Prudnik 82:71. To głównie efekt świetnej pierwszej połowy, w której prowadzili nawet 47:20. Goście zaczęli trzecią kwartę od dziewięciu punktów z rzędu. W końcówce meczu jeszcze bardziej zniwelowali straty, ale nie mieli szans żeby powalczyć o zwycięstwo.

Pogoń popełniła aż 21 strat przy ośmiu Górnika. Dla gospodarzy 18 punktów rzucił Damian Pieloch. Najlepszym strzelcem gości z 22 "oczkami" (5/6 za trzy) był Patryk Garwol. Double-double skompletowali Wojciech Pisarczyk - 16 punktów (6/9 z gry) i 11 zbiórek oraz Tomasz Nowakowski (13 punktów i 10 zbiórek). W ekipie z Prudnika nie zagrali: Grzegorz Mordzak, Marcin Salamonik, Marc-Oscar Sanny i Marcin Sroka.

GKS zaczął od prowadzenia 19:6. Rawlplug Sokół Łańcut jednak szybko się otrząsnął. Goście odrobili straty i sami uzyskali 13 "oczek" przewagi. Oni również roztrwonili zaliczkę, ale dzięki świetnej końcówce (11:2) zwyciężyli w Tychach 83:73.

Ten mecz obfitował w straty. Goście popełnili ich 24, a gospodarze 21. Łańcucianie trafili jednak 11/26 prób z dystansu i 22/25 rzutów wolnych. Po 21 punktów zdobyli Bartłomiej Karolak (6/9 z gry) i były zawodnik GKS-u, Piotr Wieloch (12/12 z rzutów wolnych).

Horror i wielka radość w Pruszkowie. Elektrobud-Investment ZB wygrał z Weegree AZS Politechniką Opolską 86:82. Gospodarze prowadzili nawet 61:47. Na przełomie trzeciej i czwartej kwarty jednak stracili kontrolę nad meczem. Do dogrywki niesamowitą "trójką" doprowadził Mateusz Szczypiński. Kibice okrzyknęli go MVP spotkania i trudno im się dziwić. Zdobył 31 punktów wykorzystując 8/12 prób z za linii 6,75 metra.

Robert Cetnar dołożył 13 zbiórek, a January Sobczak siedem asyst. Gospodarze w opałach byli też w dogrywce. Przegrywali 78:82, ale od tego czasu zdobyli osiem punktów z rzędu. Kluczowa okazała się skuteczność w rzutach z dystansu - 15/32. Beniaminka długo w grze utrzymywali Aleksander Załucki, Przemysław Szymański i Adam Kaczmarzyk.

W rywalizacji o play-offy pozostała Timeout Polonia 1912 Leszno, która wygrała z Miastem Szkła Krosno 79:71. Dla gospodarzy było to ósme zwycięstwo w sezonie, a cztery wyprzedzające ją ekipy z miejsc 6-9 wygrały po dziewięć spotkań. Koszykarze z Leszna prowadzili nawet 51:36, ale w końcówce zrobiło się nerwowo (72:71).

Krośnianie mogli wyjść na prowadzenie, ale od tego czasu nie zdobyli punktu. "Trójkę" w odpowiedzi trafił Hubert Pabian, który wykorzystał też trzy z czterech rzutów wolnych i było po meczu. Timeout Polonia trafiła 14/26 "trójek" przy 7/25 Miasta Szkła. Kamil Chanas zdobył 23 punkty (6/9 za trzy), a Hubert Pabian po 10 "oczek" i zbiórek.

Księżak Łowicz odniósł trzecie wyjazdowe zwycięstwo, a Zetkama Doral Nysa Kłodzko doznała trzeciej domowej porażki. Goście wygrali po ofensywnym i wyrównanym spotkaniu 93:91. Trafili oni 13/27 prób za trzy punkty przy 7/23 gospodarzy w tym elemencie. Jan Malesa zdobył dla beniaminka 21 punktów (7/7 za dwa, ½ za trzy i 4/5 na linii rzutów wolnych). Dla Księżaka po 22 punkty uzyskali Mikołaj Stopierzyński (8/11 z gry) i Piotr Robak (8/12).

Wyniki 23. kolejki I ligi:

Górnik Trans.eu Wałbrzych - Pogoń Prudnik 82:71 (25:10, 25:18, 19:21, 13:22)

Górnik Trans.eu: Pieloch 18, Wróbel 13, Kamiński 10, Jakóbczyk 9, Kulka 9, Cechniak 6, Koperski 5, Ratajczak 4, Glapiński 3, Zywert 3, Podejko 2, Durski 0.

Pogoń: Patryk Garwol 22, Pisarczyk 16, Nowakowski 13, Mroczek-Truskowski 11, Maciej Garwol 6, Suliński 2, Wieczorek 1, Kociuga 0.

STK Czarni Słupsk - WKK Wrocław 76:81 (18:23, 20:16, 15:23, 23:19)

STK Czarni: Kordalski 24, Dutkiewicz 14, Pełka 12, Małgorzaciak 9, Jakubiak 8, Janiak 6, Fraś 3, Długosz 0, Wyszkowski 0.

WKK: Niedźwiedzki 31, Prostak 15, Jędrzejewski 13, Koelner 9, Patoka 4, Uberna 3, Kroczak 2, Nowakowski 2, Pułkotycki 2, Sitnik 0.

Elektrobud-Investment ZB Pruszków - Weegree AZS Politechnika Opolska 86:82 (22:17, 18:22, 21:13, 13:22, d. 12:8)

Elektrobud-Investment ZB: Szczypiński 31, Janik 13, Sobczak 11, Stawiak 10, Szwed 9, Cetnar 8, Kierlewicz 4, Jankowski 0, Nieporęcki 0.

Weegree AZS Politechnika: Załucki 19, Szymański 16, Kaczmarzyk 14, Ochońko 9, Wojciech Leszczyński 8, Krzywdziński 7, Kiwilsza 3, Cichoń 2, Krawiec 2, Maciej Leszczyński 2, Dawdo 0.

GKS Tychy - Rawlplug Sokół Łańcut 73:83 (22:21, 11:20, 24:15, 16:27)

GKS: Zmarlak 15, Kulon 14, Wrona 13, Jankowski 12, Woroniecki 9, Majka 5, Karpacz 4, Kędel 1, Ziaja 0.

Rawlplug Sokół: Karolak 21, Wieloch 21, Pawlak 11, Ciechociński 6, Zaguła 6, Kulikowski 5, Klima 4, Szymański 4, Czerwonka 3, Sewioł 2.

Zetkama Doral Nysa Kłodzko - KS Księżak Łowicz 91:93 (28:30, 19:21, 28:20, 16:22)

Zetkama Doral Nysa: Malesa 21, Zagórski 17, Kutta 15, Tomczak 12, Bartkowiak 6, Madziar 6, Wojciechowski 6, Nowicki 5, Kowalski 3.

Księżak: Robak 22, Stopierzyński 22, Kobus 19, Grod 15, Samsonowicz 7, Tradecki 6, Świderski 2, Czyż 0, Kapuściński 0.

Timeout Polonia 1912 Leszno - Miasto Szkła Krosno 79:71 (23:20, 26:16, 16:20, 14:15)

Timeout Polonia: Chanas 23, Trubacz 14, Sirijatowicz 13, Pabian 10, Jodłowski 7, Milczyński 6, Sączewski 6, Sanny 0.

Miasto Szkła: Oczkowicz 14, Żmudzki 11, Śpica 10, Dymała 9, Ciesielski 7, Czujkowski 7, Jasiński 6, Ratajczak 4, Spała 3.