EBL. Asseco Arka padła na finiszu. Znakomity Borowski i kolejny ważny triumf Pszczółki Startu

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP / Adam Warżawa / Na zdjęciu: Lester Medford jr i Krzysztof Szubarga
PAP / Adam Warżawa / Na zdjęciu: Lester Medford jr i Krzysztof Szubarga

Głębia składu okazała się kluczowa dla losów meczu w Gdyni. Pszczółka Start Lublin po bardzo dobrej dla siebie czwartej kwarcie pokonała Asseco Arkę Gdynia 79:68. Gospodarzom na finiszu zabrakło energii.

Gracze Asseco Arki dopóki mieli siły toczyli wyrównany bój z faworyzowanym Startem. Gospodarze zagrali jednak bez Igora Wadowskiego, a w 26 minucie stracili Przemysława Żołnierewicza. Wąska rotacja musiała dać znać o sobie.

Jeszcze dziewięć minut przed końcem podopieczni Przemysława Frasunkiewicza prowadzili 60:59. Wtedy rywale zaliczyli serię 17:3, którą zamknęli mecz.

Kluczowa okazała się mocna defensywa - zmęczeni gdynianie nie byli w stanie znaleźć otwartych pozycji, a niekiedy nawet ustawić akcji. Start zdobył kilka łatwych punktów i mocnym finiszem zapewnił sobie trzeci triumf w sezonie.

Start rozpoczął mocno - nie do zatrzymania był Martins Laksa i było 22:12 dla gości. Gdynian do walki pociągnęli weterani. Krzysztof Szubarga nakręcał tempo, a Filip Dylewicz niczym rasowy snajper dziurawił kosz z dystansu.

"Dylu" na przełomie pierwszej i drugiej kwarty trafił trzykrotnie z dystansu, a rozpędzona Arka zaliczyła run 20:2! Start stracił też swój dobry rytm, bowiem trener David Dedek zaczął mocno i często rotować składem. To jednak miało swój plus "na potem".

Weterani z Gdyni walczyli na całego praktycznie nie schodząc z parkietu - Szubarga na ławce spędził zaledwie 102 sekundy. To wszystko w końcu musiało dać o sobie znać. Dedek na "jedynce" grał Kamilem Łączyńskim, Bartłomiejem Pelczarem i przede wszystkim Lesterem Medfordem. Ten ostatni zaliczył swój najlepszy występ w barwach Startu notując 9 punktów i 8 asyst.

Na największe słowa uznania w Starcie zasłużył natomiast Kacper Borowski. Ponownie grał efektownie fruwając nad obręczami, ale i efektywnie. Co więcej w defensywie nie oszczędzał swojego ciała wymuszając aż 11 fauli rywali! Coraz lepszy jest też Sherron Dorsey-Walker, który zrobił też dużo dobrego w najważniejszej części tak kończąc akcje, jak i odgrywając do kolegów.

Arka popełniła aż 25 strat. W drugiej połowie gospodarze zagubili też skuteczność na dystansie - w całym meczu trafili 8 "trójek" trafili z czego sześć przed przerwą. Dylewicza wykorzystał 5 z 8 prób zza łuku. innym problemem był występ Żołnierewicza - ten spędził na parkiecie 12 minut, w których popełnił 5 przewinień.

Asseco Arka Gdynia - Pszczółka Start Lublin 68:79 (18:22, 25:17, 14:18, 11:22)

Asseco Arka: Filip Dylewicz 16, Krzysztof Szubarga 15, Mikołaj Witliński 11, Adam Hrycaniuk 8 (13 zb), Bartłomiej Wołoszyn 5, Przemysław Żołnierewicz 5, Wojciech Czerlonko 5, Marcin Kowalczyk 3, Marcin Malczyk 0, Mateusz Kaszowski 0.

Pszczółka Start: Kacper Borowski 20, Sherron Dorsey-Walker 16, Martins Laksa 14, Lester Medford 9, Armani Moore 7, Roman Szymański 6, Kamil Łączyński 3, Mateusz Dziemba 2, Damian Jeszke 0, Bartłomiej Pelczar 0.