EBL. Garbacz i Mokros uratowali Arged BMSlam Stal. Triumf dopiero po dogrywce

Ambitny HydroTruck Radom w niesamowity sposób doprowadził do dogrywki, ale Arged BMSlam Stal Ostrów Wielkopolski za sprawą dobrej gry Jakuba Garbacza i Jarosława Mokrosa zdołała wydrzeć zwycięstwo w dodatkowych pięciu minutach.

Patryk Pankowiak
BMSlam Stal Materiały prasowe / Andrzej Romański / Energa Basket Liga / Na zdjęciu: BMSlam Stal
Arged BMSlam Stal w sobotę, 19 września po raz pierwszy w sezonie 2020/2021 zaprezentowała się przed własnymi kibicami i od razu przyprawiła niektórych z nich o palpitacje serca. Podopieczni Łukasza Majewskiego pokonali HydroTruck 94:89, ale dopiero po dogrywce.

To znów nie była "Stalówka", którą chcieliby oglądać kibice w Ostrowie Wielkopolskim. Cieszyć ich może za to dyspozycja Polaków, Jakuba Garbacza i Jarosława Mokrosa, którzy w końcówce regulaminowego czasu, a później w dodatkowych pięciu minutach prowadzili Arged BMSlam Stal.

Gospodarze prowadzili już 80:74 na niewiele ponad półtorej minuty przed końcem czwartej kwarty, po tym, jak dwa punkty zdobył Mokros. HydroTruck odpowiedział zrywem 6-0. Brett Prahl przy wyniku 80:76 był faulowany przez Jamesa Florence'a po zbiórce w ataku.

Amerykanin wykorzystał pierwszy rzut wolny, drugi spudłował i wtedy rozpoczęła się walka o piłkę. Josip Sobin niefortunnie zbił ją na obwód prosto w ręce Dayona Griffina, który równo z końcową syreną trafił z dystansu i sensacyjnie doprowadził do dogrywki.

Radomianie byli zmotywowani i mocno rozpoczęli dodatkową odsłonę, szybko wypracowali sobie pięć punktów zaliczki (87:82). Wtedy znów uaktywnił się duet Garbacz - Mokros. Najpierw ten drugi trafił zza łuku, a następnie Garbacz dodał dwa celne wolne.

Prowadzenie 90:87 dał "Stalówce" ponownie Jakub Garbacz, trafiając za trzy po raz piąty w całym meczu. Gospodarze przestrzelili jeszcze kilka rzutów wolnych, ale Chris Smith zebrał piłkę po swojej niecelnej próbie dziewięć sekund przed końcem dogrywki, dobił za dwa i ustalił wynik spotkania na 94:89. Arged BMSlam Stal triumfowała po thrillerze.

Garbacz zdobył 20 punktów, a Mokros miał 15 "oczek" oraz osiem zbiórek. Chris Smith był najskuteczniejszym zawodnikiem spotkania, w 39 minut zapisał przy swoim nazwisku solidne 29 punktów (12/17 z gry) oraz dziewięć zbiórek. Florence znów nie zachwycił celnością (10 punktów, 4/14 z gry), ale miał osiem asyst.

Dla radomian 19 punktów wywalczył Nickolas Neal, 18 Prahl, a 16 Griffin. "Stalówka" po dwóch porażkach na otwarcie, odniosła drugie zwycięstwo z rzędu. HydroTruck doznał trzeciej porażki w swoim czwartym dotychczasowym spotkaniu.

Wynik:

Arged BMSlam Stal Ostrów Wielkopolski - HydroTruck Radom 94:89 po dogrywce (21:14, 20:15, 20:27, 19:24, 14:9)

Arged BMSlam Stal: Chris Smith 29, Jakub Garbacz 20, Jarosław Mokros 15, James Florence 10, Szymon Ryżek 8, Josip Sobin 5, Taurean Green 3, Marcin Dymała 2, Shawn King 2.

HydroTruck: Nickolas Neal 19, Brett Prahl 18, Dayon Griffin 16, Filip Zegzuła 12, Marcin Piechowicz 11, Mikołaj Kurpisz 7, Danilo Ostojić 6, Daniel Wall 0, Aleksander Lewandowski 0.