EBL. Demolka w starciu niepokonanych. Cecil Williams szalał, Stelmet poza zasięgiem

Pokaz siły Stelmetu Enea BC Zielona Góra. Walec Żana Tabaka sunie dalej i nie pozostawia złudzeń. Tym razem mistrz Polski zmiażdżył Kinga Szczecin wygrywając 92:72.

Krzysztof Kaczmarczyk
Thomas Davis i Cecil Williams (z prawej) PAP / Lech Muszyński / Na zdjęciu: Thomas Davis i Cecil Williams (z prawej)
Pomimo faktu, że doszło do rywalizacji dwóch zespołów, które w tym sezonie wygrały wszystkie swoje mecze, to jednak była to konfrontacja ekip z dwóch innych światów.

Stelmet nie był gościnny. Od początku ruszył z agresywną defensywą na całym boisku. King nie miał na nią pomysłu. Szczecinianie popełniali proste błędy i nie byli w stanie wykreować otwartych pozycji do rzutu.

Zielonogórzanie z kolei bawili się swoją grą, a królem parkietu był Cecil Williams. Amerykański skrzydłowy w samej pierwszej kwarcie uzbierał 16 "oczek", wykorzystując wszystkie sześć prób z gry (w tym 3/3 zza łuku).

Williams trafiał, a przewaga gospodarzy rosła - przed przerwą osiągnęła nawet pułap 28 punktów (49:21). Szczecinianie przed przerwą zaliczyli jednak serię dziewięciu punktów z rzędu, dzięki czemu wynik nie wyglądał aż tak dramatycznie.

King nie był w stanie przebić się w "pomalowane". Nie mógł też trafić z dystansu - 1/14 zza linii 6,75 przed przerwą. Trener Łukasz Biela nie mógł mieć wesołej miny tym bardziej, że zielonogórzanie po przerwie nie zeszli ze swojej intensywności. Co prawda nie trafiali już tak skutecznie zza łuku, ale nadal gnębili szczecinian obroną.

Rekordowo przewaga Stelmetu sięgała nawet pułapu 30 punktów. Na finiszu King znów zdołał nieco podreperować konto punktowe, bo cztery szybkie "trójki" trafił Thomas Davis - najskuteczniejszy gracz ekipy ze Szczecina.

Mistrz Polski wygrał finalnie 92:72. Williams uzbierał 24 "oczka" (9/11 z gry) i 6 zbiórek. Zielonogórzanie trafili 10 rzutów zza łuku, zaliczyli 23 asysty, a ich defensywa wymusiła 22 straty rywala. W efektownej wygranej nie przeszkodziło 2/10 z gry Iffe Lundberga, który w ostatnim czasie był w wielkiej formie strzeleckiej.

Piąty mecz i piąta wygrana - Stelmet Enea BC jest samodzielnym liderem Energa Basket Ligi, a zespół będzie przecież jeszcze mocniejszy, bo w Zielonej Górze niedługo pojawi się Maxime de Zeeuw.

Stelmet Enea BC Zielona Góra - King Szczecin 92:72 (27:15, 22:15, 21:15, 22:27)

Stelmet Enea BC: Cecil Williams 24, Filip Put 13, Janis Berzins 10, Blake Reynolds 10, Daniel Szymkiewicz 9, Marcel Ponitka 7, Geoffrey Groselle 6, Łukasz Koszarek 6, Iffe Lundberg 6, Kacper Porada 0.

King: Thomas Davis 20, Jakub Schenk 15, Cleveland Melvin 10, Mateusz Bartosz 9, Kasey Hill 7, Mateusz Zębski 6, Dominik Wilczek 5, Adam Łapeta 0, Jakub Kobel 0, Maciej Adamkiewicz 0.