EBL. Zawód w Ergo Arenie! Asseco Arka wyszarpała triumf w derbach z Treflem

Wielki zawód sprawił Trefl Sopot w 36. derbach Trójmiasta. Podopieczni Marcina Stefańskiego prowadzili niemal przez cały mecz, ale po fatalnej końcówce musieli uznać wyższość rywala zza miedzy. Asseco Arka wygrała w Ergo Arenie 78:73.

Krzysztof Kaczmarczyk
Paweł Leończyk i Krzysztof Szubarga PAP / Adam Warżawa / Na zdjęciu: Paweł Leończyk i Krzysztof Szubarga
Wielki charakter Asseco Arki. Gdynianie gonili wynik niemal cały mecz i na finiszu zdołali przegonić gospodarzy.

Trefl w 27 minucie meczu prowadził rekordowo 59:45 i wydawało się spokojnie kontrolował wydarzenia na parkiecie. Krzysztof Szubarga niejednokrotnie już jednak pokazał, że dopóki jest na parkiecie, to nic nie jest stracone.

I Arka zaczęła gonić, a Trefl z kolei popełniał błąd za błędem i na trzy minuty przed końcem Wojciech Czerlonko wyprowadził gości na prowadzenie 67:66.

Trefl ratować próbowali bracia Kolenda - najpierw Michał trafił z dystansu, potem cztery "oczka" dołożył Łukasz. Na tym jednak skuteczne akcje sopocian się skończyły, a pojawiły się proste błędy.

Udany finisz Arki zaczęła "trójka" Szubargi, a skuteczność odzyskał Adam Hrycaniuk (do tego momentu 2/10 z gry), który wykończył dwie arcyważne dla losów meczu akcje. W końcówce sopocianie mieli jeszcze swoje szanse - wziął je na siebie Łukasz Kolenda. Ten jednak najpierw chybił otwarty rzut zza łuku, a w akcji na dogrywkę popełnił stratę.

Te błędy finalnie okazały się decydujące i kosztowne - Trefl popełnił aż 22 straty, a w ostatnich pięciu minutach grał wręcz fatalnie w ataku. Arka z kolei ucieczkę mogła zaliczyć wcześniej - cztery minuty przed końcem gdynianie mieli trzy rzuty z dystansu na prowadzenie, ale żaden nie znalazł drogi do kosza.

Serce i energia do walki Szubargi to największy skarb Arki. Doświadczony rozgrywający uzbierał 22 "oczka". W kluczowych momentach ważne akcje przeprowadzał też Przemysław Żołnierewicz i mimo wszystko niespodzianka stała się faktem.

Trefl Sopot - Asseco Arka Gdynia 73:78 (18:18, 23:19, 23:20, 9:21)

Trefl: Łukasz Kolenda 14, Karol Gruszecki 12, Paweł Leończyk 10, Dominik Olejniczak 10, Darius Moten 8, T.J. Haws 7, Michał Kolenda 7, Witalij Kowalenko 3, Martynas Paliukenas 2.

Asseco Arka: Krzysztof Szubarga 22, Przemysław Żołnierewicz 14, Bartłomiej Wołoszyn 10, Adam Hrycaniuk 9 (12 zb), Mikołaj Witliński 9, Marcin Malczyk 6, Filip Dylewicz 3, Mateusz Kaszowski 3, Wojciech Czerlonko 2, Michał Pluta 0.