EBL. Derby dla Kinga Szczecin. Zatrważająca ofensywna niemoc PGE Spójni Stargard

King Szczecin pokonał na wyjeździe w derbowym meczu PGE Spójnię Stargard 72:64. Gospodarzom nie pomógł powrót Raymonda Cowelsa, a po spotkaniu po trybunach hulały gwizdy.
Krzysztof Kaczmarczyk
Na zdjęciu od lewej: Jakub Schenk i Filip Matczak PAP / Marcin Bielecki / Na zdjęciu od lewej: Jakub Schenk i Filip Matczak

King zagrał bez swojego najskuteczniejszego zawodnika Clevelanda Melvina, a inny z liderów Jakub Schenk miał 1/14 z gry - pomimo tego zdołał wygrać.

Co o tym zadecydowało? Fatalna gra w ataku podopiecznych Jacka Winnickiego. Raymond Cowels w pierwszym meczu po powrocie miał 13 punktów i był najskuteczniejszym graczem PGE Spójni.

Kluczową rubryką statystyczną są rzuty wolne - gospodarze wykorzystali zaledwie 15 z 28 prób. W kluczowych momentach widoczny był też brak zastawienia, bo szczecinianie mieli aż 17 zbiórek w ataku, gdzie w kluczowych minutach rządził Mateusz Bartosz.

Obie drużyny rozpoczęły w dobrym tempie, ale gospodarze nie potrafili go dotrzymać. W Kingu ponownie wszystko robił Mateusz Zębski, z dystansu trafiał Thomas Davis, a debiut bez kompleksów zaliczył Michael Fakuade. Dodatkowo gracze PGE Spójni popełniali fatalne błędy w defensywie. Efekt? Goście mieli nawet 11 punktów przewagi w drugiej kwarcie.

Szczecinianie w trzeciej kwarcie mieli mały kryzys, ale zdołali go przetrwać. W czwartej trafili tylko dwa rzut z gry - ale tego też PGE Spójnia nie potrafiła wykorzystać, żeby odmienić losy spotkania.

Trener Winnicki spotkanie zaczął ze swoimi dwoma środkowymi, a kończył bez obu na parkiecie. Sprawdził chyba wszystkie możliwe ustawienia - w drugiej połowie udało mu się poprawić defensywę swojego zespołu, ale na popisy po drugiej stronie nic nie mógł już zdziałać.

Ricky Tarrant dał się łapać na faule w ataku, Filip Matczak grał bojaźliwie, a z linii rzutów wolnych pudłowali wszyscy solidarnie. Jak to się robi pokazał na finiszu Schenk, który brał je na siebie, trafiał i przypieczętował czwarty w sezonie triumf Kinga.

14 punktów, 10 zbiórek i 6 asyst miał Zębski. Pod koszami z pazurem walczyli Bartosz (13 zbiórek z tego 4 w ataku) i Adam Łapeta, a coś pozytywnego (8 punktów i 6 asyst) w końcu dał Kasey Hill. PGE Spójnia zagrała bez Wayne'a Blacksheara - był za to Cowels i powracający po urazie stawu skokowego Mateusz Kostrzewski.

PGE Spójnia Stargard - King Szczecin 64:72 (20:19, 16:26, 15:16, 13:11)

PGE Spójnia: Raymond Cowels 13, Kacper Młynarski 11, Mateusz Kostrzewski 9, Tomasz Śnieg 8, Filip Matczak 8, Baylee Steele 6, Omari Gudul 5, Ricky Tarrant 4.

King: Mateusz Zębski 14 (10 zb), Thomas Davis 12, Michael Fakuade 10, Jakub Schenk 10, Adam Łapeta 8, Mateusz Bartosz 8 (13 zb), Kasey Hill 8, Dominik Wilczek 2.