EBL. GTK przetrwało pogoń Pszczółki Startu, David Dedek drugą połowę spędził w szatni

Po ciekawym meczu w Gliwicach GTK ograło 85:80 Pszczółkę Start Lublin. Goście próbowali odrobić 20 punktów straty i dokonać tego bez trenera, który wyleciał z ławki.

Krzysztof Kaczmarczyk
Josh Perkins Materiały prasowe / Szymon Szczur / Na zdjęciu: Josh Perkins
GTK we własnej hali czuje się wyśmienicie. Ponownie rozegrali dwie kompletnie różne połowy, ale - co najważniejsze dla nich - wygrana pozostała w Gliwicach.

Start przegrał po raz trzeci w sezonie. Już sam początek nie był dobry dla lublinian - w pierwszej minucie kontuzji nogi doznał Kamil Łączyński, a po chwili z rozbitym łukiem brwiowym do sztabu medycznego udał się Josh Sharma.

GTK z kolei przed przerwą wyglądało kapitalnie i to po obu stronach parkietu. Bardzo dobrze wyglądał przede wszystkim Szymon Szymański, który zyskał minuty po odejściu Martina Krampelja. Dodatkowo wpadło dziewięć "trójek", w tym ta Terry'ego Hendersona "do szatni", która dała 14-punktową przewagę.

W przerwie Start stracił jeszcze Davida Dedka, który wpadł w furię po decyzjach sędziowskich - swoich racji próbował dowieźć jeszcze po końcowej syrenie drugiej kwarty przy stoliku sędziowskim. Efekt? Drugie przewinienie techniczne i Słoweniec miał już wolną niedzielę.

Po zmianie stron GTK jeszcze dołożyło do przewagi, rekordowo prowadziło nawet 60:40, ale Start ruszył w pogoń. Ważne rzuty trafił Lester Medford, a na dystansie "otworzył się" Martins Laksa. Gospodarze z kolei stanęli, a spod samego kosza pudłował na potęgę M.J. Rhett.

100 sekund przed końcem Start przegrywał już tylko 80:81. Dogonić GTK mu się jednak nie udało - stosunkowo łatwy rzut z półdystansu spudłował Laksa, stratę popełnił Moore (poślizgnął się), a trudną akcję wziął na siebie z powodzeniem Josh Perkins - gliwiczanie dowieźli triumf, a Arena Gliwice pozostała niezdobyta.

22 "oczka" dla GTK wywalczył Jordon Varnado, 19 dołożył Henderson, a double-double skompletował Perkins, który do 15 punktów dołożył 11 asyst.

Wśród pokonanych najskuteczniejszy okazał się Medford. Kontuzja "Łączki" niejako mu pomogła, bo w ostatnich dniach był mocno na cenzurowanym. Statystycznie w Gliwicach wypadł bardzo pozytywnie kompletując 20 punktów (8/11 z gry), 6 asyst, 3 zbiórki i 3 przechwyty. Być może uratował swoją przyszłość w klubie.

GTK Gliwice - Pszczółka Start Lublin 85:80 (22:18, 27:17, 20:21, 16:24)

GTK: Jordon Varnado 22, Terry Henderson 19, Josh Perkins 15 (11 as), Szymon Szymański 12, M.J. Rhett 9 (11 zb), Daniel Gołębiowski 6, Łukasz Diduszko 2, Bartosz Majewski 0, Mateusz Szlachetka 0.

Pszczółka Start: Lester Medford 20, Martins Laksa 17, Sherron Dorsey-Walker 13, Mateusz Dziemba 9, Josh Sharma 8, Armani Moore 8, Kacper Borowski 4, Damian Jeszke 2, Roman Szymański 0, Kamil Łączyński 0, Bartłomiej Pelczar 0, Michael Gospodarek 0.