EBL. Śląsk Wrocław zburzył twierdzę! Strahinja Jovanović "walnął tróję" na wygraną

Sensacja w Zielonej Górze. Śląsk Wrocław pokonał Zastal Enea BC 84:80. Bohaterem meczu okazał się Strahinja Jovanović, który dziesięć sekund przed końcem trafił wielki rzut za trzy punkty.

Krzysztof Kaczmarczyk
Strahinja Jovanović Facebook / Na zdjęciu: Strahinja Jovanović
Zastal zagrał bez Marcela Ponitki, a w połowie trzeciej kwarty stracił też trenera Żana Tabaka, który w walce z sędziami o swoich zawodników został ukarany dwoma przewinieniami technicznymi.

To musiało mieć znaczenie dla losów meczu, ale trzeba też przyznać, że mistrzowie Polski zagrali słabe spotkanie - mieli tylko 32 procent skuteczności na dystansie i popełnili aż 16 strat.

Śląsk z kolei parł do przodu. Bardzo dobrze zagrał Ivan Ramljak, dużo z ławki dał Elijah Stewart, a kluczowy dla wrocławian kolejny raz okazał się Strahinja Jovanović. Serb, który w pierwszej połowie miał tylko 3 punkty i popełnił aż pięć strat, w drugiej połowie błyszczał.

Serb w ostatniej minucie najpierw popełnił prostą stratę, gdy piłkę wybrał mu Geoffrey Groselle, a po "trójce" Rolandsa Freimanisa Zastal zmniejszył straty do zaledwie punktu. Jovanović szybko jednak odrobił ten błąd. Śląsk miał 32 sekundy na akcję, a ten nie oddał piłki, wziął na siebie trudny rzut zza linii 6,75 i co najważniejsze trafił. Mistrz Polski nie miał już jak odwrócić losów pojedynku i musiał pogodzić się z pierwszą domową porażką w sezonie 2020/2021.

Jovanović mecz zakończył z dorobkiem 16 punktów, 5 zbiórek, 4 asyst i... 6 strat. "Trójka" na zwycięstwo byłą jedyną, jaką trafił w tym spotkaniu (przy trzech próbach).

Zastal miał problem z defensywą Śląska. Dodatkowo gdy udało się już znaleźć otwartą pozycję to rzuty, które zazwyczaj wpadały do kosza, tym razem wpaść nie chciały. Tylko 6 z 16 prób wykorzystał Iffe Lundberg, a 2 z 8 rzutów trafił Kris Richard.

Zastal Enea BC Zielona Góra - WKS Śląsk Wrocław 80:84 (24:19, 20:25, 19:21, 17:19)

Zastal: Janis Berzins 16, Iffe Lundberg 16, Geoffrey Groselle 15, Cecil Williams 13, Rolands Freimanis 14, Kris Richard 6, Łukasz Koszarek 0, Filip Put 0.

Śląsk: Ivan Ramljak 20, Elijah Stewart 18, Strahinja Jovanović 16, Aleksander Dziewa 9, Kyle Gibson 9, Mateusz Szlachetka 4, Michał Gabiński 3, Jan Wójcik 3, Akos Keller 2.