NBA. LeBron James przejął końcówkę meczu, ważne rzuty i kluczowa asysta

Memphis Grizzlies postraszyli Los Angeles Lakers, ale mistrzowie NBA mieli niezawodnego LeBrona Jamesa, który poprowadził ich do zwycięstwa.

Patryk Pankowiak
LeBron James Getty Images / Harry How / Na zdjęciu: LeBron James
Grizzlies, osłabieni brakiem Ja Moranta i skazywani na porażkę, niespodziewanie prowadzili z Lakers 79:77 na niewiele ponad pięć minut przed zakończeniem spotkania. Podopieczni Taylora Jenkinsa robili wszystko, co w ich mocy, aby po trzech porażkach u siebie, wreszcie odnieść zwycięstwo na własnym parkiecie. Wszystko zmierzało we właściwym kierunku, ale wtedy przypomnieli o sobie LeBron James i Anthony Davis.

Gwiazdorski duet aktualnych mistrzów NBA przeprowadził szturm. Goście zanotowali serię 9-2. Zaczęło się od celnego rzutu za trzy w wykonaniu Davisa (80:79), następnie cztery punkty z rzędu rzucił James, a później popisał się on też świetnym podaniem do 27-letniego skrzydłowego, który wykończył akcję pod koszem i doprowadził do wyniku 86:81.

LeBron trafił kluczowy rzut z odchylenia na minutę i trzy sekundy przed końcem, dając "Jeziorowcom" prowadzenie 88:83. Obrońcy tytułu triumfowali ostatecznie 94:92 i odnieśli czwarty z rzędu, a w sumie szósty sukces w całym sezonie.

- Dlatego jest tak wspaniałym zawodnikiem - komentował przejęcie meczu przez Jamesa Frank Vogel w wideorozmowie z dziennikarzami. - Znajduje sposób, żeby zdobyć punkty w bohaterski sposób, kiedy tego naprawdę potrzebujemy - komplementował swojego lidera trener Lakers. - Jako zespół dążymy do tego, żeby mimo wszystko nie potrzebować tego typu niesamowitych zagrań do zamknięcia spotkania, a rozstrzygać je szybciej - dodawał Vogel.

James i Davis zdobyli po dokładnie 26 punktów w 34 minuty, czterokrotny mistrz NBA miał również 11 zbiórek oraz siedem asyst, a Davis dodał 10 zebranych piłek, cztery kluczowe podania, trzy przechwyty i trzy bloki.

Brooklyn Nets we wtorek rozbili Utah Jazz aż 130:96. Końcowy wynik może zaskakiwać, bo nowojorczycy musieli radzić sobie bez Kevina Duranta, który jest odizolowany od zespołu w związku z COVID-19. Kyrie Irving wspiął się na wyżyny, w 30 minut zdobył 29 punktów, sześć zbiórek i pięć asyst, a przy tym trafił 12 na 19 oddanych rzutów z pola, 5 na 7 za trzy.

Środkowy Jarrett Allen zapisał przy swoim nazwisku okazałe double-double: 19 "oczek", 18 zbiórek, a wchodzący z ławki rezerwowych Caris LeVert uzbierał 24 punkty. Dla Jazzmanów 31 "oczek" wywalczył Donovan Mitchell, ale słabo wypadli Rudy Gobert czy Mike Conley - wykorzystali oni tylko po 3 na 10 oddanych prób z gry.

Wpadka Los Angeles Clippers na własnym parkiecie. Patty Mills trafiał, niczym w transie (8 na 12 za trzy), a San Antonio Spurs zwyciężyli w Staples Center 116:113. Drużyna z Teksasu przerwała tym samym pasmo czterech porażek. Duża w tym zasługa australijskiego rozgrywającego, który zaaplikował rywalom 27 punktów.

Kawhi Leonard miał rzut za trzy na dogrywkę w ostatniej akcji meczu, ale się pomylił. Wcześniej spisywał się dobrze, bo w 37 minut zapisał przy swoim nazwisku 30 punktów i 10 asyst. Clippers odczuli brak Paula George'a, który w poprzednim meczu podkręcił kostkę.

Spurs trafili we wtorek aż 20 rzutów zza łuku, wyrównując tym samym rekord klubu. Ważny okazał się ich zryw 12-2 z początku czwartej kwarty. Gospodarze zamknęli spotkanie serią 17-5, ale to nie wystarczyło.