VTB. Ależ oni grają! Wielki powrót Enea Zastalu BC i arcyważny triumf w Mińsku

Kapitalna druga połowa meczu w Mińsku sprawiła, że Enea Zastal BC Zielona Góra pokonał BC Tsmoki 80:75. Na finiszu bezbłędny na linii rzutów wolnych był Iffe Lundberg i mistrzowie Polski mogli cieszyć się z siódmej wygranej w lidze VTB.
Krzysztof Kaczmarczyk
Iffe Lundberg WP SportoweFakty / Artur Lawrenc / Na zdjęciu: Iffe Lundberg

Zielonogórska lokomotywa tym razem rozpędzała się bardzo powoli, ale gdy tylko osiągnęła swój właściwy rytm, odrobiła straty i była już nie do zatrzymania w dążeniu do celu.

Ekipa z Mińska w końcówce drugiej kwarty miała nawet 20 punktów przewagi (48:28) i nic nie wskazywało w grze podopiecznych Żana Tabaka, że tutaj może być happy end.

W szatni musiało dojść do solidnego wstrząsu, bo mistrzowie Polski po zmianie stron zagrali koncertowo - szybka seria dziewięciu punktów z rzędu pozwoliła uwierzyć, że nie wszystko jest stracone.

Po "trójce" Krisa Richarda na koniec trzeciej kwarty straty Zastalu zmalały do trzech "oczek" (60:63). Tsmoki co prawda zdołały potem odskoczyć (71:62), ale to do zielonogórzan należał finisz. Ważne rzuty trafiał Richard, a po celnej próbie zza łuku Rolandsa Freimanisa mistrzowie Polski wyszli na upragnione prowadzenie.

Swoje w ostatnich minutach dołożyła jeszcze defensywa, a faulowany Iffe Lundberg nie zawodził na linii rzutów wolnych - Duńczyk w ostatniej minucie miał 5/5 w tym elemencie.

Zastalowi nie przeszkodziło -20 w pierwszej połowie. Nie przeszkodził też fakt, że Geoffrey Groselle w ciągu 30 minut uzbierał tylko 3 "oczka" (miał za to 11 zbiórek). Tradycyjnie najskuteczniejszy był Lundberg (23 punkty), który dodatkowo rozdał jeszcze 7 asyst. Double-double skompletował z kolei Janis Berzins.

Wśród pokonanych mocno we znaki zielonogórzanom dali się znani z występów w klubach Energa Basket Ligi Robert Lowery (14 punktów) i Kris Clyburn (12 punktów). Grając w Polsce potrafili niemal w pojedynkę ogrywać Zastal...

BC Tsmoki Mińsk - Enea Zastal BC Zielona Góra 75:80 (25:12, 23:19, 15:29, 12:20)

Tsmoki: Robert Lowery 14, Kris Clyburn 12, Derek Cooke 12 (16 zb), Yauheni Beliankou 12, Tomas Leimanis 9, Aliaksandr Pustahvar 9, Aliaksei Trastsinetski 3, Andrei Rahozenka 2, Benjamin-Pavel Dodoo 2, Vadzim Stubeda 0.

Zastal: Iffe Lundberg 23, Rolands Freimanis 16, Kris Richard 12, Janis Berzins 10 (10 zb), Cecil Williams 10, Marcel Ponitka 6, Geoffrey Groselle 3, Łukasz Koszarek 0.