Suzuki I liga. Górnik Trans.eu zakończył serię rewelacji rozgrywek. Mocny finisz Energi Kotwicy

Na dziewięciu zwycięstwach z rzędu zakończyła się seria Elektrobud-Investment ZB Pruszków. W 21. kolejce Suzuki I ligi lepszy był Górnik Trans.eu Wałbrzych, który wygrał 69:56. Cenny sukces po świetnej czwartej kwarcie odniosła Energa Kotwica.

Patryk Neumann
koszykarze Górnika Transeu Wałbrzych Materiały prasowe / PTG Sokół Łańcut/Sebastian Maślanka / Na zdjęciu: koszykarze Górnika Trans.eu Wałbrzych
Koszykarze z Wałbrzycha zmierzyli się nie tylko z historyczną serią rywali, ale również z własnym mini kryzysem, bo przegrali trzy ostatnie mecze. Sobotni pojedynek zaczęli jednak mocno. Już w pierwszej kwarcie prowadzili 18:4, a w drugiej 41:21. Przestój przytrafił im się w trzeciej kwarcie, którą Elektrobud-Investment ZB zaczął od serii 15:2 i zmniejszył różnicę tylko do sześciu "oczek".

Większych emocji jednak nie było, a Górnik Trans.eu wygrał pewnie - 69:56. Dla grających zespołowo gospodarzy po 13 punktów zdobyli Maciej Bojanowski i Jan Malesa. W ekipie z Pruszkowa 19 punktów uzyskał Michał Kierlewicz, ale trafił 6/17 prób z gry i popełnił sześć strat. Double-double miał Mateusz Szwed - 14 punktów (4/12 z gry) i 15 zbiórek.

Po piątkowym, siódmym zwycięstwie Pogoni Prudnik pod presją była Energa Kotwica. Koszykarze z Kołobrzegu jednak odpowiedzieli wygrywając u siebie z Księżakiem Łowicz 66:57. Zaczęli dobrze (21:14), ale w trzeciej kwarcie przegrywali 42:50. Ostatnią część wygrali jednak 22:7.

Dla Energi Kotwicy 20 punktów (6/19 z gry) i dziewięć zbiórek uzyskał Marcin Dymała. Piotr Robak dołożył 18 punktów (5/15), po sześć zbiórek i asyst. W Księżaku 19 punktów rzucił Wojciech Jakubiak (5/8 za trzy). Łukasz Bodych miał 15, a Maciej Kucharek 11 zbiórek.

Z siedmioma zwycięstwami pozostała Decka, a po dwóch ostatnich porażkach w Pelplinie przełamał się GKS Tychy. Goście zwyciężyli 73:65 odrabiając 10 punktów straty (26:36). Kluczowa okazała się trzecia kwarta wygrana przez nich 25:7. Nie przeszkodziła fatalna skuteczność w rzutach za trzy punkty (1/17 przy 10/31 gospodarzy). Decka popełniła jednak 18 strat, a GKS tylko osiem. Dla przyjezdnych 18 punktów i 13 zbiórek uzyskał Przemysław Wrona, a dla beniaminka 21 punktów zdobył Paweł Pawłowski.

Miasto Szkła Krosno wygrało z Zetkamą Doral Nysa Kłodzko 94:77. Goście śrubują serię porażek, ale na początku zaskoczyli przeciwnika. Prowadzili 25:15, a minimalną przewagę (38:37) mieli jeszcze po pierwszej połowie. Trzecią kwartę jednak przegrali 20:32. Liderem Miasta Szkła z 22 punktami i siedmioma zbiórkami był Alan Czujkowski.

Niepokonany w rundzie rewanżowej Rawlplug Sokół Łańcut nie dał szans Dzikom Warszawa wygrywając 96:74. Dla beniaminka była to czwarta porażka z rzędu. Goście przeważali przez cały mecz i wygrali wszystkie kwarty. Kapitalną formę potwierdził Filip Małgorzaciak.

Koszykarz Rawlplug Sokoła zdobył 30 punktów (6/10 za trzy) i rozdał pięć asyst. Wspierał go Dawid Zaguła - 18 punktów (7/7 z rzutów wolnych) i pięć asyst. Dla Dzików 22 punkty rzucił Paweł Krefft, ale nie trafił żadnej z sześciu "trójek" i popełnił siedem strat. Patryk Gospodarek dołożył 20 punktów.

Trochę większe problemy miał wicelider Suzuki I ligi. WKK przegrywał z Weegree AZS Politechniką Opolską 16:27. Koszykarze z Wrocławia odpowiedzieli jednak w drugiej kwarcie (28:11), a w kolejnych odsłonach kontrolowali sytuację zwyciężając ostatecznie 89:72. Dla WKK 18 punktów (8/11 z gry) uzyskał Szymon Kiwilsza. Michał Jędrzejewski osiągnął double-double (13 punktów i 10 asyst), a blisko był Jakub Patoka (dziewięć punktów i 11 zbiórek). W Weegree AZS Politechnice wyróżnił się Adam Brenk - 17 punktów (4/6 za trzy), sześć asyst i pięć zbiórek.

Bez niespodzianki również w Krakowie, gdzie gościł lider. Grupa Sierleccy-Czarni Słupsk wygrała z TS Wisłą Chemart 79:65. W końcówce drugiej kwarty goście zdobyli 13 punktów z rzędu i prowadzili 42:29. Później nawet mieli 24 punkty przewagi, ale beniaminek wygrał czwartą kwartę 21:12. Po 21 punktów dla swoich drużyn zdobyli Rafał Zgłobicki i Piotr Śmigielski.

Wyniki sobotnich spotkań 21. kolejki Suzuki I ligi:

Miasto Szkła Krosno - Zetkama Doral Nysa Kłodzko 94:77 (13:22, 24:16, 32:20, 25:19)

Miasto Szkła: Czujkowski 22, Szczypiński 15, Wieloch 15, Oczkowicz 14, Krzywdziński 10, Żmudzki 10, Ciechociński 4, Konopatzki 4, Ciesielski 0, Łączyński 0, Walciszewski 0.

Zetkama Doral Nysa: Kowalski 19, Nowakowski 17, Ziółko 13, Krajniewski 10, Weiss 9, Nowicki 7, Szymański 2, Dawdo 0, Rogalewski 0.

Decka Pelplin - GKS Tychy 65:73 (20:14, 17:16, 7:25, 21:18)

Decka: Pawłowski 21, Dutkiewicz 17, Załucki 15, Majewski 6, Madray 4, Burczyk 2, Gonzalez 0, Pietras 0, Szymański 0.

GKS: Wrona 18, Kędel 17, Woroniecki 11, Stryjewski 10, Śpica 10, Trubacz 3, Karpacz 2, Mąkowski 2, Grochowski 0.

Energa Kotwica Kołobrzeg - KS Księżak Łowicz 66:57 (15:14, 17:19, 12:17, 22:7)

Energa Kotwica: Dymała 20, Robak 18, Stankowski 7, Struski 6, Wątroba 6, Wyszkowski 5, Pawlak 4, Kruszczyński 0, Sadło 0.

Księżak: Jakubiak 19, Grod 9, Kucharek 9, Leszczyński 8, Kobus 6, Bodych 4, Stopierzyński 2, Świderski 0.

Górnik Trans.eu Wałbrzych - Elektrobud-Investment ZB Pruszków 69:56 (20:10, 23:14, 11:18, 15:14)

Górnik Trans.eu: Bojanowski 13, Malesa 13, Ochońko 12, Wróbel 9, Jakóbczyk 8, Cechniak 6, Durski 3, Ratajczak 3, Zywert 2.

Elektrobud-Investment ZB: Kierlewicz 19, Szwed 14, Suliński 9, Proczek 4, Sobczak 4, Tyszka 4, Czosnowski 1, Dalkowski 1, Drewniak 0.

Dziki Warszawa - Rawlplug Sokół Łańcut 74:96 (16:21, 14:20, 25:28, 19:27)

Dziki: Krefft 22, Gospodarek 20, Dębski 13, Grochowski 9, Jarmakowicz 4, Koźluk 4, Piliszczuk 2, Marchoff 0, Tokarski 0, Wojtyński 0.

Rawlplug Sokół: Małgorzaciak 30, Zaguła 18, Czerwonka 10, Fraś 10, Kulikowski 10, Pełka 9, Klima 5, Karolak 3, Majka 1.

WKK Wrocław - Weegree AZS Politechnika Opolska 89:72 (18:27, 28:11, 22:15, 21:19)

WKK: Kiwilsza 18, Jędrzejewski 13, Prostak 13, Sitnik 13, Patoka 9, Rutkowski 9, Koelner 6, Niedźwiedzki 4, Uberna 4, Grzeliński 0, Matusiak 0, Wilczek 0.

Weegree AZS Politechnika: Brenk 17, Jankowski 11, Jodłowski 10, Krajewski 8, Lewiński 7, Skiba 6, Wilk 5, Piszczatowski 4, Szymański 4, Łabinowicz 0.

TS Wisła Chemart Kraków - Grupa Sierleccy-Czarni Słupsk 65:79 (16:18, 13:24, 15:25, 21:12)

Wisła Chemart: Zgłobicki 21, Bogdanowicz 8, Chrabota 7, Krakowiak 7, Gorgoń 6, Rajewicz 5, Żaczek 5, Maj 3, Wojciechowski 3, Czyż 0, Hicks 0, Włodarczyk 0.

Grupa Sierleccy-Czarni: Śmigielski 21, Pieloch 15, Kordalski 13, Pabian 8, Kulikowski 7, Kurpisz 5, Słupiński 5, Musiał 3, Przyborowski 2, Kopciński 0.