NBA. Wściekły Luka Doncić, DeMar DeRozan trafił na zwycięstwo z Mavericks!

W nocy z niedzieli na poniedziałek czasu polskiego w NBA odbyło się aż dziesięć meczów. Ciekawie było w Teksasie, gdzie Mavericks i Spurs do ostatnich sekund walczyli o końcowy triumf.

Patryk Pankowiak
Luka Doncić Getty Images / Tom Pennington / Na zdjęciu: Luka Doncić
To było szalone spotkanie, w którym dziesięć razy był remis, a prowadzenie zmieniało się 12 razy. San Antonio Spurs prowadzili nawet 113:104 na niewiele ponad trzy minuty przed końcem, ale Dallas Mavericks przeprowadzili niesamowity zryw 13-4, a Luka Doncić wyrównał stan meczu celnym rzutem z półdystansu, gdy na zegarze pozostawało 19,8 sekundy (117:117).

Bohaterem został jednak nie Doncić, a DeMar DeRozan. Gwiazdor Spurs trafił do kosza na 0,5 sekundy przed końcową syreną i zapewnił swojej drużynie zwycięstwo 119:117. Gospodarze poprosili jeszcze o przerwę, ale próba Słoweńca z bardzo dalekiego dystansu nawet nie doleciała do obręczy.

Było to trzecie spotkanie obu zespołów w sezonie zasadniczym i dopiero pierwszy sukces podopiecznych Gregga Popovicha. DeRozan 27 ze swoich 33 punktów rzucił w drugiej połowie, a 25 "oczek" w całym spotkaniu uzbierał Dejounte Murray.

- DeMar jest naszym strzelcem. Bierze na siebie odpowiedzialność już od bardzo dawna - zaznaczał w rozmowie z mediami Popovich. - Ma odwagę. Niektóre z tych kluczowych rzutów przestrzelił. Niektóre trafił, taka jest kolej rzeczy. Wraca i robi to ponownie - dodawał 72-letni uznany trener.

Mavericks przed 23. porażką nie uchroniło 31 punktów i 15 zbiórek Kristapsa Porzingisa czy 29 "oczek" Luki Doncicia. - Bardzo rozczarowujący - odpowiedział Słoweniec, zapytany o wynik niedzielnego meczu. - Tylko tyle mam do powiedzenia.

Boston Celtics zatrzymali Denver Nuggets. Goście z Massachusetts triumfowali 105:87, a kluczem do sukcesu okazała się ich seria 31-3 na przełomie trzeciej i czwartej kwarty. Jayson Tatum i Jaylen Brown, których występy przed meczem stały pod znakiem zapytania, rzucili wspólnie 48 punktów.

Bostończycy przerwali serię ośmiu zwycięstw Nuggets. i nie przeszkodził im w tym nawet fakt, że trafili tylko 7 na 33 oddane rzuty za trzy. Popełnili za to zaledwie dziewięć strat. W drużynie z Kolorado Nikola Jokić wywalczył 17 punktów, 10 zbiórek i 11 asyst, a Michael Porter miał 22 "oczka" i zebrał 11 piłek, ale skrzydłowy na 12 oddanych prób zza łuku, wykorzystał tylko jedną z nich.