DBE: Prokom na deskach we Wrocławiu, Anwil w Słupsku!

W najciekawszym spotkaniu 17. kolejki ekstraklasy koszykarzy Śląsk Wrocław pokonał we Wrocławiu w stojącym na wysokim poziomie mistrza Polski Prokom Trefl Sopot 92:85. Do wygranej poprowadził Śląsk Amerykanin Rashid Atkins, były koszykarz mistrza Polski, który był o krok od triple-double.

Grzegorz Grajdura

Atkins zdobył 15 punktów i miał 12 asyst. Drugim czołowym koszykarzem Śląska był Martin Torell, który uzyskał 25 punktów, z czego 21 rzutami zza linii 6,25 m (trafił 7 z 11 prób).

W pierwszym starciu litewskiej szkoły koszykówki - wrocławian prowadzi Rimas Kurtinaitis, a sopocian Tomas Pacesas - lepszy okazał się bardziej doświadczony Kurtinaitis. Obydwaj trenerzy znają się doskonale z parkietu, bo w 1996 roku w Atlancie zdobyli jako zawodnicy brązowy medal igrzysk dla Litwy.

W połowie trzeciej kwarty Śląsk prowadził 62:50 po rzucie za trzy punkty Atkinsa, ale na początku czwartej kwarty zespół z Sopotu zniwelował przewagę gospodarzy dzięki rzutom z dystansu Donata Slaniny i Milana Gurovica. Były trzy remisy 76:76, 79:79, 82:82. Ma minutę i 48 sekund przed końcem spotkania Prokom wygrywał 85:84, ale ostatnie sekundy należały do Atkinsa i kolegów z zespołu.

Lider tabeli Anwil Włocławek uległ w Słupsku drużynie Energi Czarnych 65:73. Dwie pierwsze kwarty należały do gospodarzy, którzy po 20 minutach prowadzili różnicą 16 punktów 47:31. W drugiej połowie zawodnicy z Kujaw odrabiali straty, ale ostatecznie nie zdołali dogonić zespołowo grających podopiecznych trenera Igora Griszczuka, byłego koszykarza i trenera Anwilu. Zawodnicy ze Słupska przerwali znakomitą passę włocławian ośmiu zwycięstw z rzędu.

Polonia SPEC Warszawa przerwała natomiast passę siedmiu porażek z rzędu pokonując we własnej hali Atlas Gipsar Stal Ostrów Wlkp 89:82. Do zwycięstwa, które gospodarze zawdzięczają agresywnej obronie w drugiej połowie, poprowadził polonistów Tyrone Riley. Amerykanin uzyskał double-double: zdobył 29 punktów i miał 11 zbiórek. Dwucyfrową statystkę miał także najlepszy koszykarz Stali Marcin Sroka - uzyskał 25 punktów i miał także 11 zbiórek.

Dwa mecze: Polpaku Świecie z AZS Koszalin i Basketu Bank Kwidzyn z Polpharmą Starogard Gd. zakończyły się jednopunktowym zwycięstwem zawodników ze Świecia i Starogardu Gd. O wyjazdowej wygranej Polpharmy (66:65) przesądził rzut wolny Donalda Copelanda oddany na dwie sekundy przed końcem. W sukcesie zespołu ze Świecia (76:75) nie przeszkodziło sześć punktów z rzędu zdobytych przez koszalinian w ostatnich 60 sekundach meczu.

SPEC Polonia Warszawa - Atlas Stal Ostrów Wlkp. 89:82 (20:26, 24:27, 28:15, 17:14)

SPEC: Tyrone Riley 29, David Lucas 22, Norman Richardson 16, Krzysztof Szubarga 10, Greg Harrington 8, Hubert Radke 4, Bartosz Sarzało 0, Paul Miller 0.

Atlas: Marcin Sroka 25, Brandun Hughes 18, Tommy Adams 9, Gintaras Kadziulis 9, Dawid Przybyszewski 8, John Oden 7, Wojciech Szawarski 4, Ruben Boykin 2.

Polpak S.A. Świecie - AZS Koszalin 76:75 (16:19, 23:14, 21:16, 16:26)

Polpak: Marko Brkic 20, Bobby Dixon 15, Paweł Kikowski 12, Eric Hicks 11, Dion Harris 7, Seid Hajrić 6, Nikola Lepojević 5, Łukasz Ratajczak 0, Łukasz Seweryn 0.

AZS: Phil Goss 19, D.J. Thompson 13, George Reese 12, Jeff Nordgaard 10, Christian Burns 8, Grzegorz Arabas 7, Mariusz Bacik 6, Denis Korszuk 0.

Bank BPS Basket Kwidzyn - Polpharma Starogard Gd. 65:66 (13:15, 20:23, 18:14, 14:14)

Basket: Courtney Eldridge 16, Mike King 14, Erick Barkley 9, Wojciech Żurawski 8, Mujo Tuljković 8, Ibrahim Sani 8, Michael Ansley 2, Piotr Dąbrowski 0.

Polpharma: Donald Copeland 15, Tony Weeden 10, Dusan Bocevski 8, Brian Lubeck 8, Chet Stachitas 7, Hernol Hall 6, Łukasz Majewski 4, Paweł Leończyk 4, Kamil Zakrzewski 4, Charles Bennett 0.

Górnik Wałbrzych - Kotwica Kołobrzeg 68:86 (9:24, 16:25, 20:26, 21:11)

Górnik: Kristijan Ercegovic 17, Jeremy Montgomery 12, Markus Carr 10, Kristian Thomas Clarkson 9, Rafał Glapiński 8, Łukasz Wichniarz 4, Michał Saran 3, Tomasz Zabłocki 3, Bartłomiej Józefowicz 0, Ime Oduok 0, Jacek Dymarski 0, Tezele Archie 0.

Kotwica: Brandon Armstrong 16, Chris Daniels 15, Tomasz Mrożek 15, Alvin Snow 11, Tomasz Cielebąk 7, Rafał Bigus 5, Greg Davis 5, Sefton Barret 4, Michael Bree 4, Gabriel Szalay 4, Dawid Bręk 0.

Energa Czarni Słupsk - Anwil Włocławek 73:65 (24:19, 23:12, 11:18, 15:16)

Energa: Mantas Cesnauskis 21, Przemysław Frasunkiewicz 10, Tarmo Kikerpil 9, Omar Barlett 9, Michael Andersen 8, Cedric Bozeman 7, Piotr Szczotka 7, Aleksander Kudriawcew 2, Łukasz Wiśniewski 0, Hubert Pabian 0, Jakub Chmielewski 0.

Anwil: Alex Dunn 19, Alan Daniels 18, Andrzej Pluta 11, Łukasz Koszarek 6, Wiktor Grudziński 5, Patrick Okafor 2, Zelijko Zagorac 2, Tomas Gaidamavicius 2, Maciej Raczyński 0, Zbigniew Białek 0, Marek Piechowicz 0, Bartłomiej Wołoszyn 0.

Śląsk Wrocław - Prokom Trefl Sopot 92:85 (17:24, 29:20, 25:23, 21:18)