Krótki zryw TBS Śląska. Derbowy pojedynek zdecydowanie dla faworyta

Od dolnośląskich derbów rozpoczęła się 14. kolejka Suzuki I ligi. Niesieni gorącym dopingiem koszykarze Górnika Trans.eu Wałbrzych nie zawiedli. Przed własną publicznością pokonali TBS Śląsk II Wrocław 85:71.

Patryk Neumann
Górnik Transeu Wałbrzych WP SportoweFakty / Karolina Bąkowicz / Na zdjęciu: Górnik Trans.eu Wałbrzych
Kibice Górnika Trans.eu Wałbrzych bardzo poważnie potraktowali derbowy pojedynek z rezerwami Śląska Wrocław. Od początku stworzyli gorącą atmosferę. Świetnie zaczął również miejscowy zespół, który przez kilkanaście minut budował przewagę. Młodzi koszykarze z Wrocławia spudłowali w tym fragmencie 11 rzutów za trzy punkty. Gospodarze byli niewiele lepsi (trafili 1/7). Dominowali jednak w innych elementach i prowadzili 31:12.

Od tego momentu przyjezdni zaczęli się zbliżać i w końcówce drugiej kwarty przegrywali tylko 33:40. Dystansową niemoc przełamał Aleksander Leńczuk, ale największy wkład w niwelowanie strat miał Miłosz Góreńczyk, który zdobył osiem punktów. Trafił wszystkie trzy rzuty, które oddał, a w pierwszej połowie na parkiecie spędził tylko niecałe cztery minuty. Po drugiej stronie czołowymi postaciami byli Hubert Pabian, Marcin Dymała i Jan Malesa.

Krótki zryw TBS Śląska nie odmienił meczu. Pościg z końcówki drugiej kwarty nic nie dał. Górnik Trans.eu w kolejnej odsłonie zdobył 29 "oczek" i miał nawet 21 punktów przewagi. W ostatnich 10 minutach tak dobrze już nie było i przyjezdni zmniejszyli rozmiary porażki (71:85). Oprócz wyższej skuteczności znacząca była różnica w zbiórkach (53:36). Gospodarzom nie przeszkodziło 16 strat przy 10 przeciwnika.

Hubert Pabian skończył piątkowy mecz z double-double. Do 19 punktów (5/8 za trzy) dołożył 12 zbiórek (pięć w ataku). Jan Malesa uzyskał 16 "oczek", a Kamil Zywert 12 punktów i dziewięć asyst. Damian Cechniak miał 10 zbiórek. W TBS Śląsku Szymon Tomczak spędził na parkiecie 40 minut. Zdobył 18 punktów (7/16 z gry i 4/10 z rzutów wolnych). Miał też 11 zbiórek (siedem w ataku).

Dla Górnika Trans.eu było to trzecie zwycięstwo z rzędu. Koszykarze z Wałbrzycha z bilansem 11-3 awansowali na pierwsze miejsce w tabeli Suzuki I ligi. Mogą nawet utrzymać się na tej pozycji po rozegraniu pozostałych spotkań 14. kolejki, jeżeli GKS Tychy przegra w sobotę z WKK Wrocław. TBS Śląsk przegrał drugi mecz z rzędu, a w swoim poprzednim spotkaniu nie poradził sobie z GKS-em.

Górnik Trans.eu Wałbrzych - TBS Śląsk II Wrocław 85:71 (25:12, 20:23, 29:21, 11:15)

Górnik Trans.eu: Pabian 19, Malesa 16, Dymała 13, Zywert 12, Ratajczak 8, Jakóbczyk 7, Cechniak 5, Durski 5, Jeziorowski 0, Kruszczyński 0.

TBS Śląsk II: Tomczak 18, Bożenko 12, Góreńczyk 12, Leńczuk 10, Marchewka 8, Gordon 6, Zagórski 4, Strzępek 1, Kozłowski 0, Sitnik 0, Wójcik 0.