Mają czego żałować! Przełamanie uciekło na samym finiszu

Trzy bardzo dobre kwarty nie wystarczyły. Enea Zastal BC Zielona Góra był bliski sprawienia niespodzianki w lidze VTB. Niestety dla siebie w ostatniej części Avtodor Saratow zdołał przechylić szalę na swoją korzyść i wygrał 81:74.

Krzysztof Kaczmarczyk
Dragan Apić WP SportoweFakty / Artur Lawrenc / Na zdjęciu: Dragan Apić
Avtodor to jedna z rewelacji tegorocznego sezonu w lidze VTB ale równocześnie zespół, który "leży" Zastalowi - zielonogórzanie do tej pory wygrali 5 z 6 spotkań z tym rywalem.

I w sobotę wicemistrzowie Polski w końcu bardzo dobrze zaczęli, co było ich dużym mankamentem. Dzielili się piłką, był rytm w ataku i efekt było widać na tablicy wyników.

Skutecznie grał też Jarosław Zyskowski, który w ostatnim występie miał 0/6 z gry. W drugiej kwarcie po "trójkach" Nemanji Nenadicia i "Zyzia" Zastal miał już nawet 12 "oczek" przewagi.

Po zmianie stron gospodarze rzucili się w pogoń. Zaczęli trafiać zza łuku, ale wśród zielonogórzan uaktywnił się Dragan Apić. Avtodor odrobił trochę strat, ale mimo wszystko na decydującą część to wicemistrzowie Polski wychodzili z siedmiopunktową zaliczką.

Rozpędzeni gospodarze w czwartej kwarcie dopięli jednak swego. Ostatni raz Zastal prowadził po "trójce" Nenadicia (69:66). Wtedy podopieczni Emila Rajkovicia zaliczyli serię siedmiu punktów z rzędu i odskoczyli. Kolejny rzut zza łuku Nenadicia dał jeszcze nadzieję, ale na finiszu Avtodor nie dał sobie już wyrwać wygranej.

22 punkty zaliczył Zyskowski, "oczko" mniej dodał Apić. 15 punktów i 6 asyst dał z kolei Nenadić. Widać, że w grze zielonogórzan - zwłaszcza na tle rywali z VTB - coś drgnęło, ale do pierwszego wyjazdowego zwycięstwa w tym sezonie w tych rozgrywkach jednak zabrakło.

W Saratovie Oliver Vidin nadal nie miał do swojej dyspozycji Devoe Josepha, który z powodów rodzinnych dostał w klubie kilka dni wolnego i pozwolenie na powrót wylot do ojczyzny.

Avtodor Saratow - Enea Zastal BC Zielona Góra 81:74 (19:25, 8:14, 22:17, 32:18)

Avtodor: Kenny Chery 18, Philip Scrubb 12, Jaron Johnson 11, D.J. Funderburk 11, Zeljko Sakić 11, Grant Jerrett 8, Anton Kvitkovskikh 6, Evgeniy Kolesnikov 4, Evgeniy Minchenko 0.

Zastal: Jarosław Zyskowski 22, Dragan Apić 21, Nemanja Nenadić 15, Branden Frazier 11, David Brembly 3, Przemysław Żołnierewicz 2, Andrzej Mazurczak 0, Tony Meier 0.