To było święto! Emocje były tak duże, że mecz nie chciał się skończyć

Niesamowita dramaturgia i dogrywka, która wyłoniła zwycięzców. Wielkie emocje w Hali Stulecia bez happy-endu dla Śląska Wrocław. Enea Zastal BC Zielona Góra wygrał wojnę 88:85.

Krzysztof Kaczmarczyk
Ivan Ramljak (z prawej) i David Brembly PAP / Maciej Kulczyński / Na zdjęciu: Ivan Ramljak (z prawej) i David Brembly
Wielka ligowa koszykówka wróciła do Hali Stulecia! 4,5 tysiąca fanów na trybunach zobaczyło niesamowicie emocjonujący spektakl. Gorący doping, wyrównana walka, rzuty na zwycięstwa i dogrywka. Działo się we Wrocławiu!

Obie drużyny od początku grały z ogromną energią i wolą walki, stąd duża intensywność. Lepiej w mecz wszedł Śląsk, który miał nawet 15 punktów przewagi (24:9) w pierwszej kwarcie, ale w drugiej to Zastal był już na czele!

Kolejna część to popis Jarosława Zyskowskiego - kiedyś w tym obiekcie szalał Zyskowski senior, a teraz to junior dał niezły show. W samej trzeciej ćwiartce zaliczył 17 "oczek" trafiając m.in. cztery "trójki", w tym jedną szaloną równo z syreną.

Zastal miał przewagę pięciu "oczek", ale wtedy po drugiej stronie "otworzył się" Jakub Karolak i to Śląsk miał był bliżej triumfu. Na finiszu gospodarze prowadzili 80:78, ale dwie kluczowe i odważne decyzje podjął Nemanja Nenadić.

Serb najpierw celowo popełnił przewinienie wysyłając na linię rzutów wolnych Cyrila Langevine'a. Ten wykorzystał tylko jeden rzut dając szansę rywalom. Ci z niej skorzystali, bo Nenadić wziął na siebie kluczowy rzut zza łuku pomimo, że do tego momentu w tym elemencie miał... 1/9!

Śląsk miał akcję na wygraną, ale pomylił się Travis Trice i potrzebna była dogrywka. Tutaj skuteczności w rzutach z gry już nie było (tylko dwa celne - po jednym z obu stron). Decydowała walka, wyszarpane zbiórki i... rzuty wolne.

Po stronie Enea Zastalu BC nie pomylili się w ostatnich 15 sekundach najpierw Andrzej Mazurczak, potem Devoe Joseph. Wcześniej tylko raz trafił Trice, który dwie sekundy przed końcem oddał jeszcze szaloną próbę z dystansu na drugą dogrywkę, ale piłka nie dotknęła nawet obręczy.

Startowi gracze Enea Zastalu BC zdobyli 81 z 88 punktów. 26 "oczek" miał Zyskowski. Nenadić, który ostatnie cztery minut dogrywki był poza grą z powodu przekroczenia limitu przewinień, uzbierał 16 punktów, siedem asyst i sześć zbiórek. Oliver Vidin i Joseph mogli się zatem cieszyć z udanego powrotu do Wrocławia.

Zielonogórzanie po raz pierwszy zagrali bez Brandena Fraziera, który opuścił klub i przeniósł się do Włoch.

W Śląsku najskuteczniejszy był Trice (21 punktów). Ciekawie wyglądała jednak taktyka Andreja Urlepa, który po dobrym początku meczu swoich wysokich (Martins Meiers i Aleksander Dziewa), potem odstawił ich na ławkę trzymając na parkiecie m.in. bezproduktywnego w tym spotkaniu Kodiego Justice'a.

WKS Śląsk Wrocław - Enea Zastal BC Zielona Góra 85:88 (33:24, 18:20, 14:26, 16:11, d. 4:7)

Śląsk: Travis Trice 21, Aleksander Dziewa 17, Jakub Karolak 13, Martins Meiers 11, Kodi Justice 10, Kerem Kanter 4, Cyril Langevine 4, Ivan Ramljak 3, Łukasz Kolenda 2.

Zastal: Jarosław Zyskowski 26, Devoe Joseph 17, Nemanja Nenadić 16, David Brembly 12, Dragan Apić 10 (14 zb), Przemysław Żołnierewicz 3, Krzysztof Sulima 2, Andrzej Mazurczak 2, Tony Meier 0.