Pościgi i strzeleckie popisy w Suzuki I lidze. Lider uporał się z beniaminkiem

Koszykarze Rawlplug Sokoła Łańcut zapewnili sobie pierwsze miejsce na półmetku rundy zasadniczej Suzuki I ligi. W meczu 17. kolejki mieli trudną przeprawę z AZS AGH Kraków, ale zwyciężyli 99:89. Swojego przeciwnika dogonił też Księżak Łowicz.

Patryk Neumann
koszykarze Rawlplug Sokoła Łańcut WP SportoweFakty / Marcin Chyła / Na zdjęciu: koszykarze Rawlplug Sokoła Łańcut
Rawlplug Sokół zaczął od prowadzenia 12:7. Później jednak w Łańcucie szalał beniaminek. Serią 18:2 wypracował przewagę. W drugiej odsłonie gospodarze zbliżyli się z 13 na pięć punktów (35:40), ale zmarnowali cały wysiłek. AZS AGH po 20 minutach prowadził 49:35, bo dwie "trójki" trafił Piotr Lis, a jedną Szymon Pawlak. To najlepsi koszykarze gości w pierwszej połowie (odpowiednio 12 i 17 punktów).

Pomimo tak optymistycznego finiszu goście nie mogli być pewni sukcesu. Przekonali się o tym po zmianie stron. Przez prawie pięć minut nie zdobyli punktu. Rawlplug Sokół mozolnie odrabiał straty, a po "trójce" aktywnego w tej części Mateusza Szczypińskiego było 59:55 dla gospodarzy.

Legitymujący się bilansem 15-2 zdecydowany lider Suzuki I ligi (punkt straty może mieć jeszcze tylko Sensation Kotwica Kołobrzeg jeżeli wygra z GKS-em Tychy) już nie oddał prowadzenia. Nie oznacza to jednak, że łatwo poradził sobie z beniaminkiem. Dopiero w ostatnich minutach odskoczył na 10 "oczek" (99:89). Rawlplug Sokół trafił 12/25, a AZS AGH 15/42 prób za trzy punkty. Gospodarze wykorzystali 25/29 rzutów wolnych, a goście mieli ich zdecydowanie mniej (8/9).

Mateusz Szczypiński zdobył 23 punkty (7/11 za trzy) i rozdał sześć asyst. Marcin Nowakowski dołożył 18 punktów (13/14 z rzutów wolnych. Mateusz Bręk miał 14 punktów, po sześć zbiórek i asyst, a Filip Struski skompletował double-double (13 "oczek" i 11 zbiórek). W AZS AGH podobnym wyczynem (14+11) popisał się Paweł Zmarlak. Błyszczał jednak przede wszystkim wszechstronny Szymon Pawlak - 29 punktów, dziewięć zbiórek, sześć asyst i cztery przechwyty.

W drugim czwartkowym meczu Księżak wygrał z Miastem Szkła 84:79. Dla ekipy z Łowicza było to piąte zwycięstwo w sezonie, a jednocześnie udany debiut trenera Rafała Knapa. Koszykarze z Krosna są wyżej w tabeli (bilans 7-9), ale na wyjazdach wygrali tylko w jednym z sześciu spotkań. W Łowiczu sytuacja zmieniała się częściej niż w Łańcucie. W pierwszej połowie Miasto Szkła prowadziło nawet 34:24, ale po 20 minutach było już tylko 45:43.

Finisz należał do gospodarzy, a wynik wsadem po przechwycie ustalił Michał Jankowski. Z 21 punktami (8/18) był najlepszym strzelcem Księżaka. Rozdał także pięć asyst, ale popełnił siedem strat. Piotr Robak dołożył 18 "oczek" (6/11) i siedem asyst. Dla przyjezdnych po 18 punktów rzucili Dawid Zaguła i Roman Janik, który miał też osiem zbiórek. Księżak trafił 11/26 prób z dystansu, a Miasto Szkła tylko 5/18.