Zaskakująca zmiana lidera. Kosmiczny rekord Jana Wójcika

Górnik Trans.eu Wałbrzych męczył się z PGE Turowem Zgorzelec, ale wygrał 70:68 i został nowym liderem Suzuki I Ligi. Jan Wójcik miał 23 zbiórki. To nie tylko rekord sezonu, a również wynik, jakiego w ostatnich latach nie było na tym poziomie.

Patryk Neumann
Górnik Transeu Wałbrzych WP SportoweFakty / Karolina Bąkowicz / Na zdjęciu: Górnik Trans.eu Wałbrzych
PGE Turów Zgorzelec postraszył kolejnego faworyta, ale pozostał z dwoma zwycięstwami w sezonie i jest w bardzo trudnej sytuacji w walce o utrzymanie. Górnik Trans.eu Wałbrzych zaczął od prowadzenia 21:8. Później gospodarze mieli ogromne problemy. Nie tylko stracili zaliczkę, ale przegrywali 43:55. Finisz należał do faworyta. "Trójkę" na 69:67 trafił Krzysztof Jakóbczyk.

Do remisu doprowadzić mógł Kacper Traczyk, ale wykorzystał tylko jeden rzut wolny. Tym samym odpowiedział Jakóbczyk, który skończył mecz z 19 punktami (5/18 z gry). Piotr Niedźwiedzki dodał 16 punktów i siedem zbiórek, a w PGE Turowie 15 punktów i 14 zbiórek uzyskał Michał Marek. W środowym meczu zabrakło podstawowych rozgrywających - Kamila Zywerta w Górniku Trans.eu i Adriana Kordalskiego w PGE Turowie.

Do zmiany lidera w Suzuki I lidze doszło, bo trzeciej porażki w sezonie doznał Rawlplug Sokół. Ekipy z Wałbrzycha i Łańcuta mają po 37 punktów, ale Górnik Trans.eu wyprzedza rywala lepszym bilansem małych punktów. Oczywiście drużyna z Podkarpacia rozegrała o jeden mecz mniej, co sprawia, że w przekroju całego sezonu jest i tak w zdecydowanie lepszej sytuacji.

Z Rawlplug Sokołem wysoko wygrał (90:75) mocny u siebie AZS UMCS Start II. Lubelski zespół u siebie przegrał tylko raz - w sobotę z TBS Śląskiem. Kluczowa okazała się druga kwarta (30:13). Dla gospodarzy double-double uzyskali: Adam Myśliwiec - 21 punktów i 11 zbiórek oraz Mikołaj Stopierzyński - 15 "oczek" i 10 zbiórek. Roman Szymański dołożył 19 punktów i siedem zbiórek.

TBS Śląsk II Wrocław potwierdził dobrą dyspozycję wygrywając z wyżej notowaną Weegree AZS Politechniką Opolską 99:95. W pierwszej połowie gospodarze roztrwonili osiem punktów przewagi, a w drugiej części mieli nawet 11 "oczek" (80:69). Przyjezdni mogli jeszcze w ostatniej chwili doprowadzić do remisu, ale gdy przegrywali 94:97 tylko jeden z trzech rzutów wolnych wykorzystał Jakub Kobel.

W całym meczu miał w tym elemencie 4/10, a jego zespół tylko 22/36. W odpowiedzi faulowany Jan Wójcik nie pomylił się kompletując efektowne double-double - 19 punktów (7/10 z gry) i aż 23 zbiórki, co jest rekordem sezonu w tym elemencie. Sebastian Bożenko dołożył 28, a Miłosz Góreńczyk 20 punktów.

Od -11 do +19. Takiego zwrotu w derbach Pomorza dokonała Sensation Kotwica Kołobrzeg. Faworyzowani gospodarze ostatecznie zwyciężyli z Żakiem Koszalin 92:77. Remon Nelson uzyskał dla nich 22 punkty i sześć asyst, a Damian Pieloch dołożył 18 "oczek". Dla Żaka 18 punktów rzucił Jakub Dłoniak.

Ciekawie było też w derbach Mazowsza. Znicz Basket Pruszków odrobił 15 punktów (27:42) i wygrał z Dzikami Warszawa 82:77. Dla gospodarzy było to piąte zwycięstwo w sezonie. Znakomity mecz rozegrał Karol Kamiński, który zdobył 30 punktów (12/15 z gry w tym 5/6 za trzy). Strzelecki pojedynek toczył z graczem Znicza Przemysław Kuźkow - 28 punktów (8/15 z gry) i sześć zbiórek.

To nie był udany powrót Miasta Szkła Krosno po długiej przerwie. GKS Tychy po serii 12 punktów wypracował przewagę już w pierwszej kwarcie. Gospodarze mieli później nawet 26 "oczek" przewagi (48:22). Po przerwie goście odrobili część strat, ale przegrali wysoko (71:89). Indywidualnie wyróżnił się Radosław Trubacz. Zdobył 22 punkty (15 w pierwszej połowie). Trafił 6/13 prób z gry i 8/9 rzutów wolnych.

Wyniki środowych spotkań 22. kolejki Suzuki I ligi:

TBS Śląsk II Wrocław - Weegree AZS Politechnika Opolska 99:95 (25:19, 21:23, 21:21, 32:32)

TBS Śląsk: Bożenko 28, Góreńczyk 20, Wójcik 19, Walski 8, Zagórski 8, Leńczuk 7, Marchewka 6, Jadaś 3, Bereszyński 0.

Weegree AZS Politechnika: Rutkowski 20, Kaczmarzyk 17, Kobel 16, Wilk 16, Kiwilsza 14, Jodłowski 10, Piszczatowski 2, Kapuściński 0, Krefft 0, Skiba 0.

Górnik Trans.eu Wałbrzych - PGE Turów Zgorzelec 70:68 (23:16, 12:16, 12:23, 23:13)

Górnik Trans.eu: Jakóbczyk 19, Niedźwiedzki 16, Ratajczak 13, Pabian 8, Dymała 7, Kruszczyński 6, Durski 1, Cechniak 0.

PGE Turów: Bochno 15, Marek 15, Traczyk 15, Heliński 12, Marcinkowski 4, Pruefer 3, Maciejak 2, Stawiak 2, Fudziak 0.

GKS Tychy - Miasto Szkła Krosno 89:71 (28:14, 24:16, 22:25, 15:16)

GKS: Trubacz 22, Krajewski 14, Stankowski 12, Chodukiewicz 9, Diduszko 7, Koperski 7, Mąkowski 6, Wieloch 4, Tyszka 3, Ziaja 3, Nowak 2, Danielak 0.

Miasto Szkła: Sobiech 15, Janik 13, Oczkowicz 13, Ciesielski 8, Dawdo 7, Szymański 7, Zaguła 6, Rompa 2, Głowacki 0, Gomułka 0.

Sensation Kotwica Kołobrzeg - MKKS Żak Koszalin 92:77 (19:28, 31:17, 21:15, 21:17)

Sensation Kotwica: Nelson 22, Pieloch 18, Kurpisz 14, Śmigielski 12, Jakubiak 11, Kowalenko 7, Długosz 4, Kutta 2, Wieczorek 2, Chac 0, Itrich 0, Kolasiński 0.

Żak: Dłoniak 18, Szewczyk 14, Czyż 10, Harris 9, Tomaszewski 8, Pryć 5, Zarzeczny 4, Czubak 3, Kręc 3, Naczlenis 3, Kwaterski 0.

AZS UMCS Start II Lublin - Rawlplug Sokół Łańcut 90:75 (17:20, 30:13, 26:27, 17:15)

AZS UMCS Start II: Myśliwiec 21, Szymański 19, Gospodarek 15, Stopierzyński 15, Ziółko 11, Ciechociński 6, Wąsowicz 3, Nycz 0, Pszczoła 0.

Rawlplug Sokół: Pisarczyk 19, Bręk 14, Szczypiński 14, Nowakowski 11, Struski 7, Lis 5, Załucki 5, Formella 0, Kulikowski 0, Wrona 0.

Znicz Basket Pruszków - Dziki Warszawa 82:77 (13:24, 24:24, 29:16, 16:13)

Znicz Basket: Kamiński 30, Dębski 14, Bodych 13, Tokarski 9, Czosnowski 8, Walczak 5, Adamczyk 3, Kopciński 0, Sowa 0.

Dziki: Kuźkow 28, Pamuła 12, Majewski 11, Komenda 8, Kopycki 6, Grochowski 5, Nowakowski 5, Szwed 2, Łączyński 0.