Szokujące wyniki w Suzuki I lidze. Dwie sensacje i dogrywka w Pruszkowie

Wielką niespodziankę po emocjonującym meczu sprawili koszykarze Miasta Szkła Krosno, którzy wygrali z liderem Suzuki I ligi. Negatywnie swoich fanów zaskoczył inny zespół z Podkarpacia. Rawlplug Sokół Łańcut przegrał z Dzikami Warszawa aż 68:93.

Patryk Neumann
koszykarze Dzików Warszawa WP SportoweFakty / Karolina Bąkowicz / Na zdjęciu: koszykarze Dzików Warszawa
Miasto Szkła wygrało w Wałbrzychu 79:78 i było to trzecie wyjazdowe zwycięstwo drużyny z Krosna. Górnik Trans.eu zaczął od prowadzenia 5:0, ale później miał duże problemy. W czwartej kwarcie lider Suzuki I ligi przegrywał nawet 57:70. Wydawało się jednak, że po kolejnym świetnym finiszu gospodarze odwrócą losy meczu.

Seria 14 punktów z rzędu dała im prowadzenie 76:73. Decydujący rzut, choć nie w ostatniej akcji należał jednak do Juliana Jasińskiego - 12 punktów (4/16 z gry) i 15 zbiórek w całym meczu. Double-double skompletował też inny koszykarz Miasta Szkła. Szymon Szymański uzyskał 19 "oczek" i 10 zbiórek. Bezbłędny był Konrad Dawdo (5/5). Dla mocno osłabionego Górnika Trans.eu (nie zagrali: Jan Malesa, Piotr Niedźwiedzki i Kamil Zywert) 23 punkty rzucił Krzysztof Jakóbczyk.

To dopiero sensacja. Trzecie wyjazdowe zwycięstwo Dzików Warszawa i trzecia porażka z rzędu ekipy z Łańcuta. Sokoły ostatnio obniżyły loty, ale w takim stylu w tym sezonie jeszcze nie przegrały. Już po 20 minutach było 53:31. Później goście, którzy trafili 14/25 prób z dystansu i wyraźnie przeważali w zbiórkach (37:25) prowadzili nawet różnicą 37 punktów (89:52). Skończyło się okazałym zwycięstwem 93:68.

Sporo emocji było w debiucie trenera Marka Popiołka. Prowadzony przez niego SKS Starogard Gdański wygrał w Pruszkowie po dogrywce 82:80. Goście zaczęli od prowadzenia 17:0. Później przeżywali trudne momenty, a w połowie czwartej kwarty przegrywali 57:66. W końcówce SKS był bliższy zwycięstwa, ale do dogrywki doprowadził Karol Kamiński akcją 2+1.

W dodatkowym czasie było 80:75 dla gości jednak Znicz Basket ponownie wyrównał. Drugiej dogrywki nie było, bo trafił Filip Stryjewski, który skończył z 19 punktami i 14 zbiórkami. Double-double miał jeszcze Kacper Burczyk (12 punktów i 10 zbiórek), a 25 "oczek", i osiem zbiórek uzyskał Szymon Ryżek. Dla gospodarzy 22 punkty rzucił Kamiński, a Karol Dębski miał 12 punktów i 10 zbiórek.

Do największej strzelaniny doszło w Tychach. Cenne zwycięstwo odniósł tam Weegree AZS Politechnika Opolska, który poradził sobie z GKS-em (106:101). Te drużyny rywalizują o miejsce w czołowej czwórce. Goście rozegrali znakomitą pierwszą połowę (61:46).

Trafili w niej 10/13 prób za dwa i 11/17 za trzy punkty. Po przerwie już tak dobrze nie było, ale wypracowana przewaga dała zwycięstwo. Nie zabrakło też indywidualnych popisów. Adam Kaczmarzyk zdobył 30 punktów. Trafił 8/13 prób z gry (6/10 z dystansu) i 8/10 rzutów wolnych. Paweł Krefft dołożył 24 punkty (7/9), a dla GKS-u 25 punktów (10/16) i siedem zbiórek uzyskał Kacper Mąkowski.

Do drużyn z 17 zwycięstwami (Górnik Trans.eu i Rawlplug Sokół) dołączyła Sensation Kotwica Kołobrzeg, która po defensywnym meczu wygrała z Decką Pelplin 75:60. Goście zaczęli od prowadzenia 11:2, ale w pierwszej kwarcie nie powiększyli już swojego dorobku, a w kolejnej odsłonie zdobyli tylko sześć "oczek" i przegrywali 17:33.

W całym meczu Sensation Kotwica trafiła 13/25 prób za trzy punkty, a Decka 7/20. Goście wykorzystali tylko 3/10 rzutów wolnych. Przeważali za to w zbiórkach (44:31). Dla gospodarzy 25 punktów (6/8 za trzy) zdobył Remon Nelson, a po drugiej stronie 18 "oczek" (8/21 z gry) uzyskał Mariusz Konopatzki.

AZS AGH Kraków odniósł czwarte zwycięstwo z rzędu. Z zamykającym tabelę PGE Turowem Zgorzelec nie miał łatwo. Gospodarze w końcówce trzeciej kwarty prowadzili 65:52, ale wygrali tylko 83:78. PGE Turów przeważał w zbiórkach (45:35), ale trafił tylko 13/24 rzutów wolnych i popełnił 19 strat przy 13 przeciwnika. Michał Marek skompletował double-double - 22 punkty (8/10 z gry) i 11 zbiórek.

WKK wygrał z Żakiem Koszalin 79:70. Goście zaczęli od prowadzenia 13:6, ale drugiej wrocławskiej ekipy nie pokonali. W czwartek w zaległym meczu poradzili sobie z TBS Śląskiem. Liderami swoich drużyn byli: Tomasz Ochońko - 29 punktów (6/9 za trzy), siedem asyst i pięć zbiórek oraz Darrell Harris - 16 "oczek", siedem zbiórek i trzy bloki. Double-double skompletowali Maksymilian Wilczek z WKK (15 punktów, 12 zbiórek) i Mateusz Pryć (11+12).

Wyniki sobotnich spotkań 24. kolejki Suzuki I ligi:

Górnik Trans.eu Wałbrzych - Miasto Szkła Krosno 78:79 (18:20, 20:19, 17:20, 23:20)

Górnik Trans.eu: Jakóbczyk 23, Durski 17, Dymała 16, Pabian 13, Cechniak 4, Ratajczak 3, Kruszczyński 2, Jeziorowski 0.

Miasto Szkła: Szymański 19, Jasiński 12, Dawdo 11, Rompa 11, Janik 10, Zaguła 6, Ciesielski 5, Sobiech 5.

Rawlplug Sokół Łańcut - Dziki Warszawa 68:93 (19:28, 12:25, 21:24, 16:16)

Rawlplug Sokół: Wrona 12, Bręk 11, Szczypiński 10, Nowakowski 8, Pisarczyk 7, Struski 7, Formella 3, Lis 3, Załucki 3, Barciński 2, Kulikowski 2, Czerwonka 0.

Dziki: Majewski 16, Kuźkow 15, Szwed 13, Komenda 12, Nowakowski 12, Pamuła 12, Piliszczuk 7, Grochowski 6, Kopycki 0, Łączyński 0, Mościcki 0.

WKK Wrocław - MKKS Żak Koszalin 79:70 (18:13, 20:19, 20:25, 21:13)

WKK: Ochońko 29, Wilczek 15, Patoka 8, Chrabota 6, Jędrzejewski 6, Prostak 6, Uberna 5, Madray 2, Wątroba 2, Matusiak 0.

Żak: Harris 16, Tomaszewski 14, Dłoniak 11, Pryć 11, Sewioł 9, Zarzeczny 7, Naczlenis 2, Czyż 0, Szewczyk 0.

AZS AGH Kraków - PGE Turów Zgorzelec 83:78 (21:21, 27:25, 17:8, 18:24)

AZS AGH: Leszczyński 16, Fraś 15, Majka 13, Lis 12, Dyrda 9, Zmarlak 8, Pawlak 5, Wydra 3, Rojek 2.

PGE Turów: Marek 22, Bochno 14, Stawiak 14, Kordalski 12, Traczyk 8, Maciejak 4, Pruefer 4, Heliński 0, Marcinkowski 0.

Sensation Kotwica Kołobrzeg - Decka Pelplin 75:60 (10:11, 23:6, 20:28, 22:15)

Sensation Kotwica: Nelson 25, Kurpisz 12, Długosz 11, Pieloch 11, Itrich 6, Kutta 6, Jakubiak 2, Kowalenko 2, Śmigielski 0.

Decka: Konopatzki 18, Kulis 14, Sączewski 10, Wyszkowski 6, Szczepanik 4, Kaszowski 3, Michałek 2, Shcherbatiuk 2, Pułkotycki 1, Leśniczak 0, Wąsowicz 0.

Znicz Basket Pruszków - SKS Starogard Gdański 80:82 (12:25, 21:14, 26:16, 12:16, d. 9:11)

Znicz Basket: Kamiński 22, Bodych 12, Dębski 12, Czosnowski 10, Suliński 10, Tokarski 6, Sowa 4, Adamczyk 3, Walczak 1.

SKS: Ryżek 25, Stryjewski 19, Pietras 15, Burczyk 12, Sadło 7, Kierlewicz 4, Cebula 0, Ćwikliński 0.

GKS Tychy - Weegree AZS Politechnika Opolska 101:106 (26:28, 20:33, 27:16, 28:29)

GKS: Mąkowski 25, Koperski 15, Stankowski 14, Diduszko 11, Krajewski 10, Wieloch 10, Tyszka 9, Nowak 4, Chodukiewicz 3, Ziaja 0.

Weegree AZS Politechnika: Kaczmarzyk 30, Krefft 24, Rutkowski 15, Wilk 12, Kiwilsza 9, Kobel 8, Skiba 6, Jodłowski 2, Piszczatowski 0.