Genialny Brunson! Uratował Mavericks pod nieobecność Doncicia

Luka Doncić nie wziął udziału w drugim meczu serii play-off przeciwko Utah Jazz, ale w jego buty wszedł Jalen Brunson, który zaliczył niesamowity występ. Przewagę nad rywalami powiększyli Philadelphia 76ers i Golden State Warriors.

Patryk Pankowiak
Jalen Brunson (z piłką) i Donovan Mitchell Getty Images / Tom Pennington / Na zdjęciu: Jalen Brunson (z piłką) i Donovan Mitchell
Dallas Mavericks trafili w poniedziałek aż 22 rzuty za trzy, co jest ich najlepszym wynikiem w play-offach w historii klubu i pokonali Utah Jazz 110:104, wyrównując serię do stanu 1-1.

Drużyna z Salt Lake City nie wykorzystał braku lidera rywali. Luka Doncić nie wziął udziału w drugim meczu z rzędu przez kontuzję, której nabawił w ostatnim meczu sezonu zasadniczego (naciągnięcie łydki), ale inni zawodnicy Mavericks potrafili wznieść się na wyżyny. Godnie zastąpił go Jalen Brunson.

25-latek spędził na parkiecie 42 minuty, a w tym czasie zdobył aż 41 punktów (rekord kariery), do których dodał osiem zbiórek, pięć asyst i dwa przechwyty. Wykorzystał 15 na 25 oddanych prób z pola, w tym 6 na 10 rzutów za trzy.

- Graliśmy to, co potrafi. Ci kibice zasłużyli na zwycięstwo w play-offach. Potrzebowaliśmy go dziś bardzo, musieliśmy tym razem obronić własny parkiet - mówił Brunson, który został piątym w historii zawodnikiem klubu z Dallas, który rzucił w play-offach 40 punktów. Dokonali tego jeszcze tylko Dirk Nowitzki, Luka Doncić, Rolando Blackman i Nick Van Excel.

Brunson odniósł się też do absencji Doncicia. - Luka jest świetnym zawodnikiem, ale czy jest na parkiecie, czy go nie ma, nasze nastawienie się nie zmienia. Robimy wszystko, żeby wygrać - tłumaczył. Maximilian Kleber dodał do dorobku Mavericks 25 "oczek", trafiając 8 na 11 rzutów zza łuku.

Goście roztrwonili prowadzenie 93:86, które mieli na początku czwartej kwarty. Dla Jazzmanów 34 punkty wywalczył Donovan Mitchell, chociaż "Spida" umieścił w koszu poniżej 50-proc. oddanych rzutów (13/30). Podstawowy rozgrywający Utah, Mike Conley nie zdobył nawet punktu (0/7 z pola).

Philadelphia 76ers zrobili, co do nich należało. Gracze Doca Riversa znów pokonali Toronto Raptors, tym razem 112:97 i w serii do czterech zwycięstw, jest 2-0 dla czwartych po sezonie zasadniczym na Wschodzie Sixers.

Joel Embiid rzucił 31 punktów i zebrał 11 piłek, a Tyrese Maxey uzbierał 23 "oczka". James Harden po transferze do 76ers nie notuje spektakularnych indywidualnych statystyk, w poniedziałek uzbierał 14 punktów i popełnił pięć strat, ale liczy się przede wszystkim końcowy wynik jego drużyny, a co do tego, nie można mieć zastrzeżeń.

Sixers oddali aż 30 rzutów wolnych, a Raptors zaledwie 12. Drużyna z Kanady nie potrafi zatrzymać kameruńskiego środkowego rywali, Embiid wykorzystał 12 na 14 takich prób. - Jest najbardziej dominującym zawodnikiem w lidze - powiedział o swoim liderze trener Rivers.

Stephen Curry znów rozpoczął mecz z ławki rezerwowych, ale nie przeszkodziło mu to w tym, żeby rzucić aż 34 punkty. Gwiazdor Golden State Warriors, który dochodzi do siebie po urazie stopy, trafił 12 na 17 oddanych rzutów, w tym 5 na 10 za trzy, a to wszystko w zaledwie 23 minuty.

Jordan Poole dodał do dorobku Warriors 29 "oczek" oraz osiem asyst. Drużyna z San Francisco miała problemy na początku spotkania, ale w trzeciej kwarcie rozbiła Denver Nuggets 44:30, wygrywając ostatecznie 126:106.

Warriors obronili własny parkiet i prowadzą 2-0. Lider zespołu rywali, Nikola Jokić został przedwcześnie odesłani do szatni, bo otrzymał dwa faule techniczne, frustrowała go ostra obrona Draymonda Greena. Serb w 28 minut zdobył 26 punktów i 11 zbiórek.