Szalona pogoń nie wystarczyła. Kluczowy rzut Mathewsa dał Anwilowi półfinał

Koszykarze Twardych Pierników Toruń leżeli już na deskach. Zdołali się podnieść, wrócić do gry, ale to Anwil Włocławek finalnie cieszył się z wygranej 85:78 i awansu do strefy medalowej.

Krzysztof Kaczmarczyk
Jahenns Manigat (z lewej) i Jonah Mathews PAP / Tytus Żmijewski / Na zdjęciu: Jahenns Manigat (z lewej) i Jonah Mathews
Anwil Włocławek drugim półfinalistą Energa Basket Ligi! Pomimo, że "Rottweilery" miały już nawet 20 punktów przewagi, o końcowy triumf musiały drżeć niemal do końcowej syreny.

Kluczowe trafienie pół minuty przed końcem zadał Jonah Mathews. W tym meczu ewidentnie mu nie szło, ale w tym najważniejszym momencie wytrzymał ciśnienie i po asyście Jamesa Bella trafił z narożnika za trzy punkty.

Anwil rozpoczął jednak tak, że nic nie wskazywało na to, że w tym meczu mogą być jakiekolwiek emocje.

Jak natchniony z dystansu trafiał Bell, a włocławianie prowadzili nawet 40:22. Drugą połowę podopieczni Przemysława Frasunkiewicza rozpoczęli od serii sześciu punktów z rzędu i osiągnęli rekordową przewagę (58:38).

Twarde Pierniki nie zwiesiły jednak głów - ruszyły w pogoń. Wielki mecz rozgrywał Aaron Cel (23 punkty i 12 zbiórek), a gdy zza łuku przymierzyli Jahenns Manigat i Michał Kołodziej gospodarze przegrywali już tylko 69:70, a nadzieje na sukces odżyły.

Włocławianie nie dali sobie jednak wyszarpać zwycięstwa. Dwie "trójki" trafił Kamil Łączyński, akcją 2+ popisał się też Mathews. Anwil odskoczył, a gdy ponownie zrobiło się gorąco w ostatniej minucie, "światło zgasił" w toruńskiej Arenie rzutem zza linii 6,75 Mathews.

14 trafionych rzutów za trzy punkty, wygrana walka na tablicach (36:32) i więcej asyst (22:18) - torunianie zagrali dobre zawody, ale niewystarczające. Piątego meczu nie będzie, a Twarde Pierniki we wtorek zakończyły sezon.

W półfinale EBL rywalem Anwilu będzie Legia Warszawa, która sensacyjnie ograła w swojej serii Arged BM Stal Ostrów Wielkopolski bez straty meczu. Pierwszy mecz 4 maja o godz. 17:30.

Twarde Pierniki Toruń - Anwil Włocławek 78:85 (17:23, 21:28, 19:15, 21:19)