Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Lekkoatleci zaufali Kszczotowi, Polak w komisji zawodniczej IAAF. "Byłem aktorem, teraz będę też reżyserem"

Adam Kszczot w czasie mistrzostw świata w Londynie został wybrany do komisji zawodniczej IAAF. W głosowaniu zawodników i zawodniczek otrzymał 529 głosów. - Wiele lat spędziłem w lekkoatletyce jako aktor, teraz będę też trochę reżyserem - mówi.

Grzegorz Wojnarowski
Grzegorz Wojnarowski
Adam Kszczot PAP / Bartłomiej Zborowski / Adam Kszczot

- Wybory trwały w trakcie mistrzostw, głosowali zawodnicy uprawnieniu do startu. Cieszę się, że zostałem wybrany, bo to oznacza, że moje nazwisko jest rozpoznawalne w świecie lekkiej atletyki nie tylko wśród kibiców, ale i wśród zawodników - powiedział Kszczot w rozmowie z WP SportoweFakty. - Wiele lat spędziłem w lekkoatletycznym spektaklu jako aktor, teraz będę też trochę reżyserem - dodał.

W komisji zawodniczej IAAF zasiada dziewiętnaście osób, z których dwanaście wybierają sami zawodnicy (po sześć na każdych mistrzostwach świata), a siedem nominuje Rada IAAF. W Londynie na sześć wakujących miejsc kandydowało piętnaścioro lekkoatletów.

Oprócz Kszczota do rady dołączą Kim Collins z Saint Kitts i Nevis, mistrz świata w biegu na 100 metrów z 2003 roku, Niemiec Thomas Rohler, aktualny mistrz olimpijski w rzucie oszczepem, Serbka Ivana Spanović, brązowa medalistka igrzysk w Rio w skoku w dal, kanadyjski chodziarz Inaki Gomez i specjalizująca się w długich dystansach biegaczka z Australii Benita Willis.

Prezesem został Grek Periklis Iakovakis, brązowy medalista MŚ 2003 w biegu na 400 metrów przez płotki. Iakovakis jako jeden z dwóch członków komisji będzie na stałe zasiadać w Radzie IAAF.

ZOBACZ WIDEO Czas surferów w Chałupach

- To daje nam realny głos i realny wpływ na to, w jakim kierunku będzie podążała międzynarodowa federacja. Nasz głos liczy się także dzięki przewodniczącemu IAAF Sebastianowi Coe, który ma ogromne doświadczenie zawodnicze i jest szalenie otwarty na współpracę z nami - zaznaczył srebrny medalista z Londynu w biegu na 800 metrów. - Oby się okazało, że głosujący dokonali dobrych wyborów i oby udało się nam powalczyć o lepsze jutro.

Kszczot zdradził, że do startu w wyborach namówił go Tomasz Majewski, dwukrotny mistrz olimpijski w pchnięciu kulą, obecnie prezes Warszawsko-Mazowieckiego Związku Lekkiej Atletyki.

- Zadzwonił do mnie i zaproponował, że skoro jestem od kilku lat w polskiej radzie zawodniczej, to może chcę spróbować wejść do takiej komisji w IAAF, bo mam realne szanse na wybór. Użył kilku argumentów, które mnie przekonały - że stanowisko niesie ze sobą większą odpowiedzialność, niż to, które piastuję w PZLA, i że będzie można powalczyć o wyeliminowanie niedociągnięć, które pojawiają się na imprezach rangi mistrzowskiej. Mój wybór do komisji oznacza też, że mam już potwierdzony wyjazd na kolejne mistrzostwa świata i Igrzyska Olimpijskie, bo kadencja jest czteroletnia - dodaje Kszczot, który za dwa lata w Dausze i za cztery lata w Tokio na pewno nie zamierza pojawić się tylko jako działacz.

W nowej roli dwukrotny wicemistrz świata chciałby skupić się na projektach, które będą służyć wszystkim lekkoatletom. - Każdy głos zawodnika jest ważny, mistrzostwa odbywają się przecież dla nas. Jeśli coś da się zrobić lepiej, to trzeba się o to starać - podkreśla.

- Chciałbym spotkać się z kolegami i koleżankami z rady, przedyskutować kwestie związane z ostatnimi mistrzostwami. Musimy wspólnie ustalić, na czym powinniśmy się skupić. Mnie najbardziej "pali" sprawa dopingu. Jak wiemy Rosja jest zawieszona w prawach członka IAAF, są dość poważne zarzuty wobec Kenii. Bardzo nieuregulowana jest też sprawa biegaczek, których fizjologia odbiega nieco od standardowej. Te tematy, jako najbardziej palące, będą też najbardziej żywe w nadchodzących tygodniach - uważa nowy członek komisji zawodniczej Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych.

Jeżeli chcesz być na bieżąco ze sportem, zapisz się na codzienną porcję najważniejszych newsów. Skorzystaj z naszego chatbota, klikając TUTAJ.

Czy Adam Kszczot sprawdzi się w roli członka komisji zawodniczej IAAF?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (5)
 • kord Zgłoś komentarz
  Gratulacje. Czystość organizmów i równe zasady startu dla wszystkich lekkoatletów. Eliminacja ze startów kobiet modyfikujących lub dających modyfikować własne organizmy genetycznie.
  Czytaj całość
  Faktycznie może "lekarze" genetycy, którzy "grzebią" przy ich organizmach i bawią się w Bogów, niech zorganizują ligę dla kobiet "..atochwilek"... IAAF winna nakręcić film edukacyjny o tym przestępczym procederze, również o przeszłości i korzeniach sprzed kilkudziesięciu lat. Trzeba to oczyścić, a nie tylko o tym mówić. Może nie wymazać, ale pozaznaczać rekordy, przy których istnieją obiektywne wątpliwości co do czystości ich uzyskania ... Co do lekkoatletów z Rosji uważam, że im dłużej będzie się trzymać Rosyjski Związek LA na dystans (a może polityków z Kremla od sportu ?), tym lepiej dla lekkoatletów, którzy - warunek - chcą uczciwie współzawodniczyć. Długa kwarantanna może długoletnim "naleciałościom organizacyjnym" wyjść tylko na dobre ... i stworzyć warunki do "samooczyszczenia" z prośbą do IAAF o międzynarodowy, niezależny audyt ... na warunkach IAAF, a nie Kremla
  • Diabeł 666 Zgłoś komentarz
   No chociaż ktoś z naszych zasiądzie w komisji IAAF na pewno nie zaszkodzi.Powodzenia Adam.
   • krnąbrny drwal Zgłoś komentarz
    Działaj Adam, powodzenia! Palący problem: "nieuregulowana jest też sprawa biegaczek których fizjologia odbiega od standardowej" można rozwiązać, przywracając ustalenia IAAF, zawieszone
    Czytaj całość
    przed Rio przez Trybunał Arbitrażowy w Lozannie pod naciskiem afrykańskich federacji. Wśród 6 nowych członków komisji zawodniczej IAAF nie ma przedstawiciela Afryki, rosną więc szanse zwycięstwa zdrowego rozsądku nad polityczną "poprawnością" i w przyszłości kobiety nie będą pozbawiane medalowych szans z powodu dopuszczania do rywalizacji osób z męskim poziomem testosteronu, jak to było w Rio czy w Londynie. https://img.memecdn.com/gender-bender_fb_6889855.jpg
    • Andy Iwan Zgłoś komentarz
     Silny chłop przekonal argumentami Adama Adam ma mocną osobowość i napewno nie bedzie blagierem dobra decyzja .W PZLA też trzeba wiekszego odświeżenia
     Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
     ×
     Sport na ×