KokpitKibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

Caster Semenya czeka na wyrok. Trybunał Arbitrażowy opóźnił podjęcie decyzji

Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu wciąż nie podjął decyzji ws. Caster Semenyi. Przyszłość biegaczki pozostaje niewiadomą. Wyrok w tej sprawie ma zostać ogłoszony pod koniec kwietnia.

Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
Caster Semenya Newspix / Radosław Jóźwiak/Cyfrasport / Na zdjęciu: Caster Semenya
Spór pomiędzy międzynarodową federacją lekkoatletyczną (IAAF) oraz Caster Semenyą trwa od kilku miesięcy. IAAF zajmuje się sprawą podwyższonego testosteronu w organizmach kobiet, dzięki czemu mają one biologiczną przewagę nad rywalkami. Tak jest w przypadku biegaczki z Republiki Południowej Afryki.

IAAF chce, by zawodniczki z podwyższonym poziomem testosteronu za pomocą specjalnej terapii obniżyły jego wartość do poziomu "kobiecego". W przeciwnym razie powinny startować razem z mężczyznami. Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu w Lozannie (CAS) wciąż nie podjął decyzji w tej sprawie.

Zobacz także: Czy Caster Semenya jest kobietą? Jedno z najważniejszych przesłuchań w dziejach sportu

Semenya dąży do obalenia przepisów wprowadzonych przez IAAF. Lekkoatletyczna federacja nie zamierza jednak odpuszczać. CAS pierwotnie decyzję miał podjąć 26 marca, ale ostatecznie przesunął termin wydania wyroki w tej sprawie. Sąd czeka na to, by obie strony przedstawiły nowe materiały i dowody.

ZOBACZ WIDEO Robert Lewandowski skomentował mecz z Austrią. "Styl jest nieważny, liczy się zwycięstwo"
"Od przesłuchania w dniach 18-22 lutego, strony złożyły dodatkowe wnioski i materiały oraz zgodziły się na odroczenie wydania wyroku do końca kwietnia 2019 roku. Nie ustalono jeszcze żadnej konkretnej daty" - przekazało CAS w specjalnym oświadczeniu.

Semenya nie zgadza się z tym, że nowe regulacje IAAF obejmują jedynie średnie dystanse - od 400 do 1 500 metrów, przez co zawodniczka z RPA uważa, że zasada została skierowana przeciwko niej. Z kolei IAAF broni się, że przepisy zostały wprowadzone na podstawie badań naukowych, które pokazują, że w konkurencjach biegowych wyższy poziom testosteronu daje zawodniczką znaczną przewagę nad konkurentkami.

Kto według Ciebie ma rację w sporze pomiędzy IAAF i Caster Semenyą?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
rt.com
Komentarze (2)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×