WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Witold Bańka wybrany na nowego szefa Światowej Agencji Antydopingowej WADA!

W Montrealu przedstawiciele rządów w Światowej Agencji Antydopingowej wybrali nowego szefa organizacji. Został nim Witold Bańka! Polski działacz jako szef WADA rozpocznie pracę 1 stycznia 2020 roku.
Szymon Łożyński
Szymon Łożyński
Newspix / Łukasz Grochala/CYFRASPORT / Na zdjęciu: Witold Bańka

Wcześniej, na listopadowym kongresie Światowej Agencji Antydopingowej w Katowicach, Witold Bańka zostanie oficjalnie zatwierdzony na nowego szefa WADA. Wtorkowy wybór przedstawicieli rządów, do których tym razem należał decydujący głos, nie pozostawia jednak złudzeń. Polak będzie rządził Światową Agencją Antydopingową. - Jestem też trochę wyczerpany, bo to była długa i emocjonująca kampania. To nie jest tylko mój sukces, ale ogromnej liczby ludzi. Mojego zespołu, naszej i unijnej dyplomacji, Rady Europy... Miałem bardzo silny zespół, któremu jestem bardzo wdzięczny - powiedział Witold Bańka w rozmowie z "Przeglądem Sportowym".

Witold Bańka zastąpi Craiga Reedie'ego, który szefował WADA od 2014 roku i był wybrany przez przedstawicieli ruchu olimpijskiego. Oficjalnie kandydatów do zastąpienia Brytyjczyka było dwóch. Witold Bańka rywalizował z działaczem z Dominikany Marcosem Diazem. Nieoficjalnie o rolę szefowej WADY ubiegała się także Linda Hofstad Helleland, znana z ostrego krytykowania MKOL-u. 

Czytaj także: to nie koniec sprawy Caster Semenyi. Będzie odwołanie
Kandydatura Norweżki nie była jednak realnie brana pod uwagę, ponieważ na początku 2019 roku Rada Europy uznała, że to właśnie minister polskiego sportu, a nie Helleland, będzie oficjalnym kandydatem Starego Kontynentu na nowego szefa WADA. Polskiego ministra poparł nawet norweski minister sportu. Norweżka, obecna wiceprzewodnicząca organizacji, nie zrezygnowała jednak z kampanii.

- Nie postrzegam tego w kategorii osobistej kariery czy chełpienia się sukcesem, bo wiem, jaka to odpowiedzialność. Mam w sobie poczucie misyjności i służby, a to najwyższy, światowy poziom. WADA wymaga wielkich zmian, trudnych i często bezkompromisowych decyzji. To wielki honor, ale przede wszystkim odpowiedzialność. To także wielki dzień dla Polski - powiedział Bańka dla "Przeglądu Sportowego".
Jeszcze przed wtorkowym wyborem, Witold Bańka podkreślał, że chciałby stworzyć specjalny fundusz, który pomagałby słabszym państwom w stworzeniu dobrego systemu antydopingowego w ich krajach. Były polski lekkoatleta chciałby również zwiększyć liczbę akredytowanych przy WADA laboratoriów na świecie.


Jako szef WADA Witold Bańka od stycznia 2020 roku nie może być już ministrem sportu. Tą funkcję sprawuje od 2015 roku. Dwa lata później dostał się do Komitetu Wykonawczego w WADA.

Światowa Agencja Antydopingowa powstała w 1999 roku. Witold Bańka będzie jej trzecim szefem. Główny celem WADA jest walka z dopingiem w zawodowym sporcie. Od 2020 roku, po raz pierwszy w historii, szef organizacji będzie mógł pobierać za swoją pracę wynagrodzenie. 

Czytaj także: kapitalny występ Polaka w Jokohamie. "Aniołki Matusińskiego" wygrały na nieoficjalnych mistrzostwach świata sztafet

ZOBACZ WIDEO: Adam Małysz: Kiedy słuchałem Włodzimierza Szaranowicza, miałem łzy w oczach

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty

Komentarze (13):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • gmk38 1
  Znowu PIS izolowany ... :D
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • grolo 0
  Człowiek na takim stanowisku musi być NIEZALEŻNY i mieć charakter.
  A Bańka potrafił mówić tylko w sposób podobający się władzy. Pan Kandydat na szefa WADA zapytany w Radio Zet, czy 3 maja wysłucha wystąpienia o Przewodniczącego Rady Europy, odpowiedział :
  "Nie mam żadnych oczekiwań. Nie będę miał czasu ...Mnie to kompletnie nie ekscytuje" - dodając skwapliwie - "myślę, że moich kolegów z rządu również"
  Innym razem powiedział o Tusku tak: "Używając terminów sportowych lewy pomocnik Rady Europejskiej jest nastawiony na własny, partykularny interes. Ale już go odstawiają na ławkę rezerwowych" ...Było to w 2014... Nie odstawili. Tusk wygrał 27:1.
  Bańka...
  Tak, grzeczny chłopczyk, grzeczny. I ładny. Grzeczny a jaki skromny :)
  Pottermaniack Oby tak było. Chciałbym napisać inaczej, ale zgadzam się z Pawłem Wilkowiczem, że ministrem sportu i turystyki był całkiem niezłym. Chociaż i ministerstwo miał stosunkowo łatwe do zarządzania, polska turystyka notuje solidne wzrosty popularności od lat, a sportowcy dbają o resztę. Dostał duży kredyt zaufania i oby go nie zmarnował. Czeka go bardzo trudna kadencja.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • grolo 1
  Nie wiem, skąd to wziąłeś, że Wilkowicz chwali Bańkę? Piszesz , że "czeka go trudna kadencja". Trudna to byłaby dla fighterów, ludzi, którzy umieją się postawić silnym grupom wpływów i nacisków, ludzi z kręgosłupem. A gdzie ty widzisz te cechy u Bańki? Odnoszę wrażenie, że na wyborze akurat jego przeważyły te cechy, które zaważyły na wytypowaniu przez Kaczyńskiego Dudy na kandydata na prezydenta. Z tą różnicą, że nie będzie miał tylko jednego szefa.
  Pottermaniack Oby tak było. Chciałbym napisać inaczej, ale zgadzam się z Pawłem Wilkowiczem, że ministrem sportu i turystyki był całkiem niezłym. Chociaż i ministerstwo miał stosunkowo łatwe do zarządzania, polska turystyka notuje solidne wzrosty popularności od lat, a sportowcy dbają o resztę. Dostał duży kredyt zaufania i oby go nie zmarnował. Czeka go bardzo trudna kadencja.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (10)
Pokaż więcej komentarzy (13)
Pokaż więcej komentarzy (13)
Pokaż więcej komentarzy (13)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×