Co za wynik Polaka! Mamy medal mistrzostw świata

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / International Skating Union/International Skating Union / Na zdjęciu: Damian Żurek

Fenomenalny bieg Damiana Żurka. Polak pobił swój rekord życiowy na 500 metrów czasem 34,11s i zdobył brązowy medal mistrzostw świata. Sporo pecha mieli pozostali Biało-Czerwoni.

Wyścig na 500 metrów panów był tym momentem mistrzostw świata, w którym należało się spodziewać sukcesu Biało-Czerwonych. I tak też się stało, a ten wyścig okazał się wielkim świętem.

Damian Żurek bardzo dobrze rozpoczął, a na kolejnej części dystansu był wręcz rewelacyjny. Pobił swój rekord życiowy czasem 34,11 i tylko czekał na następne biegi rywali. Nikt nie był w stanie go wyprzedzić aż do ostatniej pary. Ostatecznie zdobył brązowy medal, bo lepsi od niego okazali się Amerykanin Jordan Stolz i Kanadyjczyk Laurent Dubreuil.

Sporego pecha mieli Piotr Michalski i Marek Kania. Także jechali bardzo dobrze, ale obaj na ostatnim wirażu zaliczyli potknięcia, które odebrały im kilka dziesiątych sekundy. Mogli zakręcić się nawet koło medalu, ale obaj ostatecznie wylądowali w drugiej dziesiątce.

W wyścigu na 500 metrów pań dziewiąte miejsce zajęła Andżelika Wójcik. Czternasta była Karolina Bosiek, która godzinę wcześniej wystartowała w wyścigu drużynowym. Dwa miejsca niżej uplasowała się Martyna Baran. 22-latka pobiła swój rekord życiowy. Wygrała Holenderka Femke Kok.

W wyścigu drużynowym pań Polki wystartowały w składzie: Natalia Jabrzyk, Karolina Bosiek, Magdalena Czyszczoń. Biało-Czerwone były sporo wolniejsze od startujący wraz z nimi Japonek. Ostatecznie nasze reprezentantki zajęły 7. miejsce ze stratą prawie 10 sekund do Holenderek, które zdobyły złoto. Srebro powędrowało do Kanadyjek, a brąz do Japonek.

Niestety, nasza drużyna nie zakwalifikowała się na mistrzostwa świata. Wygrali Włosi, przed Norwegami i Kanadyjczykami.

Warto wspomnieć, że medal Żurka to już nasz drugi krążek na tych mistrzostwach. Reprezentacja pań w czwartek zdobyła brąz w sprincie drużynowym.

500m panów:

1. Jordan Stolz (USA) - 33,69 2. Laurent Dubreuil (Kanada) +0,26 3. Damian Żurek (Polska) +0,42 ------------------------------------ 16. Piotr Michalski (Polska) +0,94 19. Marek Kania (Polska) +0,97

500m pań:

1. Femke Kok (Holandia) 36:83 2. Min-Sun Kim (Korea Południowa) +0,36s 3. Kim Goetz (USA) +0,38s

------ 9. Andżelika Wójcik (Polska) +0,78s 14. Karolina Bosiek (Polska) +1,32s 16. Martyna Baran (Polska) +1,38s