Oszustwo na mecie, kobieta spychana z trasy, zamach. Pamiętne momenty z maratonu w Bostonie

Michał Fabian

1897 r. - pierwszy maraton w Bostonie

W 1896 r. na pierwszych nowożytnych igrzyskach olimpijskich w Atenach bieg maratoński był jedną z dwunastu konkurencji lekkoatletycznych. Zmagania śmiałków z mitycznym dystansem cieszyły się dużym zainteresowaniem. To właśnie ateński maraton był inspiracją dla Amerykanów.

19 kwietnia 1897 r. na starcie stanęło zaledwie 15 biegaczy. Pierwotnie imprezę nazwano American Marathon. Zwycięzcą został John J. McDermott z Nowego Jorku, który oderwał się od grupy rywali i wypracował sobie dużą przewagę. Tak dużą, że w końcówce mógł sobie pozwolić na kilkukrotne przejście do marszu. Wygrał z wynikiem 2:55:10, prawie siedem minut lepszym od kolejnego zawodnika.

Do mety dotarło tylko dziesięciu maratończyków. Warto dodać, że w tamtym okresie maraton rozgrywany był na nieco krótszym dystansie - 24,5 mili, czyli ok. 39,5 km.