Orlen Warsaw Marathon: triumf Etiopczyka, Marcin Chabowski mistrzem Polski

Etiopczyk Regasa Bejiga zwyciężył w siódmej edycji Orlen Warsaw Marathon. Czwarte miejsce zajął Marcin Chabowski, który zdobył złoty medal mistrzostw Polski na królewskim dystansie.

Michał Fabian
Marcin Chabowski na mecie Orlen Warsaw Marathon 2019 PAP / LESZEK SZYMAŃSKI / Na zdjęciu: Marcin Chabowski na mecie Orlen Warsaw Marathon 2019
2 godziny, 9 minut i 42 sekundy - tyle potrzebował na pokonanie 42,195 km zwycięzca Orlen Warsaw Marathonu Regasa Bejiga. Etiopczyk stoczył sprinterski finisz z Kenijczykiem Ezekielem Omullo, zwycięzcą sprzed roku. Wyprzedził go o siedem sekund. Trzecie miejsce zajął kolejny maratończyk z Etiopii Werkuneh Aboye (2:10:42).

Na czwartym miejscu rywalizację zakończył Marcin Chabowski. Został tym samym mistrzem Polski na rok 2019. Zawodnik STS Pomerania Szczecinek uzyskał wynik 2:13:10 (gorszy od minimum na MŚ w Dosze, które wynosi 2:12:30). W końcówce biegu był wycieńczony, dotarł do mety ostatkiem sił.

Wicemistrzem Polski został Mariusz Giżyński (WKS Grunwald Poznań, 2:13:25), zaś brązowym medalistą Adam Nowicki (MKL Szczecin, 2:13:28).

Wśród pań najszybsza była Sheilla Jerotich z Kenii. Jej wynik - 2:26:06 - to rekord Orlen Warsaw Marathonu. Druga była inna Kenijka Antonina Kwambai (2:27:43), zaś trzecia Białorusinka Nina Sawina (2:29:06). Najszybsza z Polek - Aleksandra Lisowska - uplasowała się na ósmym miejscu (2:35:55).

W Biegu Oshee - na dystansie 10 km - zwyciężyli Polacy: Tomasz Grycko (29:30) oraz Karolina Nadolska (32:32).