Koronawirus. Dwa prestiżowe maratony przełożone. W Bostonie pierwsza zmiana w 124-letniej historii!

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Jim Rogash / Maraton w Bostonie w 2015 r.
Getty Images / Jim Rogash / Maraton w Bostonie w 2015 r.
zdjęcie autora artykułu

Pierwszy raz w 124-letniej historii Maraton Bostoński nie odbędzie się w święto Patriots' Day. Przesunięto również termin Maratonu Londyńskiego.

Maraton Bostoński to najstarszy corocznie organizowany bieg na 42,195 km na świecie. Od pierwszej edycji w 1897 r. wydarzenie odbywało się w święto Patriots' Day, przypadające na trzeci poniedziałek kwietnia. Tradycja po raz pierwszy została przełamana w związku z pandemią koronawirusa. Wiadomo już, że tegoroczny Maraton Bostoński zostanie przeniesiony z 20 kwietnia na 14 września.

Do maratonu zarejestrowało się ponad 31 tys. uczestników. To jednak nie tylko wielka impreza dla biegaczy, ale również kibiców, którzy corocznie gromadzili się wzdłuż trasy w Bostonie. Maraton odbywał się nawet w 1918 r., gdy na świecie panowała grypa hiszpanka. Zamiast tradycyjnego biegu, odbyły się wtedy zawody sztafetowe.

Zgodnie z doniesieniami odwołano też Maraton Londyński, który miał odbyć się w niedzielę, 26 kwietnia. Jeden z najpopularniejszych tego typu biegów w Europie został przeniesiony na 4 października.

Również maraton w stolicy Anglii został przełożony pierwszy raz w historii. Jego tradycja jest jednak znacznie mniejsza - premierowy bieg na ulicach Londynu był zorganizowany w 1981 roku. W ostatniej edycji w maratonie wzięło udział 43 tys. uczestników.

Czytaj też: -> Biegi. Maraton w Wiedniu odwołany z powodu koronawirusa. Polacy nie powalczą o minimum olimpijskie -> Koronawirus wymusił zmiany w kalendarzu FIVB. Liga Narodów po igrzyskach w Tokio

ZOBACZ WIDEO: Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalny film

Źródło artykułu: