Padły dwa rekordy imprezy, zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet! Triumfatorem wśród panów został Emanuel Giniki GISAMODA z Tanzanii, pokonując dystans 21km 97m w 01:00:30, poprawiając po ośmiu latach rekord Półmaratonu Warszawskiego o 18 sekund! W gronie pań triumfowała Etiopka Tiruye Mesfin AMAN z czasem 01:08:55. To z kolei wynik lepszy od rekordu z 2014 roku o 11 sekund. Podczas trwania imprezy prowadzone były zbiórki m.in. na osierocone dzieci z dotkniętej wojną Ukrainy.
[b]
[/b]
Na drugiej pozycji wśród mężczyzn z 10-sekundową stratą do Tanzańczyka na mecie zameldował się Abel CHEBET z Ugandy, a trzeci na metę wbiegł Kenijczyk Josphat Kipchirchir TOO z czasem 01:01:46. Najlepszy z Polaków Mariusz GIŻYŃSKI (01:08:17) zajął 10 miejsce.
- Jestem zadowolony, ponieważ wróciłem po kontuzji, po perypetiach zdrowotnych. Ale jak widać dalej mogę szybko biegać. Choć momentami zawiewał wiatr, to słoneczna pogoda i kibice zgromadzeni na trasie pomagali dziś zawodnikom – mówił po minięciu mety reprezentant Polski.
Podium biegu pań uzupełniły Likina AMEBAW z Etiopii (01:09:01) oraz Kenijka Veronicah Njeri MAINA (01:09:49). Najlepsza z Polek Aleksandra BRZEZIŃSKA (01:12:11) zajęła 5 miejsce.
- Nie ukrywam, że jest duża satysfakcja, bo biegi organizuje się również dla rekordów. Udało nam się wywindować imprezę na nowy pułap. Już tylko trzydziestu sekund brakuje do tego, by biegać w Warszawie poniżej godziny, a to już naprawdę niezwykle wysoki poziom – powiedział dyrektor imprezy i prezes fundacji „Maraton Warszawski” Marek Tronina.
Po 2 latach przerwy półmaraton ponownie odbył się na wiosnę i stęsknieni biegacze tłumnie pobiegli przez samo serce Warszawy. Po raz pierwszy w 16-letniej historii jednej z najważniejszych imprez biegowych w tej części Europy doszło do zmiany jej nazwy. Tegoroczny bieg, w geście solidarności z Ukrainą, wyjątkowo odbył się pod nazwą Warszawski Półmaraton Pokoju. Połączeni pasją biegacze ponieśli ulicami stolicy przekaz, że jedną z nadrzędnych wartości w życiu każdego z nas jest pokój i prawo do życia w nim.
- Czuć w powietrzu coś wyjątkowego, że ci wszyscy ludzie nie są tu przypadkiem. Wszyscy spotkaliśmy się po to, żeby pokazać światu, iż biegniemy dla pewnej niezwykle ważnej idei – zaznaczył Marek Tronina.
Wsparcie narodu ukraińskiego
Wraz z symbolicznym charakterem 16. edycji Półmaratonu Warszawskiego szły także konkretne działania i pomoc obywatelom Ukrainy. Podczas wydarzenia prowadzona była zbiórka najpotrzebniejszych rzeczy dla ponad 1,5 tysiąca osieroconych dzieci z Ukrainy w wieku od 3 do 18 lat, a także zbiórka na zakup niezbędnych środków medycznych dla trzech szpitali w Ukrainie. Łącznie w ramach akcji pomocowych uruchomionych przy okazji Warszawskiego Półmaratonu Pokoju zebrano ponad 80 tys. złotych na rzecz działań organizacji wspierających osoby dotknięte wojną.
#BiegamDobrze
Równolegle uczestnicy półmaratonu mogli się zapisywać na bieg ścieżką charytatywną #BiegamDobrze. W ramach tej akcji każdy biegacz może wspomóc wybraną, jedną spośród ośmiu organizacji dobroczynnych, na którą będzie zbierał fundusze. Osiągnięcie kwoty minimalnej na utworzonej w ten sposób zbiórce upoważnia do odebrania pakietu startowego oraz wyjątkowego numeru startowego #BiegamDobrze. W tym roku biegacze zebrali już 450 tys. zł. Zaś od początku akcji, czyli od 2015 roku, zebrano już łącznie 7 mln zł!
New Balance Bieg na Piątkę
[b]
[/b]
Po raz pierwszy wiosennej edycji półmaratonu towarzyszył również bieg towarzyszący – New Balance Bieg na Piątkę. Był to doskonały pomysł na rozpoczęcie przygody z bieganiem dla debiutantów oraz szansa na wiosenne rozbieganie dla nieco mniej doświadczonych biegaczy. W biegu na 5 kilometrów wzięło udział łącznie ponad 2 tys. osób. Triumfatorem wśród panów został Krzysztof Wasiewicz, pokonując dystans 5 kilometrów w 00:14:45. Wśród pań triumfowała Ukrainka Bohdana Semenova, ambasadorka marki New Balance, z czasem 00:16:23.
Wszystkie najważniejsze informacje dotyczące Warszawskiego Półmaratonu Pokoju (16. Półmaraton Warszawski) są dostępne na stronie www.polmaratonwarszawski.com.