KokpitKibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

Zjazd FIA: najważniejsze ustalenia

Rada Światowa FIA zebrana na naradach w Paryżu zaakceptowała regulamin WRC, który będzie obowiązywał od 2010 roku. Jest zgoda na podpisanie kontaktu z promotorem dla Mistrzostw Świata. Dla nas jednak najważniejsze jest, że Rajd Polski został ostatecznie zatwierdzony do kalendarza WRC na następny sezon.
Paweł Świder
Paweł Świder

Przed oficjalnym posiedzeniem mówiono, że są dwie niezwykle ważne kwestie do umówienia: regulamin na rok 2010 i wybór centralnego promotora.

Długo nie musieliśmy czekać na ważne ustalenia Rady Światowej FIA, która oficjalnie w środę rozpoczęła obrady. Podjęto wiążące decyzje mające ulepszyć cykl Mistrzostw Świata. Rozpoczęto od zaakceptowania zbioru technicznych przepisów dla aut startujących w Mistrzostwach Globu na sezon 2010. Decydenci FIA zezwolili na rozmowy w sprawie pozyskania centralnego promotora dla cyklu WRC. To niezwykle ważna sprawa dla zespołów fabrycznych, które bez konkretnych zapisów w regulaminie nie mogły budować swojej przyszłości na żadnym aucie. Jest nadzieja, że nowy regulamin okaże się bardzo atrakcyjny dla zespołów, które do tej pory nie wystawiały swoich aut w Mistrzostwach Świata.

Nie bez znaczenia jest także postawa federacji odnośnie planów wprowadzenia aut S2000 do Mistrzostw Świata. Od 2010 roku, samochody grupy N i Super 2000+ będą nosiły nazwę aut Superprodukcyjnych. Natomiast grupa R będzie składać się z aut produkcyjnych. Według jednego z delegatów, który chce pozostać anonimowy wszystko jest już właściwie ustalone: Jest zielone światło dla aut Super 2000 na rok 2010, które mają zastąpić obecne WRC. Istnieje jeszcze kilka drobnych szczegółów, które trzeba jak najszybciej ustalić, aby fabryki mogły ruszać z budowaniem rajdówek. Jest porozumienie w tej sprawie. To bardzo dobra wiadomość dla tego sportu. Oferuje pewną stabilizację na przyszłość WRC. To musi się udać! - powiedział brytyjskiemu autosportowi dobrze poinformowany działacz.

North One Television, która jest właścicielem firmy International Sportsworld Communicators – właściciel praw do pokazywania WRC jest uznawana za najbardziej prawdopodobnego kandydata do przyjęcia na siebie roli globalnego promotora WRC. Nie znaczy to jednak, że cykl ten będzie pokazywany w mediach tak, jak do tej pory. Z umową będą wiązały się ogromne koszty, które North One Television będzie musiała przeznaczyć na stałą promocję rajdów na świecie. Działacz dodaje: Jeszcze nie przypieczętowano tej umowy, jednak byłbym bardzo zdziwiony, gdyby do sfinalizowania nie doszło. To tylko kwestia czasu, dokumenty zostaje kilka detali do ustalenia pomiędzy FIA i North One TV. Jest porozumienie w sprawie potrzeby znalezienia promotora - powiedział działacz.

Jeszcze we wtorek było słychać głosy z obozów Forda i Citroena, które groziły, że w razie nie podjęcia konkretnych decyzji wycofają się z Mistrzostw Świata. Jak widać takie naciski odniosły skutek i mamy już potwierdzone najważniejsze projekty.

- Mamy sporo pracy do wykonania - powiedział członek zespołu Citroena - Na szczęście wiemy jak będą wyglądały Mistrzostwa Świata po sezonie 2009. To bardzo ważne dla nas, bo mamy już pomysł na dalszy rozwój zespołu - stwierdził.

Wielkie znaczenia dla kibiców rajdowych w Polsce ma fakt ostatecznego potwierdzenia Rajdu Polski do kalendarza WRC na sezon 2009. Przychylne raporty delegatów FIA na rajdy Polski i Cypru zdecydowały o przegłosowaniu kandydatury tych dwóch imprez do przyszłorocznego kalendarza.

W Mistrzostwach Europy zostanie powołany nowy puchar dla aut z napędem na jedną oś, co stwarza kolejne perspektywy dla rozwoju klasy Super 1600 i nie tylko. Warunkiem jest zgłoszenie załogi przed sezonem i start w minimum sześciu eliminacjach ME.

Polub Sporty Motorowe na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna/autosport.com
Komentarze (3)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×