• Grupa E
  • Grupa F
  • Grupa G
  • Grupa H

Mundial 2018. Serbowie oburzeni gestami Szwajcarów. Mają też pretensje do sędziego

Serbowie nie ukrywają złości po przegranym meczu ze Szwajcarią (1:2). Ich zdaniem fatalne decyzje podejmował w piątkowy wieczór sędzia Felix Brych, a strzelcy bramek dla rywali powinni zostać ukarani za swoje prowokujące gesty.
Tomasz Skrzypczyński
Getty Images / Na zdjęciu: Felix Brych i Aleksandar Mitrović

Reprezentacja Serbii była bliska uzyskania bardzo cennego jednego punktu w starciu ze Szwajcarią, który znacznie przybliżyłby ich do wyjścia z grupy E. Ostatecznie drużyna Mladena Krstajicia została ukarana za zbyt defensywną taktykę i przegrała 1:2 po golu w 90. minucie Xherdana Shaqiriego.

Porażka była dla Serbów o tyle upokarzająca, że po swoich golach Granit Xhaka i Shaqiri zaprezentowali prowokujące gesty, nawiązujące do Albanii i Kosowa. O te zachowanie mają oni największe pretensje.

Wiceprezes tamtejszej federacji piłkarskiej Savo Milosević nie krył mocnych słów pod adresem rywali. - To była rażąca prowokacja, graliśmy ze Szwajcarią, a nie z Kosowem. Już przed meczem zgłosiliśmy, że Shaqiri ma na butach flagę Kosowa. Nic z tym nie zrobiono i obawiam się, że teraz FIFA też nie podejmie żadnych kroków - ocenił były znakomity napastnik.

- To jest skandal, że karze się nas za zachowanie naszych kibiców, którzy byli znakomici, wywieszono tylko niewielkie flagi, które się nie spodobały. Decyzja? 10 tysięcy kary. Z kolei teraz FIFA milczy, nie reaguje. Oczywiście nie spodziewam się wyrzucenia Szwajcarów z turnieju, to nie jest realne, ale musimy walczyć o sprawiedliwość - zapowiedział.

Serbowie mają też ogromne pretensje do sędziego piątkowego meczu Felixa Brycha. Niemiec nie podyktował w drugiej połowie rzutu karnego, chociaż Aleksandar Mitrović był faulowany w "16" przez dwóch szwajcarskich zawodników. Arbiter nie zdecydował się też na skorzystanie z systemu VAR.

- Znacie mnie, nigdy nie szukam usprawiedliwień, przegraliśmy i jest mi z tym źle. Jednak uważam, że decyzje sędziów wobec nas są skandaliczne. Niestety, nie wszyscy są równo traktowani, a VAR jest używany tylko w meczach ważnych reprezentacji dla FIFA - przekonywał dziennikarzy Milosević.

- Już w pierwszej połowie arbiter podejmował tendencyjne decyzje, było ich zdecydowanie za dużo. W drugiej połowie było jeszcze gorzej, ale co my możemy? Możemy tylko mówić. Graliśmy dobrze, graliśmy przeciwko bardzo dobrej drużynie i tylko sędzia nie trzymał poziomu - dodał.
Serbowie złożyli też apelację do FIFA dotyczącą błędnych decyzji Felixa Brycha, jednak trudno się spodziewać jakichkolwiek decyzji kilkanaście godzin po zakończeniu meczu.

- Napisaliśmy do FIFA ponieważ w trakcie meczu pojawiły się wobec nas kontrowersyjne gesty, wszyscy to widzieli - dodał sekretarz generalny federacji, Jovan Surbatovic.

Czy Serbowie zostali skrzywdzeni w meczu ze Szwajcarią?