Mundial 2018. "Brawo Chorwacja!". Kontrowersyjny wpis Kasparowa po meczu w Soczi

Słynny rosyjski szachista i trener, Garri Kasparow, skomentował w mediach społecznościowych zwycięstwo Chorwacji z Rosją w 1/4 finału MŚ 2018. - Oby wolny świat wykazywał taką samą prężność w walce z Putinem - napisał na Twitterze.

Piotr Bobakowski
Piotr Bobakowski
Chorwacja świętuje zwycięstwo nad Argentyną Getty Images / Clive Brunskill / Chorwacja świętuje zwycięstwo nad Argentyną

Garri Kasparow, mistrz świata w szachach w latach 1985–1993, pogratulował reprezentacji Chorwacji awansu do półfinału mistrzostw świata 2018. Po dramatycznym spotkaniu w Soczi Luka Modrić i spółka wygrali po rzutach karnych z Rosjanami (4:3, po dogrywce wynik brzmiał 2:2) i wyeliminowali gospodarza turnieju z dalszych rozgrywek.

55-letni Kasparow, który od wielu lat jest krytykiem obecnego prezydenta Rosji Władimira Putina (były sportowiec ubiegał się o prezydenturę w Rosji w 2008 r., ale ostatecznie podjął decyzję o wycofaniu swojej kandydatury), przy okazji wbił szpilę przywódcom - tu cytat: "wolnego świata".

- Brawo Chorwacja! Życzyłbym tylko sobie, aby wolny świat wykazał taką samą prężność w walce z Putinem w dziedzinie geopolitycznej, jaką zademonstrowali Chorwaci na boisku piłkarskim! - napisał na Twitterze opozycjonista prezydenta Putina.

Kasparow, który od marca 2014 r. posiada również obywatelstwo chorwackie, w ostatnich latach mocno angażuje się w sprawy polityczne, otwarcie krytykując Putina. Podczas pobytu w Warszawie w listopadzie 2014 r. Rosjanin ormiańsko-żydowskiego pochodzenia porównał głowę rosyjskiego państwa do... Adolfa Hitlera, jednocześnie dodając, że zagrożenie ze strony Rosji jest rzeczywiste i Europa Zachodnia musi stawić temu opór.

ZOBACZ WIDEO Mundial 2018. Odwiedziliśmy muzeum mistrzostw świata w Moskwie
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×