WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Zobacz drużynę
 • Zobacz drużynę
 • Grupa A
 • Grupa B
 • Grupa C
 • Grupa D
 • Grupa E
 • Grupa F
 • Grupa G
 • Grupa H

Mundial 2018. Daltoniści oburzeni doborem strojów na MŚ. "Hańba!"

Daltoniści mają pretensje do władz FIFA z powodu niefortunnego doboru kolorów strojów zawodników. - Osoby z zaburzeniem barw nie wiedzą, kto strzelił i spudłował rzuty karne. Dlaczego zawsze czerwony i zielony? Czemu nie znaczki i krzyżyki? - grzmią.
Marlena Kaczmarek
Marlena Kaczmarek
Getty Images / Michael Regan / Na zdjęciu: Thomas Delaney

Mecz otwarcia mundialu Rosja - Arabia Saudyjska (5:0) był koszmarem nie tylko dla azjatyckich kibiców. Dużą trudność w odbiorze zmagań czerwonych i zielonych koszulek mieli także daltoniści. Nie kryli oburzenia doborem strojów występujących na boisku drużyn i przypomnieli, że już 3 lata temu zwrócili się do FIFA w sprawie poszanowania tej części kibiców.


Sean Hargrave, który również cierpi na zaburzenie widzenia poszczególnych barw, po meczu Rosji (czerwoni) z Arabią Saudyjską (zieloni) w rozmowie z BBC powiedział: - To tak, jakby Madonna wyszła na scenę i ogłosiła: "Dziś wieczorem śpiewam piosenki w Swahili!".

Upust frustracji dawali na portalach społecznościowych również kibice bez wady wzroku. Nie szczędzili słów krytyki władzom FIFA, nazywając dobór kolorystyki strojów "hańbą" dla mniejszości niewidzącej.

Zaburzenie widzialności barw dotyczy 1 na 12 mężczyzn i 1 na 200 kobiet. Najbardziej popularną formą daltonizmu jest ślepota na kolor czerwony (widziane jako brunatny) i zielony (postrzegany jako bladożółty).

Symulacja postrzegania barw stworzona przez Colour Blind Awareness Symulacja postrzegania barw stworzona przez Colour Blind Awareness
- Przed meczem jako zawodnicy mamy wpływ na kolor koszulek, więc jeśli przeciwnicy mają podobne, to proszą, żebyśmy zmienili - mówi nam Maciej Grabowski, daltonista, który gra w ultimate frisbee. - Mam czasem problem, gdy na zielonej trawie jest czerwona linia lub czerwone pachołki, wtedy widzę te kolory w takiej samej skali szarości. 

Dużą trudność przysparza także rozróżnianie niebieskiego i fioletowego oraz czerwonego i czarnego.

- Nie mam kłopotu, jeśli kolory kontrastują ze sobą pod względem skali jasności - gdy jedna drużyna gra w jasnych strojach, a druga w ciemnych - dodał nasz rozmówca. 

Dużym ułatwieniem dla daltonistów są charakterystyczne kształty i wzory na strojach.

- Oglądając mecz Francja - Belgia czułem dyskomfort. Nie było to dla mnie czyste. Ciemne koszulki obu drużyn były dość zbliżone do siebie. Na szczęście mieli bardzo różniące się kolory spodenek, Francuzi białe, Belgowie czerwone, co ułatwiało mi odbiór tego meczu - przyznaje Grabowski.

Kłopotem dla niektórych widzów był także mecz Korea Południowa - Niemcy czy Kolumbia - Senegal. Kibice wskazywali, że często miewali problemy z rozróżnieniem... kto w danym momencie strzela karne.

Sportowcy rzadko przyznają się do problemów z rozróżnianiem barw. Pomocnik Borussii Dortmund - Thomas Delaney publicznie obwieścił, że ma kłopoty z widzeniem niektórych kolorów. Zadzwonił podczas audycji do duńskiego radia, przedstawiając się jako "Thomas", żeby opowiedzieć o swojej dolegliwości oraz o tym, w jakim stopniu mu to przeszkadza na boisku.

- Jestem daltonistą. Mam problem z czerwonym i zielonym - powiedział "Thomas"
- Przeszkadza ci to podczas oglądania meczu piłki nożnej? - zapytał prowadzący.
- Raz na boisku miałem problem z rozróżnieniem, kto jest w mojej, a kto w przeciwnej drużynie.
- A ty grasz dla czerwonej czy zielonej?
- Ja gram dla czerwonej.
- Dla jakiej drużyny grasz, Thomas?
- Dla reprezentacji Danii.


A potem oznajmił, że jest na lotnisku i za 8 minut wylatuje do Rosji na mistrzostwa świata.

Kathyrn Albany-Ward, założycielka grupy zrzeszającej daltonistów powiedziała w rozmowie z BBC: - To jest pierwszy zawodnik światowej klasy, który jest nadal w grze i na głos powiedział o tym, że jest ślepy na kolory. Nie wiem, czy zdaje sobie sprawę z tego, co zrobił.

W książce "Najlepszy trener na świecie. Wywiad rzeka z Jackiem Gmochem" można również natknąć się na wzmiankę o zawodniku ze ślepotą barw. - W Larissie miałem kiedyś świetnego zawodnika, który nikomu nie podawał piłki. Wciąż tylko dryblował. Wreszcie któryś z jego kolegów doniósł mi, że chłopak jest daltonistą (...). Od tamtej pory przed każdym meczem kładliśmy mu przed oczami koszulki nasze i drużyny przeciwnej. Sprawdzaliśmy, czy Kostas widzi różnicę. Jeśli nie, to zmienialiśmy wzór naszego stroju. Aż do skutku - powiedział trener.

Brytyjski sędzia rozgrywek amatorskich, Adrian Smith, uważa, że można uniknąć niektórych pułapek. Przed meczem arbitrzy zazwyczaj dostają wiadomość, która drużyna gra w jakim kolorze koszulki. Jeśli zaś nie zostaną o tym poinformowani, Smith ma sposób na podejście zawodników przed meczem. - Bardzo ładny strój, jakim odcieniem byś go opisał? - pyta.

Działacze mają nadzieję, że FIFA upora się z problematycznymi kombinacjami kolorów koszulek przed kolejnymi MŚ.

ZOBACZ WIDEO Mundial 2018. Polaków zawiodło przygotowanie fizyczne. "Każdy robi badania. Sztuką wyciągnąć wnioski"Redakcja WP SportoweFakty na Instagramie, śledź nasze STORIES!

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
bbc.com, Twitter, Facebook

Komentarze (29):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • Maciej Żółtowski 0
  Możesz uszczegółowić pytanie?
  Sugerujesz, że człowiek, który nie odróżnia koloru czerwonego od zielonego miałby problem z oglądaniem meczu w czarno-białej telewizji?
  Pan wszystkich Panów A gdzie byli daltoniści w erze telewizji kolorowej inaczej tzn. czarno-białej?
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • Maciej Żółtowski 0
  Kolega raczy żartować?
  Skoro daltonista nie odróżnia koloru czerwonego i zielonego, to jaki konkretnie miałby, Twoim zdaniem oczywiście, problem w oglądaniu meczu w czarno-białej telewizji?
  lord 123 Ja piórkuje. Ten świat zginie. Jakoś w PRL-u jak była tylko telewizja czarno-biała to nikomu to nie przeszkadzało. No chyba że wtedy daltoniści się nie rodzili. A może cała nasza drużyna piłkarska to daltoniści i myśleli że przeciwnik najpierw będzie z nimi rozmawiał a oni od razu zaczęli grać i strzelać nam gole.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • ANWIL DUMA KUJAW 0
  Jakie z tego wnioski? FIFA nie szanuje człowieka, jako jednostkę, liczy się większość i Kasa. Duża część kibiców jest zaniedbana. Np. Kibice koszykarscy... Małe budżety, zła organizacja nawet terminarza, a na dobitke nieparzysta liczba drużyn... i tu pretensje do PZK
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (26)
Pokaż więcej komentarzy (29)
Pokaż więcej komentarzy (29)
Pokaż więcej komentarzy (29)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×