Turniej we Wrocławiu: Islandia jedzie do Pekinu

Islandia pokonała Szwecję 29:25 (13:13) w pierwszym niedzielnym meczu rozgrywanego we Wrocławiu turnieju eliminacyjnego do Igrzysk olimpijskich w Pekinie i zapewniła sobie awans na olimpiadę.

Grzegorz Grajdura

Spotkanie dwóch skandynawskich drużyn walczących o awans rozpoczęło się co prawda od trafienia Sigfusa Sigurdssona, ale jako pierwsi przewagę wypracowali sobie Szwedzi. Po bramkach Roberta Arrheniusa i Jonasa Kaellmana prowadzili 5:3. Islandczycy szybko odrobili straty po dwóch golach Roberta Gunnarssona. Jednak na kolejne prowadzenie wyszli dopiero w 23. minucie, od razu na 12:10 (dwa trafienia Arnora Atlasona). W ostatnich sekundach karnego wykorzystał Jonas Larholm.

Druga połowa była o wiele bardziej emocjonująca. Najpierw w 5. minucie na dwupunktowe prowadzenie wyszli Islandczycy, a chwilę potem na dwie bramki Olafura Stefanssona odpowiedział tylko Martin Boquist i było już 18:15. W 11. minucie Szwedzi musieli radzić sobie grając w podwójnym osłabieniu, co wykorzystali rywale, zdobywając dwa kolejne gole, odskakując na 21:17. Ale cztery minuty później „trzy korony” znalazły się w odwrotnej sytuacji, podobnie jak przeciwnicy trafiając dwukrotnie i doprowadzając do stanu 21:20.

To tyle, na co było stać podopiecznych Ingemara Linnella tego dnia. Cztery bramki pod rząd Islandczyków ustawiły grę w końcowych 15 minutach. Kluczowa okazała się 25. minuta, w której przy stanie 27:23 Hreidar Gudmundsson obronił rzut karny wykonywany przez Jana Lennartssona. Wygrana 29:25 pozwoliła zawodnikom Gudmundura Gudmundssona wywalczyć upragniony awans do Igrzysk w Pekinie.

Islandia - Szwecja 29:25 (13:13)

Szwecja: Tomas Svensson, Peter Gentzel - Martin Boquist 5, Mattias Gustafsson 1, Henrik Lundstrom 1, Kim Andersson, Jonas Kallman 4, Magnus Jernemyr, Jan Lennartsson 6, Fredrik Lindhal, Dalibor Doder, Robert Arrhenius 6, Jonas Larholm 2, Oscar Carlen.

Islandia: Birkir Ivar Gudmundsson, Hreibar Gundmudsson - Vignir Svavarsson 1, Sigfus Sigurdsson 2, Asgeir Hallgrimsson 2, Arnor Atlason 4, Gudjon Valur Sigurdsson 5, Snorri Steinn Gudjonsson 3, Olafur Stefansson 6, Einar Holmgeirsson, Alexander Petersson 3, Robert Gunnarsson 3, Sturla Asgeirsson, Ingimundur Ingimundarson.

Sędziowie: Gilles Bord, Oliver Buy (obaj Francja).
Kary: Szwecja - 8 , Islandia - 12 min.