KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Valerie Vili mistrzynią olimpijską w pchnięciu kulą

Już pierwsza kolejka rozstrzygnęła kto wywalczy złoty medal olimpijski w pchnięciu kobiet kulą. Właśnie wówczas reprezentantka Nowej Zelandii Valerie Vili uzyskała 20,56 m. i, jak się okazało, żadna z pozostałych zawodniczek nie była już w stanie poprawić tego osiągnięcia. W finale zabrakło reprezentantek Polski.

Daniel Ludwiński
Daniel Ludwiński

Nasza jedyna zawodniczka zgłoszona do rywalizacji kulomiotek, doświadczona Krystyna Danilczyk-Zabawska, nie poszła niestety w ślady Tomasza Majewskiego i nie zdołała nawet zakwalifikować się do decydującej rozgrywki. W tej sytuacji finał nie był szczególnie istotną konkurencją dla polskich kibiców, co nie oznacza jednak, że zabrakło w nim emocji.

Zdecydowanie najlepszy rezultat już w pierwszej kolejce uzyskała Valerie Vili, aktualna mistrzyni świata z Osaki, która pchnęła swoją kulę na odległość 20,56 m. i ustanowiła tym samym nowy rekord życiowy.

Reprezentantka Nowej Zelandii jako jedyna w stawce zawodniczek w każdej ze swoich pięciu prób (z ostatniej mając już pewny złoty medal zrezygnowała) przekroczyła 20 metrów i zdecydowanie zdominowała rywalizację.

Oprócz niej na podium stanęły też dwie Białorusinki - Natalia Michniewicz i Nadieżda Ostapczuk. Pierwszej z nich gratulacje tuż po zakończeniu rywalizacji złożył mąż Andriej, który dzień wcześniej sięgnął po brąz w konkurencji mężczyzn. Nie ulega wątpliwości, że Michniewiczowie stanowią obecnie zdecydowanie najlepszą parę w konkurencjach technicznych. Z kolei Ostapczuk rozpoczęła konkurs zaskakująco słabo i wydawało się, że może mieć problemy nawet z awansem do ścisłego finału. Sztuka ta ostatecznie jej się udała, a w piątej próbie jedna z głównych faworytek uzyskała 19,86 m. i zdołała sięgnąć po brąz.

Wyniki:

1. Valerie Vili (Nowa Zelandia) - 20,56
2. Natalia Michniewicz (Białoruś) - 20,28
3. Nadieżda Ostapczuk (Białoruś) - 19,86
4. Misleydis Gonzalez (Chile) - 19,50
5. Anna Omarowa (Rosja) - 19,08
6. Lijiao Gong (Chiny) - 19,04
7. Nadine Kleinert (Niemcy) - 19,01
8. Meiju Li (Chiny) - 18,99

Medalistki pchnięcia kulą:

złoty - Valerie Vili (Nowa Zelandia)
srebrny - Natalia Michniewicz (Białoruś)
brązowy - Nadieżda Ostapczuk (Białoruś)

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×