Powrót na szczyt przed własną publicznością - wyłoniono mistrzów świata w piłce nożnej plażowej

Rosjanie wygrali w finale z Japonią 5:2 podczas mistrzostw świata Moskwa 2021 w beach soccerze. Gospodarze grali w tym turnieju pod nazwą "Rosyjski Związek Piłki Nożnej".

PZ
reprezentacja Rosji w piłce nożnej plażowej PAP/EPA / YURI KOCHETKOV / Na zdjęciu: reprezentacja Rosji w piłce nożnej plażowej
mistrzostwach świata 2019 Rosjanie i Japończycy również rywalizowali w ostatnim dniu turnieju - wtedy w meczu o trzecie miejsce. Tym razem stawką spotkania między tymi reprezentacjami były złote medale. Pierwszego gola meczu w czwartej minucie zdobył Fedor Zemskow. Tuż po starcie drugiej tercji, po przewrotce z połowy boiska wyrównał Takuya Akaguma. Asystę zaliczył grający trener i kapitan Japonii, najlepszy piłkarz mistrzostw świata 2019 - urodzony w Brazylii Ozu Moreira. Gospodarze szybko odzyskali prowadzenie - z rzutu wolnego do siatki trafił Jurij Kraszeninnikow. Po tym samym stałym fragmencie gry, podwyższył Andriej Nowikow.

W drugiej tercji dziesiąte trafienie na mistrzostwach świata 2021 w piłce nożnej plażowej zaliczył Akaguma - tym razem z rzutu karnego.

Rosja oraz Japonia podczas turnieju FIFA World Cup 2021 znalazły się w tej samej grupie. W poniedziałkowym starciu gospodarze wygrali 7:1. Hat trickiem wyróżnił się wtedy Artur Paporotny. Właśnie ten 36-letni zawodnik strzelił w finale na 4:2.

W trzeciej części gry długo utrzymywał się wynik 4:2. Dwie minuty i 7 sekund przed końcem ostatniego gola podczas tych zawodów zdobył Kraszeninnikow.

Rosjanie po raz trzeci wywalczyli złote medale mistrzostw świata w beach soccerze. Na najwyższym stopniu podium stanęli też w latach 2011 i 2013. Udział w tych triumfach miało czterech zawodników ze składu na FIFA World Cup 2021: Kraszeninnikow, Anton Szkarin, Dmitrij Szyszin oraz Aleksiej Makarow. Japonia po raz pierwszy wystąpiła w finale MŚ. Dotychczasowymi najlepszymi osiągnięciami zawodników z Azji były czwarte pozycje.

Brązowe medale otrzymali Szwajcarzy, którzy pokonali Senegalczyków 8:7. Helweci uzyskali najwięcej nagród indywidualnych. Królem strzelców został Glenn Hodel (12 goli), a drugie miejsce w tym zestawieniu zajął Dejan Stankovic (10). Złotą piłkę otrzymał Noel Ott, Złotą Rękawicę zaś - Eliott Mounoud. Srebrną Piłkę przyznano Paporotnemu, natomiast Brązową zdobył Raoul Mendy z Senegalu. Z kolei trzeci w klasyfikacji strzelców był Akaguma (10 goli, mniej asyst niż Stankovic).

Skład Rosji: Maksim Chuzkow, Stanisław Koszarny, Denis Parkhomienko - Aleksiej Makarow, Kirił Romanow, Jurij Kraszeninnikow, Artur Paporotny, Dmitrij Szyszin, Anton Szkarin, Fedor Zemskow, Boris Nikonorow, Ostap Fiedorow, Andriej Nowikow, Andriej Kotenew. Trener: Michaił Lichaczew.

Skład Japonii: Yusuke Kawai, Tomoya Ginoza, Yu Shirota - Takaaki Oba, Ozu Moreira, Shusei Yamauchi, Tomoyuki Iino, Masayuki Komaki, Takuya Akaguma, Kosuke Matsuda, Naoya Matsuo, Masanori Okuyama, Takumi Saito, Ryota Tsuboya, Ryunosuke Miyama, Shotaro Haraguchi, Takumi Uesato. Trenerzy: Ozu Moreira i Teruki Tabata.

Kolejny międzynarodowy turniej w beach soccerze rozpocznie się już 9 września. W Europejskiej Lidze Beach Soccera zagrają między innymi Polacy.

Które miejsce zajmie Rosja w Europejskiej Lidze Beach Soccera 2021?