Zimny prysznic na początek EURO U-17. Francuzi rozbili Polaków

Nie tak reprezentanci Polski do lat 17 wyobrażali sobie pierwszy mecz w finałach mistrzostw Europy w Izraelu. Biało-Czerwoni przegrali z Francją aż 1:6.

Michał Piegza
Jakub Staniszewski Getty Images / Eóin Noonan/Sportsfile / Na zdjęciu: Jakub Staniszewski
Dwie rundy musiały pokonać drużyny, aby dostać się do finałów mistrzostw Europy do lat 17 rozgrywanych w Izraelu.

W I fazie eliminacji Polacy zajęli w grupie 2. miejsce dające bezpośredni awans. Z kolei w II fazie, w kwietniu 2022 roku, Biało-Czerwoni także zajęli 2. miejsce, ale udział w finałach zapewnili sobie dzięki wysokiej lokacie w tzw. małej tabeli drużyn z 2. pozycji.

W pierwszej potyczce w Ramat Gan rywalem wybrańców Dariusza Gęsiora była Francja. Polacy mieli swój plan na spotkanie, ale wszystko szybko runęło.

W 6. minucie Sael Kumbedi wszedł z piłką w pole karne, po chwili Jakub Staniszewski niepotrzebnie go przewrócił. Sędzia podyktował rzut karny dla Francuzów, którego na gola zamienił Desire Doue.

Polacy mogli odpowiedzieć chwilę później. Strzelał Oliwier Sławiński, Lisandru Olmeta popisał się kapitalną interwencją. Po kwadransie Trójkolorowi podwyższyli wynik. Doue pięknie uderzył z rzutu wolnego, Antoni Mikułko był bez szans.

Prowadząc dwoma golami Francuzi dyktowali warunki gry na boisku w Ramat Gan. W 27. minucie padł trzeci gol. Prostopadłe zagranie Zoumany Diallo rozbiło naszą obronę. Axel Gueguin w sytuacji sam na sam podwyższył prowadzenie Francuzów. To nie był koniec. W 40. minucie Kacper Terlecki biegł z piłką i w końcu chcąc podawać do bramkarza dograł do rywala. Diallo przejął piłkę i w sytuacji sam na sam podwyższył wynik.

Po zmianie stron Polacy mogli szybko zdobyć gola. W 48. minucie, po dośrodkowaniu z rzutu wolnego, Miłosz Kurzydłowski głową przestrzelił w dobrej sytuacji. W kolejnych minutach niewiele działo się na boisku. W końcu w 64. minucie Francja trafiła po raz piąty. Z prawej strony podawał Alexis Kabamba, a Mathys Tel z bliska uderzył pod poprzeczkę. Chwilę później ten samo zawodnik przymierzył w słupek, kilka sekund później głową z bliska do siatki Polaków trafił Naim Byar.

Biało-Czerwoni honor uratowali w 74. minucie. Olmetę atakował Dawid Drachal, golkiper nabił Polaka i piłka po chwili wtoczyła się do bramki. To, jak się później okazało, był ostatni gol w spotkaniu, które obnażyło wszystkie braki młodych reprezentantów Polski.

W drugim meczu grupy B Bułgaria zmierzy się z Holandią (początek o godzinie 19). Kolejne spotkanie Polacy rozegrają w czwartek (19.05) z reprezentacją Oranje.

Francja U-17 - Polska U-17 6:1 (4:0)
1:0 - Desire Doue (k.) 8'
2:0 - Desire Doue 15'
3:0 - Axel Gueguin 27'
4:0 - Zoumana Diallo 40'
5:0 - Mathys Tel 64'
6:0 - Naim Byar 66'
6:1 - Dawid Drachal 74'