Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

MŚ odebrane, kraj zawieszony. FIFA się nie patyczkowała

Indyjska federacja została zawieszona w prawach członka FIFA - taką decyzję podjęła światowa organizacja. Według niej tamtejszy związek złamał statut. Krajowi został odebrany ważny turniej.

Arkadiusz Dudziak
Arkadiusz Dudziak
Reprezentacja Indii w piłce nożnej Getty Images / Simon Holmes/NurPhoto / Na zdjęciu: Reprezentacja Indii w piłce nożnej
Indyjska federacja zawieszona w prawach członka FIFA. To pierwszy raz w 85-letniej historii, kiedy na Indie została nałożona taka kara. Światowa organizacja napisała w oświadczeniu.

"Biuro Rady FIFA jednogłośnie zadecydowało o zawieszeniu Indyjskiej Federacji Piłki Nożnej (AIFF) z efektem natychmiastowym z powodu nadmiernego wpływu stron trzecich, co stanowi poważne naruszenie statutów FIFA" - pisze organizacja.

Czym jednak AIFF zasłużyło sobie na zawieszenie? Były prezes organizacji piłkarskiej w Indiach Praful Patel pozostał na stanowisku już po upływie jego kadencji, a Sąd Najwyższy Indii orzekł, że jego postępowanie było niezgodne z prawem i usunął go z urzędu. Jego funkcję przejął Komitet Administratorów.

ZOBACZ WIDEO: Co za technika! Lewandowski bawi się z piłką na treningu

Delegacja FIFA oraz AFC odwiedziła Indie w czerwcu i wtedy ustaliła ścisłe terminy do przyjęcia nowego statutu oraz przeprowadzenia wyborów. Ten pierwszy nie został dotrzymany. FIFA pisze w oświadczeniu.

"Zawieszenie zostanie zniesione po uchyleniu nakazu powołania Komitetu Administratorów w celu przejęcia uprawnień Komitetu Wykonawczego AIFF i po tym, jak administracja AIFF odzyska pełną kontrolę nad sprawami AIFF".

Indiom zostało odebrane prawo do organizacji mistrzostw świata do lat 17 kobiet, które miały się tam odbyć w dniach 11-30 października. Organizacja zostawia jednak furtkę.

"Zawieszenie oznacza, że mistrzostwa świata do lat 17 nie mogą się odbyć w Indiach zgodnie z planem. (...) FIFA jest w stałym konstruktywnym kontakcie z Ministerstwem ds. Młodzieży i Sportu w Indiach i ma nadzieję, że pozytywne rozwiązanie tej sprawy może zostać osiągnięte" - kończy FIFA.

Czytaj więcej:
Zieliński będzie miał nowego rywala? Pomocnik blisko Napoli
Ronaldo się doigrał. Ujawniono, jak traktuje go drużyna

Jeżeli chcesz być na bieżąco ze sportem, zapisz się na codzienną porcję najważniejszych newsów. Skorzystaj z naszego chatbota, klikając TUTAJ.

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (2)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×