Polscy sędziowie cenieni w Europie. To zestawienie mówi wszystko

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA /  / Na zdjęciu: Szymon Marciniak
PAP/EPA / / Na zdjęciu: Szymon Marciniak
zdjęcie autora artykułu

Jeszcze kilkanaście lat temu było to nie do pomyślenia. Teraz jednak polscy sędziowie są coraz mocniej cenieni w Europie. Najdobitniej pokazuje to statystyka najbliższych meczów w europejskich pucharach.

Co pół roku UEFA aktualizuje listę sędziów międzynarodowych. Na początku października poznaliśmy szczegóły kolejnej aktualizacji. Polska dalej posiada siedmiu arbitrów, w tym jednego w najwyższej kategorii - Elite - zarezerwowanej dla najwybitniejszych, jak sama nazwa wskazuje.

W tym gronie są Szymon Marciniak (Płock), Paweł Raczkowski (Warszawa), Bartosz Frankowski (Toruń), Daniel Stefański (Bydgoszcz), Krzysztof Jakubik (Siedlce), Damian Sylwestrzak (Wrocław) oraz Tomasz Musiał (Kraków).

To automatycznie przekłada się na większe zaufanie do polskich arbitrów w europejskich pucharach. Ciekawe zestawienie pokazał Maciej Kusina z portalu 90minut.pl.

Wynika z niego, że 27 federacji ma sędziów głównych w najbliższej kolejce europucharów, z czego 14 więcej niż jednego. Najwięcej, bo po czterech arbitrów mają dwa kraje, a w tym gronie są Niemcy oraz... Polska.

W środę dwóch Polaków poprowadzi mecze w LM. Bartosz Frankowski został wyznaczony na sędziego głównego starcia Victoria Pilzno - Bayern Monachium, a Szymon Marciniak poprowadzi hit: FC Barcelona - Inter.

W Lidze Europy Paweł Raczkowski poprowadzi mecz AEK Larnaka - Fenerbahce, a Daniel Stefański Ferencvaros - Crvena Zvezda.

Zobacz także: Grabara udzielił wywiadu i się zaczęło! To powiedział o koledze z drużyny Fatalne informacje dla Legii Warszawa. Może stracić ważnego zawodnika

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: ale huknął! Musisz obejrzeć tę bramkę

Źródło artykułu: