Trwa sen klubu Piotra Zielińskiego

Napoli odjeżdża w tabeli ligi włoskiej. Azzurri ponownie postawili na swoim. O zwycięstwie 1:0 w derbach słońca z AS Romą zdecydowała imponująca akcja Victora Osimhena. Piotr Zieliński grał przez 75 minut.

Piotr Zieliński Getty Images / SSC NAPOLI / Piotr Zieliński
Trener Jose Mourinho lubi takie wyzwania jak zatrzymanie niepokonanego lidera. Drużyna Portugalczyka starała się włożyć kij w szprychy zmierzającemu po mistrzostwo Włoch przeciwnikowi. Jednym z osłabień Giallorossich była nieobecność Nicoli Zalewskiego, którego wyeliminowało zatrucie pokarmowe.

Początek nie był atrakcyjny i piłkarze podchodzili do rywali z respektem. Rzymianie oddali pierwszy strzał, ale Tammy Abraham kopnął piłkę poza bramkę Alexa Mereta. W ofensywie Romy grał również Nicolo Zaniolo i ten duet miał wziąć na siebie atakowanie pod nieobecność kontuzjowanego Paulo Dybali.

Piotr Zieliński oddał pierwsze uderzenie celne w 27. minucie. Polaka nie zabrakło w jedenastce Napoli i tworzył drugą linię z Tanguyem Ndombele oraz Stanislavem Lobotką. Próba Zielińskiego jeszcze nie wystarczyła do pokonania Ruiego Patricio, ale była ostrzeżeniem dla Giallorossich.

W 38. minucie Piotr Zieliński podał w pole karne do Tanguya Ndombele, a ten wbiegł w pobliże bramki Romy. Tam doszło do kolizji Francuza z Ruim Patricio. Pierwsze wrażenie skłoniło sędziego Massimiliano Irrattiego do podyktowania rzutu karnego, ale obejrzenie powtórek kazało zmienić decyzję o gwizdnięciu jedenastki. Portugalczyk zdążył dotknąć piłki przed staranowaniem Ndombele.

Roma radzi sobie z liderami Napoli. Dobrze przygotowani taktycznie gospodarze nie pozwalali na częste tworzenie sytuacji podbramkowych nie tylko Piotrowi Zielińskiemu, ale również Chwiczy Kwaracchelii oraz Victorowi Osimhenowi.

Po niespełna godzinie sędzia stracił cierpliwość do protestującego przy linii Jose Mourinho. Żółta kartka była ostrzeżeniem dla Portugalczyka. Mourinho niewiele później zobaczył dwie szanse Napoli na gola i kamień spadł mu z serca po zablokowanym strzale Eljifa Elmasa i niecelnym Victora Osimhena.

W 70. minucie dotąd zamkniętego meczu były szanse po obu stronach boiska. Piotr Zieliński pomógł w zatrzymaniu ataku rzymian i rozpoczął akcję zakończoną nieznacznie niecelnym strzałem Victora Osimhena.

Victor Osimhen miał coraz więcej miejsca i w 80. minucie właśnie on rozstrzygnął mecz strzałem na 1:0. Nigeryjczyk wystartował do podania Matteo Politano, poradził sobie imponująco z Chrisem Smallingiem. Po wymanewrowaniu Anglika, napastnik Napoli huknął z ostrego kąta do bramki Ruiego Patricio. Na Stadio Olimpico zrobiło się bardzo cicho i bawili się już tylko neapolitańczycy.

AS Roma - SSC Napoli 0:1 (0:0)
0:1 - Victor Osimhen 80'

Roma: Rui Patricio - Gianluca Mancini (82' Stephan El Shaarawy), Chris Smalling, Roger Ibanez - Rick Karsdorp (82' Matias Vina), Bryan Cristante, Lorenzo Pellegrini, Mady Camara (82' Nemanja Matić), Leonardo Spinazzola (84' Eldor Szomurodow) - Nicolo Zaniolo, Tammy Abraham (63' Andrea Belotti)

Napoli: Alex Meret - Giovanni Di Lorenzo, Kim Min Jae, Juan Jesus, Mathias Olivera - Tanguy Ndombele (57' Eljif Elmas), Stanislav Lobotka, Piotr Zieliński (75' Gianluca Gaetano) - Hirving Lozano (75' Matteo Polintano), Victor Osimhen, Chwicza Kwaracchelia

Żółte kartki: Smalling, Cristante, Ibanez, Olivera (Roma) oraz Lozano, Ndombele, Lobotka (Napoli)

Sędzia: Massimiliano Irrati