Liga Europy: jeden gol w starciu zespołu Szczęsnego i Milika ze Sportingiem Lizbona

W pierwszym meczu ćwierćfinałowym Ligi Europy 2022/2023 Juventus FC, którego zawodnikami są Wojciech Szczęsny i Arkadiusz Milik, pokonał u siebie Sporting Lizbona 1:0.

Tomasz Rosiński
Manuel Locatelli (z prawej) i Pedro Goncalves (z lewej) PAP/EPA / Alessandro Di Marco / Na zdjęciu: Manuel Locatelli (z prawej) i Pedro Goncalves (z lewej)
Czwartkowe starcie w Turynie zapowiadało się ciekawe, a jego faworytem wydawał się być Juventus. Aczkolwiek Stara Dama musiała się mieć na baczności, bo Sporting w poprzedniej rundzie LE wyeliminował lidera Premier League, czyli Arsenal FC.

Od początku rywalizacji mocno do ataku ruszyli lizbończycy, którzy chcieli narzucić swój styl gry i to im się udało w pierwszej połowie.

Goście poczynali sobie zdecydowanie lepiej od gospodarzy, którzy bezbramkowy remis przed przerwą zawdzięczali tylko i wyłącznie swojemu golkiperowi, Wojciechowi Szczęsnemu.

Polski bramkarz świetnie interweniował po uderzeniach w wykonaniu Sebastiana Coatesa i Pedro Goncalvesa, zaś minimalnie niecelnie sprzed pola karnego huknął Hidemasa Morita.

Podopieczni Massimiliano Allegri w zasadzie tylko raz zagrozili bramce lizbończyków, kiedy to nieźle przymierzył Federico Chiesa, ale skuteczną interwencją popisał się Antonio Adan.

W 44. minucie z powodu problemów zdrowotnych musiał zostać zmieniony będący w wysokiej dyspozycji Szczęsny, którego zastąpił Mattia Perin.

Po zmianie stron przez pewien czas wciąż przeważał portugalski zespół. Natomiast Juve przebudziło się około 60. minuty i dopiero od tego czasu zaczęło grać szybciej oraz odważniej.

Aktywny był Federico Chiesa, ale to nie on, lecz Federico Gatti w 73. minucie wyprowadził swoją ekipę na prowadzenie. Wówczas Dusan Vlahović (zmienił bezbarwnego Arkadiusza Milika) celnie główkował po dośrodkowaniu z prawego skrzydła, a najlepiej przed bramką Sportingu zachował się Gatti, który z bliskiej odległości wpakował piłkę do siatki.

Później o doprowadzenie do remisu ambitnie walczyli lizbończycy, lecz ani razu nie dał się zaskoczyć Perin, który przede wszystkim zatrzymał uderzenie Hectora Bellerina w doliczonym czasie gry.

Rewanż zostanie rozegrany w Lizbonie 20 kwietnia 2023 r. (czwartek) o godzinie 21:00.