"Rzeźnik" z Kobyłki. Od niedzieli mówi o nim cała Polska

WP SportoweFakty / Anna Klepaczko / Na zdjęciu: Marek Papszun
WP SportoweFakty / Anna Klepaczko / Na zdjęciu: Marek Papszun

To trener, który "przeszedł grę". Od najniższych poziomów rozgrywkowych wspiął się na szczyt. Wygrał II i I ligę, w końcu triumfuje też w Ekstraklasie. Marek Papszun jest na ustach wszystkich.

Takiego mistrza w Polsce jeszcze nie było. Raków Częstochowa po raz pierwszy w historii wygrał w najwyższej klasie rozgrywkowej. W niedzielę wprawdzie przegrał na wyjeździe z Koroną 0:1, ale porażka Legii z Pogonią (1:2) sprawiła, że na trzy kolejki przed końcem sezonu nikt nie jest w stanie mu już zagrozić. Po powrocie z Kielc do Częstochowy trener Marek Papszun może zdjąć z twarzy minę killera i w końcu się uśmiechnąć.

A przede wszystkim - świętować wyczekany triumf, który spina klamrą jego siedmioletnią misję w Częstochowie. Został pierwszym w historii trenerem, który z jednym klubem i to w jednej kadencji wygrał II i I ligę oraz Ekstraklasę. Od nowego sezonu nie będzie go już w klubie. Zostawi go z mistrzostwem, dwoma Pucharami Polski i dwoma Superpucharami Polski. Niewielu przed nim skompletowało taki hat-trick.

Misja mogła być dużo krótsza. Pod koniec 2021 roku, kiedy Legia była w poważnym kryzysie, jej właściciel, Dariusz Mioduski, zdradził, że chce zatrudnić Papszuna. Trener odmówił, a chwilę później przedłużył kontrakt z Rakowem. Potem po mundialu w Katarze prezes PZPN  Cezary Kulesza poszukiwał następcy Czesława Michniewicza. I choć wśród krajowych kandydatów Papszun wymieniany był w pierwszym szeregu, nikt oficjalnie nie potwierdził, że był brany poważnie pod uwagę.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: zaryzykował i się udało! Cudowny gol w Niemczech

"Strach spotkać"

Na polskie warunki to coś niespotykanego. Papszun nie był uznanym zawodnikiem, który naturalnie po zakończeniu kariery poszedł na ławkę trenerską. Jako piłkarz nie podbił boisk. W pamięć wszystkim zapadła za to ogromna ambicja i potężny charakter.

- Marek był twardy, nie odstawiał nogi - opowiada Mariusz Gumienny, z którym Papszun grał w Wichrze Kobyłka. Przeszedł tam z warszawskiej Polonii.

To było w drugiej połowie lat 90. Do Kobyłki pod Warszawę Papszun zjeżdżał na mecze z innymi kolegami ze stolicy.

- Nie dało się wtedy zauważyć, że zostanie trenerem - przyznaje kolega z Kobyłki. - Na boisku było za to widać za to jego inteligencję. Po kilku latach dowiedziałem się, że Marek został nauczycielem i trenerem. Aparycją nie sprawiał wrażenia kandydata do szkoły. Bardziej kogoś, kogo strach spotkać w ciemnej uliczce - śmieje się.

We wspomnieniach przewija się przezwisko Papszuna - "Rzeźnik". Tak mieli nazywać go rywale. W żadnym zespole, w którym grał, nie mówili tak do niego koledzy.

Zespół Stowarzyszenia Sportowego Białołęka. Marek Papszun drugi od prawej w górnym rzędzie (fot. archiwum prywatne).
Zespół Stowarzyszenia Sportowego Białołęka. Marek Papszun drugi od prawej w górnym rzędzie (fot. archiwum prywatne).

Papszun to absolwent historii Wyższej Szkoły Humanistycznej w Łowiczu. Potem skończył szkołę podyplomową na AWF. Obie dyscypliny zgrabnie łączył w gimnazjum w Ząbkach. Uczył historii i wychowania fizycznego. Ze szkolnego korytarza wspominają, jak chodził po korytarzu w koszulkach różnych klubów piłkarskich. Nie utożsamiał się z jednym, kibicował wszystkim. Do tego zabiegany między nauczaniem dwóch przedmiotów a pracą w klubach.

- Z dużym uznaniem patrzę na to, czego dokonał - opowiada Gumienny. - To coś fantastycznego. I dowodzi, jakim jest człowiekiem: dąży do celu - dodaje.

Postawny, krótko przystrzyżony

Potwierdzają to jego koledzy z Warszawy. Z Łukaszem Trzebuchowskim Papszun pracował w trzech klubach: Polfie Tarchomin, GKP Targówek i KS Łomianki. Napastnik wspomina wymowną sytuację z trenerem nowego mistrza Polski.

- Miałem mniej więcej 19 lat i na kilka miesięcy zrezygnowałem z piłki - opowiada. - Nie zdradzałem się z tym trenerowi. Postanowiłem w końcu wrócić. Trener się zgodził, choć obawiałem się jego reakcji. Uchodził za surowego, choć niekoniecznie to prawda. Mógł mnie przekreślić. Zamiast tego dał mi drugą szansę, porozmawialiśmy i zaznaczył, że kolejny taki wybryk to będzie koniec - uzupełnia Trzebuchowski.

Zwraca uwagę na jeszcze jedną rzecz. Potwierdza to, co zauważyli w Papszunie już w Kobyłce.

- Ma charyzmę - mówi. - Pomaga mu też aparycja. Jest różnica w szatni między niskim trenerem a postawnym, krótko przystrzyżonym, z solidnym głosem. To w połączeniu z ogromną wiedzą pomaga w pracy. Na nas, młodych chłopakach, robił duże wrażenie. Każdy trening był perfekcyjny. A nie jest to regułą - dodaje Trzebuchowski.

Polubili się na tyle, że spotkali się w kolejnych klubach.

- Trener Papszun zawsze doceniał moje umiejętności. Mówił, że jestem leniwy, ale z dużym talentem - uśmiecha się piłkarz.

Dziś jest zawodnikiem i trenerem młodzieży w Madziarze Nieporęt. Wcześniej pracował w akademii Legionovii.

- Papszun miał na to bardzo duży wpływ - zaskakuje. - Był jednocześnie trenerem i nauczycielem, a ja poszedłem jego drogą. Nadal się rozwijam, czekam na kolejne kursy. Różni nas tylko to, że on poszedł w seniorów, ja doskonale czuję się w pracy z dziećmi - uzupełnia.

Marek - zawodowiec

Późno przeszedł na pełne zawodowstwo. Zanim rzucił obowiązki szkolne, awansował z KS Łomianki do IV ligi (2011), z Legionovią wszedł do II ligi (2013) i w końcu wszedł do I ligi z Rakowem (2017). Dopiero wtedy pożegnał się z kolegami z pokoju nauczycielskiego i uczniami. Było to rok po podpisaniu umowy z Rakowem. Dla obu stron był to moment, który przeszedł do historii. Jeden trener poprowadził klub do zwycięstwa na trzech najważniejszych poziomach rozgrywkowych.

W Częstochowie szybko zrozumieli, jak wymagającego trenera ściągnęli do siebie. Start w Rakowie nie był wymarzony. Choć walka o miejsce barażowe wydawała się możliwa, to oddalała się z każdym meczem. Po remisie z Gryfem Wejherowo 1:1 pod koniec maja nie wytrzymał.

Taki dialog trenerski na konferencji prasowej zachował się po tamtym spotkaniu.

Piotr Rzepka, trener Gryfa: - Chylę czoło przez moimi zawodnikami, bo zremisować na tak trudnym terenie z tak dobrze ułożonym zespołem to nie jest łatwa sprawa.

Papszun: - Kurtuazja jest zbyt daleko posunięta, bo z dobrym przeciwnikiem to na pewno nie graliście.

A potem zaczął tyradę o potrzebie zmian w klubie. - Nie wiem, jakim sposobem niektórzy piłkarze znaleźli się w Rakowie, bo nie zasługują, żeby ten klub reprezentować, co dobitnie pokazali. Mieliśmy jeszcze szansę na 4. miejsce i baraż, ale niestety część zespołu pokazała, że nie bardzo im na tym zależało.

Na koniec zaapelował. - Mam nadzieję, że reakcja władz klubu będzie taka, że piłkarze, których mam na myśli, nie wystąpią więcej w Rakowie, choćbyśmy mieli dograć ten sezon młodzieżą.

Marek Papszun zdobył z Rakowem 5 najważniejszych trofeów w kraju
Marek Papszun zdobył z Rakowem 5 najważniejszych trofeów w kraju

Z właścicielem klubu Michałem Świerczewskim stworzył świetny tandem. Właściciel sieci sklepów elektronicznych zaufał trenerowi, który wciągał Raków na kolejne szczeble polskiej piłki. Zabrał tam też niektórych piłkarzy. Obrońca i kapitan Tomas Petrasek stał się obok trenera symbolem Rakowa. Czeski piłkarz był w klubie niemal od początku kadencji Papszuna. Dołączył do niego trzy miesiące później.

Wystarczył jeden pełny sezon, by Raków z nowym trenerem bezpośrednio awansował do I ligi. Na zapleczu Ekstraklasy bił się dwa sezony, w tym drugim awansował do półfinału Pucharu Polski, w którym odpadł w meczu z Lechią.

2019 rok przeszedł do historii - Raków po 25 latach wrócił do elity. W premierowym sezonie nie bił się o utrzymanie, skończył rozgrywki na dziesiątym miejscu. A potem stało się coś, o czym inni beniaminkowie mogli tylko pomarzyć.

Papszun wyśmiał wszystkie ligowe powiedzenia o tym, że najtrudniejszy jest drugi sezon w Ekstraklasie. W nim został wicemistrzem i zdobył Puchar Polski. Wyczyn powtórzył rok później, aż w obecnym wszedł na szczyt.

Maciej Siemiątkowski, dziennikarz WP SportoweFakty

Czytaj też:
Deklasacja w Poznaniu. Arcyważny wynik w kontekście pucharów
Katastrofa. Znany kolejny spadkowicz z PKO Ekstraklasy

Komentarze (30)
avatar
GlennTipton
8.05.2023
Zgłoś do moderacji
1
1
Odpowiedz
A może by tak na WP jakiś artykuł odnośnie rocznicy zakończenia II wojny? Przegrane powstania i katastrofy to lubicie upamiętniać, ale o rocznicy zakończenia najkrwawszej z wojen to już nie wsp Czytaj całość
avatar
Lechowiak
8.05.2023
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
Papszun odchodzi z Rakowa bo wie że tę drużynę wycisnoł jak cytrynę i teraz ta ekipa zaliczy zjazd w dół a on umywa ręce 
avatar
Don Mieeetek
8.05.2023
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
taki, tak, Barcelona go weźmie... 
avatar
TataBrutalus
8.05.2023
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
Ave Marek Papszun!!! (dziękujemy trenerze) ...a teraz zajmij się sobą i rodziną na pierwszej kolejności i nie tęsknij za Częstochową bo to nie rozwojowa dziura! 
avatar
Ires
8.05.2023
Zgłoś do moderacji
1
1
Odpowiedz
Bardzo dobrze że ktoś spoza układów pokazał że można ;D W Polsce wiadomo na każdym kroku znajomości, nepotyzm, układy, układziki, układeczki,syneczki i córeczki bogatych tateczków doją cyca, a Czytaj całość