Demolka w derbach Mediolanu. Narobili wstydu wrogom

Mediolan w 2023 roku jest czarno-niebieski. Od stycznia rozegrano pięć derbów della Madonnina i we wszystkich zwyciężył Inter. Tym razem na dodatek narobił wstydu piłkarzom AC Milanu i zdemolował ich 5:1.

Mecz Serie A: Inter Mediolan - AC Milan PAP/EPA / Roberto Bregani / Mecz Serie A: Inter Mediolan - AC Milan
Atmosfera na San Siro była gorąca. Inter grał o piąte z rzędu zwycięstwo w derbach della Madonnina, ale przekonywał, że nie zaspokoił swojego apetytu. Przeciwnikiem Nerazzurrich był lokalny wróg AC Milan, który przed przerwą reprezentacyjną również odniósł komplet trzech zwycięstw w Serie A.

Inter strzelił na 1:0 już w 5. minucie. Theo Hernandez nie poradził sobie na boku boiska z Marcusem Thuramem. Po kilku sekundach oblężenia pola karnego Milanu piłka znalazła się w bramce Mike'a Maignana. Wpakował ją tam sprytnym strzałem Henrich Mchitarjan po dograniu Federico Dimarco. Rossoneri protestowali, ale nie doprosili się od sędziów anulowania gola.

Milan mobilizował się do odrabiania strat po oberwaniu ciosu od Interu. Z przeniesienia gry na połowę Nerazzurrich niewiele wynikało, a Yann Sommer nie musiał bronić strzału celnego do 30. minuty. Wtedy sprawdził go Rafael Leao, a niewiele później była jeszcze szansa na wyrównanie Oliviera Girouda. Francuz oddał nieznacznie niecelne uderzenie.

Inter przetrwał trudniejszy fragment i odpowiedział w najmocniejszy możliwy sposób. Na kluczowego piłkarza wyrastał Marcus Thuram, który oddał piękne uderzenie na 2:0 w 38. minucie. Po podaniu od Denzela Dumfriesa, Francuz zgrabnie ułożył sobie piłkę na stopie, wymanewrował obrońcę i dokręcił piłkę w pobliże okienka.

Inter pokazał w pierwszej połowie większą dojrzałość, skuteczność, a także moc indywidualności. Formalni gospodarze byli na prowadzeniu 2:0. Milan nie wykorzystał swoich szans i nie było łatwo podnieść się po zmianie stron.

W drugiej połowie nad stadionem w Mediolanie przeszła ulewa. Woda lała się z nieba, a Milan sprawił zimny prysznic Interowi. Podanie Oliviera Girouda trafiło w pole karne do Rafaela Leao, a ten pokonał płaskim strzałem Yanna Sommera. Rossoneri złapali kontakt 1:2 w 57. minucie, a podopieczni Simone Inzaghiego stracili pierwszą bramkę w sezonie Serie A.

Inter musiał reagować i Inzaghi wprowadził za jednym zamachem trzech piłkarzy z ławki rezerwowych na boisko. Finalista poprzedniej edycji Ligi Mistrzów raz jeszcze zaatakował, a Milan zapomniał o upilnowaniu Henricha Mchitarjana. Ormianin dostał podanie w polu karnym od Lautaro Martineza i strzelił na 3:1 w 69. minucie. Delikatny rykoszet od Malicka Thiawa utrudnił reakcję Mike'owi Maignanowi.

Nerazzurri zapewnili sobie komplet punktów w 79. minucie strzałem na 4:1 Hakana Calhanoglu z rzutu karnego. Pomocnik zmylił Mike'a Maignana i spokojnie posłał piłkę w środek bramki. Jedenastka została przyznana Nerazzurrim za faul Theo Hernandeza na Lautaro Martinezie. Gol Davida Frattesiego na 5:1 w doliczonym czasie był policzkiem dla Rossonerich.

Inter Mediolan - AC Milan 5:1 (2:0)
1:0 - Henrich Mchitarjan 5'
2:0 - Marcus Thuram 38'
2:1 - Rafael Leao 57'
3:1 - Henrich Mchitarjan 69'
4:1 - Hakan Calhanoglu 79'
5:1 - Davide Frattesi 90'

Inter: Yann Sommer - Matteo Darmian, Francesco Acerbi, Alessandro Bastoni (74' Stefan de Vrij) - Denzel Dumfries, Nicolo Barella (64' Davide Frattesi), Hakan Calhanoglu (81' Kristjan Asslani), Henrich Mchitarjan, Federico Dimarco (64' Carlos Augusto) - Marcus Thuram (64' Marko Arnautović), Lautaro Martinez

Milan: Mike Maignan - Davide Calabria (78' Alessandro Florenzi), Simon Kjaer, Malick Thiaw, Theo Hernandez - Ruben Loftus-Cheek (86' Yunus Musah), Rade Krunić, Tijani Reijnders (77' Luka Jović) - Christian Pulisić (56' Samuel Chukwueze), Olivier Giroud (77' Noah Okafor), Rafael Leao

Żółte kartki: Calhanoglu, Frattesi (Inter) oraz Thiaw, Hernandez (Milan)