PKO Ekstraklasa: Raków Częstochowa nie dał szans Radomiakowi Radom

W spotkaniu 10. kolejki PKO Ekstraklasy 2023/2024 mistrz Polski Raków Częstochowa ograł u siebie Radomiaka Radom 3:0. Bardzo mało pracy w tym meczu miał bramkarz gospodarzy Vladan Kovacević.

Tomasz Rosiński
piłkarze Rakowa Częstochowa PAP / Waldemar Deska / Na zdjęciu: piłkarze Rakowa Częstochowa
W czwartek Raków wysoko przegrał z Lechem Poznań (1:4) i w niedzielę chciał się zrehabilitować za tę porażkę. Tym bardziej, że częstochowianom przyszło się zmierzyć z będącym w słabej formie Radomiakiem, który nie zwyciężył od 19 sierpnia 2023 roku.

Podopieczni Dawida Szwargi mocno ruszyli na rywala i szybko, bo już w 3. minucie potyczki wyszli na prowadzenie. Wówczas Albert Posiadała odbił piłkę nogą po mocnym zagraniu piłki przez Gustava Berggrena, a do futbolówki dopadł Bogdan Racovitan, który uderzeniem z około 11 metrów wpakował ją do siatki.

Później zespół z Częstochowy cofnął się i liczył na okazję do wyprowadzenia szybkiego kontrataku. Natomiast przyjezdni w zasadzie nie potrafili poważnie zagrozić bramce strzeżonej przez Vladana Kovacevicia.

W 18. minucie trafił Fabian Piasecki, ale okazało się, że w momencie podania był na pozycji spalonej i sędzia Tomasz Musiał tego gola nie uznał. Ostatecznie wynik na tablicy świetlnej przed przerwą nie uległ zmianie.

Po zmianie stron Raków Częstochowa w końcu przyspieszył, co poskutkowało podwyższeniem prowadzenia. W 61. minucie dokładnie z rzutu wolnego dośrodkował Sonny Kittel, zaś celnie główkował Racovitan, kompletując dublet w tym meczu.

Mistrzowie Polski nie zamierzali zwalniać tempa i w końcówce batalii zadali rywalowi decydujący cios. Władysław Koczerhin precyzyjnie dośrodkował z rzut wolnego, a piłkę opanował John Yeboah, który ograł zawodnika gości i ładnym uderzeniem z kilku metrów pokonał Posiadałę.

Jak się później okazało Niemiec ustalił wynik tej konfrontacji, gdyż rzutu karnego podyktowanego w doliczonym czasie gry za zagranie piłki ręką przez Pedro Henrique nie wykorzystał Fran Tudor (Albert Posiadała obronił).