GKS Katowice i Pogoń Szczecin uciekają. A za nimi coraz ciekawiej

Coraz bardziej spłaszcza się tabela Orlen Ekstraligi. Dość powiedzieć, że po weekendowych rozstrzygnięciach ósma Pogoń Tczew traci do trzeciej pozycji zaledwie cztery punkty.

Krzysztof Sędzicki
mecz UKS SMS Łódź - Pogoń Szczecin Materiały prasowe / pogonszczecin.pl / Na zdjęciu: mecz UKS SMS Łódź - Pogoń Szczecin
Najwięcej goli padło w Koninie, gdzie Medyk podejmował Górnika Łęczna. Ekipa Romana Jaszczaka przegrywała od 4. minuty i gola Marcjanny Zawadzkiej, ale w 21. minucie dzięki trafieniom Jeleny Vujadinović i Samanthy Savoy wyszła na prowadzenie. Jeszcze przed przerwą gol Zawadzkiej z rzutu karnego i Aleksandry Posiewki przywróciły prowadzenie piłkarkom z Lubelszczyzny, a w ostatnim kwadransie Dominika Dereń oraz wspominana Zawadzka dołożyły po golu i to przyjezdne zgarnęły komplet punktów.

Szansę na odbicie się z ostatniego miejsca miały Stomilanki Olsztyn, które od 4. minuty i gola Alicji Sokołowskiej prowadziły w Tczewie z Pogonią 1:0. Lecz w drugiej połowie trafienia Magdaleny Sobal i Oliwii Katowicz przechyliły szalę zwycięstwa na stronę drużyny z Kociewia. To jej trzecie zwycięstwo w tym sezonie.

Kolejną "remontadę" mieliśmy w Bielsku-Białej. Tam Rekord prowadził z Czarnymi Antrans Sosnowiec od 6. minuty, gdy Oliwię Szperkowską pokonała Klaudia Olejniczak. Jednak pięć minut później wyrównała Karlina Miksone, a chwilę po zmianie stron wynik meczu na 2:1 dla gości ustaliła Zuzanna Grzywińska.

Tymczasem w Gdańsku na Polsat Plus Arenie doszło do małej niespodzianki, biorąc pod uwagę aktualną dyspozycję obu drużyn. AP Orlen przegrał ze Śląskiem Wrocław aż 0:3. Do siatki trafiały Marcelina Buś, Magdalena Półrolniczak i Dominika Szkwarek. To druga porażka piłkarek z Trójmiasta, które z czternastoma punktami na koncie plasują się na czwartej pozycji w tabeli.

Tyle samo oczek ma UKS SMS Łódź, który w sobotę w hicie 8. kolejki przegrał u siebie z Pogonią Szczecin 0:3. Już ósmej minucie po dwóch trafieniach najskuteczniejszej jak dotąd piłkarki całej ligi - Natalii Oleszkiewicz - przyjezdne prowadziły 2:0. Gospodynie w drugiej połowie mocno przycisnęły, a dodatkowo kończyły mecz z przewagą dwóch piłkarek po drugich żółtych kartkach dla Kingi Bużan oraz Kornelii Okoniewskiej, ale to one zgarnęły komplet punktów, a po kontrze w doliczonym czasie gry gola zdobyła jeszcze Agnieszka Garbowska.

Na zakończenie tej serii gier doszło do małej niespodzianki w Krakowie. GKS Katowice, który jak dotąd miał komplet 18 punktów na koncie w samej końcówce meczu z AZS-em UJ uratował punkt. Od 79. minuty i bramki Anny Zapały Jagiellonki prowadziły 1:0, a dziesięć minut później wyrównała Joanna Olszewska.

Rozgrywki Orlen Ekstraligi wznowione zostaną dopiero w pierwszy weekend listopada. W tym czasie zaległości z trzeciej kolejki odrobią dwie czołowe ekipy. 20 października w Szczecinie Pogoń zmierzy się z GKS-em Katowice. A 27 i 31 października reprezentację Polski czekają mecze Ligi Narodów z Serbią.