Złe wieści dla Legii. To nie wróży niczego dobrego

Przed rewanżem z Molde w Lidze Konferencji Europy wicemistrzowie Polski znajdują się w trudnej sytuacji. Tylko raz w XXI wieku zdarzyło się, by Legia Warszawa awansowała do kolejnej fazy po porażce w pierwszym meczu na wyjeździe.

Rafał Szymański
piłkarze Legii Warszawa Qendrim Zyba (L) i Josue (2P) oraz Fredrik Guldbransen (2L) z Molde FK WP SportoweFakty / Leszek Szymański / Na zdjęciu: piłkarze Legii Warszawa Qendrim Zyba (L) i Josue (2P) oraz Fredrik Guldbransen (2L) z Molde FK
Legia Warszawa rozczarowuje na ekstraklasowych i europejskich boiskach po przerwie zimowej. Podopieczni Kosty Runjaicia muszą wymazać z pamięci zwłaszcza pierwszą połowę meczu z Molde FK rozegranego w Norwegii.

Warszawianie zaprezentowali się o niebo lepiej w drugich 45 minutach. Trafienia Josue oraz Rafała Augustyniaka sprawiły, że Legia przegrała jedynie 2:3 i teoretycznie w dalszym ciągu ma szanse na awans do 1/8 finału Ligi Konferencji Europy.

W przeszłości "Wojskowi" nie najlepiej radzili sobie z odrabianiem strat przed własną publicznością. W większości przypadków porażka w pierwszym meczu na terenie przeciwnika była równoznaczna z brakiem awansu do kolejnej fazy europejskich rozgrywek.

W XXI wieku wyjątkiem był dwumecz z SV Ried w ramach eliminacji Ligi Europy. Przypomnijmy, że Legia w 2012 roku najpierw przegrała 1:2 w Austrii, żeby później zapewnić sobie przepustkę do następnej rundy dzięki zwycięstwu 3:1.

Niestety, w pozostałych pięciu dwumeczach Legia nie potrafiła odrobić strat u siebie. Stołeczny zespół został wyeliminowany przez FK Astanę, Ajax Amsterdam, Szachtar Donieck, Austrię Wiedeń czy FC Barcelonę.

Czy Legia sprawi niespodziankę przeciwko Molde przy Łazienkowskiej? Rewanżowe spotkanie pomiędzy tymi drużynami rozpocznie się w czwartek o godz. 21:00. Transmisję przeprowadzi platforma Viaplay, a także kanały TVP Sport i TVP 2. Relacja tekstowa na WP SportoweFakty.

Jak Legia odrabiała straty przed własną publicznością?

Sezon Rozgrywki Rywal Pierwszy mecz Drugi mecz Kto awansował?
2017/18 Eliminacje Ligi Mistrzów FK Astana 1:3 1:0 FK Astana
2015/16 1/16 finału Ligi Europy Ajax Amsterdam 0:1 0:3 Ajax Amsterdam
2012/13 Eliminacje Ligi Europy SV Ried 1:2 3:1 Legia Warszawa
2005/06 Eliminacje Ligi Mistrzów Szachtar Donieck 0:1 2:3 Szachtar Donieck
2004/05 Eliminacje Pucharu UEFA Austria Wiedeń 0:1 1:3 Austria Wiedeń
2002/03 Eliminacje Ligi Mistrzów FC Barcelona 0:3 0:1 FC Barcelona