Paweł Kryszałowicz wygrał z podstępną chorobą. Rocznie umiera na nią 8 tysięcy Polaków

Kilka lat temu Paweł Kryszałowicz walczył z rakiem jelita grubego. To bardzo groźny nowotwór, którego trudno wyleczyć. Były reprezentant Polski pokonał chorobę.

Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
Paweł Kryszałowicz Getty Images / Jamie McDonald / Na zdjęciu: Paweł Kryszałowicz
Na początku 2018 r. w mediach pojawiła się informacja, że były reprezentant Polski w piłce nożnej, Paweł Kryszałowicz, zmaga się z nowotworem jelita grubego. Zawodnik takich klubów jak: Amica Wronki, Eintracht Frankfurt czy Wisła Kraków podjął leczenie w klinice onkologicznej w Bydgoszczy i dodatkowo jeździł do renomowanej kliniki do Niemiec.

- Na szczęście udało mi się pokonać raka i wrócić do tego, co kocham, czyli być w świecie piłki. Oczywiście muszę regularnie się badać i sprawdzać, czy nie występują przerzuty i nawroty. Teraz jednak to ja czytam grę i kontroluję przebieg akcji - powiedział po wyleczeniu 33-krotny reprezentant Polski.

Rak jelita grubego uznawany jest bardzo groźny i podstępny nowotwór. Może rozwijać się latami bez żadnych objawów. Ryzyko zachorowania wynika z wielu czynników, np. z niewłaściwej diety i niezdrowego stylu życia. Szansę na wykrycie dają regularne badania diagnostyczne. Leczenie tego raka we wczesnym stadium jest efektywne i krótkie.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: ależ kontra! Wystarczyło tylko jedno podanie

Rak jelita grubego najczęściej rozwija się z polipów, czyli łagodnych gruczolaków, które tworzą się na wewnętrznych ściankach jelita. Statystyki raka jelita grubego pokazują, że ten proces zajmuje nawet około dziesięciu lat.

Rak jelita grubego to drugi najczęściej występujący rodzaj nowotworu w Europie. Na raka jelita grubego umiera około osiem tysięcy osób rocznie w Polsce.

Leczenie u Kryszałowicza było bardzo drogie, ale zakończyło się sukcesem. - Bardzo pomógł mi również PZPN, który wsparł mnie w najważniejszym meczu mojego życia. Jeździłem po lekarzach, odbywałem kolejne wizyty, poddawałem się kolejnym badaniom i kontrolom. Zostawiłem bardzo ładne mieszkanie w lekach, ale najważniejsze, że jestem zdrowy - mówił były piłkarz.

Pierwsze dolegliwości raka jelita grubego pojawiają się dopiero, gdy choroba jest zaawansowana. Wcześniej może rozwijać się bezobjawowo przez wiele lat. Do najczęstszych oznak tego nowotworu zalicza się: krew w stolcu, krwawienie z odbytu, biegunki z jednoczesnym odchodzeniem gazów lub zaparcia, niekontrolowana utrata masy ciała, brak apetytu czy wyczuwalny guz w jamie brzusznej.
    Nowotwór złośliwy jelita grubego może powodować też ból jelita grubego, objawiający się dyskomfortem w dolnej części brzucha, czy też skurczami brzucha. Pojawić się mogą także trudności w połykaniu, a brzuch może twardnieć.


Jednym z najważniejszych badań raka jelita grubego jest kolonoskopia. W taki sposób można nie tylko rozpoznać guz w jelicie grubym, ale również usunąć guzki.

Paweł Kryszałowicz to 33-krotny reprezentant Polski. Strzelił w jej barwach 10 goli.

Czytaj także:
Mizeria w Grodzisku Wlkp. Radomiak wciąż bez gola w 2024 roku
Dlaczego Lech nie został jeszcze ukarany za butelkę rzuconą z trybun? Wyjaśniamy

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×