Ulga w Lubinie. Przełamanie KGHM Zagłębia po nerwowej końcówce

Miedziowi zwyciężyli po raz pierwszy w rundzie wiosennej PKO Ekstraklasy. KGHM Zagłębie Lubin wykorzystało ogromny błąd Korony Kielce i dowiozło przewagę 1:0 do ostatniego gwizdka.

KGHM Zagłębie Lubin WP SportoweFakty / Paweł Piotrowski / Na zdjęciu: KGHM Zagłębie Lubin
KGHM Zagłębie Lubin zagrało o pierwsze zwycięstwo w rundzie wiosennej. Za zespołem Waldemara Fornalika były porażka 0:2 z Lechem Poznań, a także remisy 1:1 z Cracovią oraz 2:2 z Puszczą Niepołomice. Po tych wynikach Miedziowi znaleźli się w dolnej połowie tabeli w PKO Ekstraklasie i mieli o czym myśleć przed kolejnym starciem przeciwko Koronie Kielce.

Dla kielczan niedzielny mecz był drugim wyjazdowym w jednym tygodniu. W środę Korona rozegrała półfinał Fortuna Pucharu Polski na stadionie Jagiellonii Białystok. O odpadnięciu zespołu z rozgrywek zdecydowała bramka na 1:2 stracona w czasie doliczonym do dogrywki. Korona wykorzystała dużo energii, ale nie sprawiła niespodzianki i musi koncentrować się na walce o utrzymanie w PKO Ekstraklasie.

W 17. minucie Miedziowi zdobyli prowadzenie 1:0 strzałem Dawida Kurminowskiego. Zachował się on przytomnie w sytuacji sam na sam z Xavierem Dziekońskim po błędzie w rozegraniu Korony. Dawid Kurminowski zabrał piłkę przeciwnikom po niedokładnym podaniu Dominicka Zatora do Yoava Hofmeistera. Następnie nie dał się zatrzymać ani bramkarzowi, ani defensorowi.

W pierwszej połowie były również dwie nieuznane bramki po obu stronach stadionu. Radość zespołów została wstrzymana z powodu spalonych Jewgienija Szykawki oraz Kacpra Chodyny.

Korona odpowiedziała do przerwy jeszcze dwoma strzałami zza pola karnego. Dalibor Takac oraz Nono nie zaskoczyli nimi Sokratisa Dioudisa, a pierwsza połowa zakończyła się wynikiem 1:0 dla Miedziowych. Zmęczonym po meczu pucharowym gościom pozostało 45 minut na poprawienie sytuacji.

W 49. minucie trener Kamil Kuzera musiał zamieszać w wybranej przed meczem jedenastce. Zamiast kontuzjowanego Danny'ego Trejo wprowadził z ławki rezerwowych Miłosza Strzebońskiego. Nie pomogło to w podjęciu bardziej zdecydowanego ataku i rzadko robiło się ciekawie pod bramką Miedziowych.

Nowym pomysłem Korony na odrobienie straty było wprowadzenie dodatkowego napastnika. Adrian Dalmau dołączył na desancie do Jewgienija Szykawki, a był zmiennikiem środkowego pomocnika Nono. W 73. minucie zapachniało wyrównaniem, ale strzał Białorusina został obroniony przez Sokratisa Dioudisa. Już w doliczonym czasie Jewgienij Szykawka oddał strzał do bramki, ale po długim zamieszaniu gol nie został uznany z powodu spalonego.

KGHM Zagłębie Lubin - Korona Kielce 1:0 (1:0)
1:0 - Dawid Kurminowski 17'

Zagłębie: Sokratis Dioudis - Bartosz Kopacz, Michał Nalepa, Aleks Ławniczak, Luis Mata - Damian Dąbrowski, Marko Poletanović (77' Tomasz Makowski) - Kacper Chodyna, Serhij Buleca (77' Juan Munoz), Mateusz Wdowiak (85' Patryk Kusztal) - Dawid Kurminowski (90' Mateusz Grzybek)

Korona: Xavier Dziekoński - Marcus Godinho, Dominick Zator, Yoav Hofmeister, Marius Briceag (67' Marcel Pięczek) - Dalibor Takac - Dawid Błanik (62' Jakub Konstantyn), Nono (62' Adrian Dalmau), Danny Trejo (49' Miłosz Strzeboński), Mariusz Fornalczyk (67' Jacek Podgórski) - Jewgienij Szykawka

Żółte kartki: Kopacz, Nalepa (Zagłębie) oraz Błanik, Trejo, Godinho, Strzeboński (Korona)

Czerwona kartka: Bartosz Kopacz (Zagłębie) /89' - za drugą żółtą/

Sędzia: Daniel Stefański (Bydgoszcz)