Dziekanowski się nie wahał. Słowa o "Lewym" jak lodowaty prysznic

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP / Leszek Szymański / Na zdjęciu: Dariusz Dziekanowski (w kółku) i Robert Lewandowski
PAP / Leszek Szymański / Na zdjęciu: Dariusz Dziekanowski (w kółku) i Robert Lewandowski
zdjęcie autora artykułu

- Możemy żałować, że nie zagra. Jednak nie było też tak, że sam wygrywał mecze - mówi WP SportoweFakty Dariusz Dziekanowski o kontuzji Roberta Lewandowskiego. Opowiada też o szansach reprezentacji Polski na Euro 2024.

Kapitan reprezentacji Polski nie dokończył osatatniego sparingu przed Euro 2024, w którym Biało-Czerwoni pokonali Turcję (2:1). Robert Lewandowski musiał zejść z boiska już w pierwszej połowie z powodu urazu. Niestety, we wtorek potwierdziły się fatalne wieści.

Napastnik naszej kadry przeszedł badania. Po około 30 minutach Lewandowski opuścił placówkę w towarzystwie lekarza reprezentacji Jacka Jaroszewskiego. Wyniki wykazały naderwanie mięśnia dwugłowego.

Jest już pewne, że kapitan reprezentacji nie pomoże jej w meczu z Holandią, który odbędzie się w niedzielę 16 czerwca o godz. 15:00. Obecnie trwa walka, by Lewandowski zagrał w spotkaniu z Austrą (piątek, 21 czerwca o godz. 18:00). Ten mecz będzie kluczowy odnośnie ewentualnego awansu do dalszej fazy turnieju.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: zabawa na całego. Trener Realu skradł show w Madrycie

Czy bez Roberta Lewandowskiego reprezentacja Polski ma jakiekolwiek szanse na osiągniecie pozytywnego wyniku na tym turnieju?

- Robert Lewandowski w kilkudziesięciu ostatnich meczach kadry zawsze miał duży wpływ na wynik. Był zawodnikiem, który wielokrotnie robił różnicę. Możemy żałować, że nie zagra. Jednak nie było też tak, że Lewandowski sam wygrywał mecze. Grał dobrze, kiedy zespół odpowiednio funkcjonował - ocenia 63-krotny były reprezentant Polski Dariusz Dziekanowski.

Zaznacza jednak, że nasza reprezentacja ma szanse na wygrywanie także bez naszego kapitana. Wymienia kilku zawodników, których stać na to, by przejąć jego rolę w drużynie.

- Robert nie gra przecież na całym boisku. Musimy go zastąpić kimś, kto będzie pełnił rolę napastnika, jak on. Michał Probierz ma takich zawodników. Adam Buksa, Krzysztof Piątek czy Karol Świderski to zawodnicy, którzy powinni zastąpić Roberta i spełnić oczekewania. Stać ich na strzelanie goli. To jest dla nich wielka szansa - tłumaczy.

Robert Lewadnwoski pełni w reprezentacji także rolę kapitana. Wielu zawodników podkreślało, że stanowi często odciążanie dla niektórych piłkarzy, pozwala im odetchnąć psychicznie. Czy brak napastnika nie wpłynie negatywnie na młodszych graczy pod kątem mentalnym?

- Nie ma czegoś takiego jak odciążenie psychiczne w piłce nożnej. Każdy zawodnik ma umiejętności, które chce wnieść w zespół. Brak Lewandowskiego nie odbierze przecież pozostałym piłkarzom ich umiejętności - tłumaczy Dziekanowski.

Jego zdaniem głównym zadaniem Michała Probierza jest wydobycie z zawodników swojego maksimum. Niekoniecznie za to powinien przebudowywać styl drużyny na jeden mecz bez Roberta Lewandowskiego.  - Kluczem jest to, żeby każdy sprzedał swoje umiejętności, a nie oglądał się na innych, lecz pomagał zespołowi. Każdy marzy o tym, by mieć wkład w zwycięstwo. Będzie się liczyć forma całego zespołu - kończy Dariusz Dziekanowski.

Arkadiusz Dudziak, dziennikarz WP SportoweFakty

Zobacz także: 90. minuta, świetna akcja i gol! Zobacz bramkę na wagę zwycięstwa Polaków

Źródło artykułu: WP SportoweFakty